Amatciemā izbūvēta saules paneļu elektrostacija

0
848
Publicitātes foto.

Cēsu novada Amatciemā izbūvēta jaudīga saules paneļu elektrostacija, kas nodrošinās teju piektdaļu no ciemata kopējā elektroenerģijas patēriņa, vēsta Finanšu institūcija Altum.

Šis ir pirmais tāda apjoma elektroenerģijas pirkuma līguma (PPA) saules paneļu projekts Latvijā. Projekta īstenošanai piesaistīts Altum energoefektivitātes aizdevums 170 000 eiro apmērā un tas realizēts sadarbībā ar enerģētikas uzņēmumu grupu AJ Power.

Projekta īstenošanas laikā Amatciemā uzstādīti 720 saules paneļi ar kopējo sistēmas jaudu 259 kW. Aprēķināts, ka gada laikā tie saražos 256,6 tūkstošus kWh zaļās enerģijas jeb 17% no ciematam nepieciešamā elektroenerģijas apjoma. Uzstādītais saules parks samazinās arī CO2 emisiju nonākšanu atmosfērā par 100,7 tonnām gadā, kas ir līdzvērtīgs nobrauktiem 500 000 kilometru ar automašīnu.

Projekts īstenots, izmantojot Energoservisa kompāniju (ESKO) modeli, kas finansēts no Altum uzņēmumu energoefektivitātes uzlabošanas programmas. Tajā uzņēmumi, tai skaitā ESKO kompānijas, var saņemt aizdevumu līdz 2,85 miljoniem eiro energoefektivitātes, zaļo ēku, ilgtspējīga transporta un atjaunojamās enerģijas projektiem.

“Amatciema projekts ir vēl viens labs piemērs, kā ar Altum atbalstu var veicināt ilgtspējīgu, videi draudzīgu un ekonomisku projektu īstenošanu. Redzam potenciālu līdzīgu projektu īstenošanai arī citviet Latvijā, turklāt zaļais finansējums un sadarbība ar ESKO kompānijām ļauj realizēt šādas iniciatīvas arī uzņēmumiem, kuriem nav nepieciešamo zināšanu un investīcijas,” stāsta Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Amatciema projekta ieviešanu nodrošināja enerģētikas uzņēmumu grupa AJ Power, kas īstenoja pilnu servisa risinājumu, sākot ar finansējuma piesaisti, projekta sagatavošanu un realizāciju. Tāpat pakalpojuma sniedzējs ir atbildīgs par elektrostacijas darbību, tās uzturēšanu un garantijām.

“Amatciema saules paneļu parks uz doto brīdi ir absolūti unikāls šāda tipa projekts Latvijā. Īstenojot šo ideju, veiksmīgi atradām racionālu pielietojumu teritorijā esošajai kalna nogāzei. Kalna nogāzes pielāgošana projektam ir inovatīvs risinājums, jo izbūves laikā pielietojām līdz šim neizmantotus paņēmienus, lai pielāgotos darbam tik stāvā vietā. Turklāt arhitektoniski saules paneļu elektrostacija ataino kalna formu, tādējādi iekļaujoties ciemata kopējā arhitektūrā, radot spēcīgu vizuālo iespaidu,” norāda enerģētikas uzņēmumu grupas AJ Power vadītājs Roberts Samtiņš.

Projekts veiksmīgi startējis arī konkursā Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021 un ieguvis atzinību nominācijā Ilgtspējīgākais projekts.

“Saules paneļu elektrostacijā saražoto enerģiju izmantojam iedzīvotāju pašpatēriņa nodrošināšanai. Jau pašlaik ir redzams ekonomiskais ieguvums, jo zaļā elektroenerģija tiek saņemta par izdevīgu, fiksētu tarifu, katru mēnesi ļaujot ietaupīt. Turklāt, ja objektā tiek izmantota visa saules paneļu saražotā zaļā elektroenerģija, tā ir bez papildu izmaksām, jo nav jāmaksā Sadales tīkla un OIK daļas,” skaidro privātā ciema Amatciems attīstītājs Aivars Zvirbulis.

Amatciems ir lielākais privātais ciems Latvijā. Tā ir vienota stila, standarta un kvalitātes dzīves telpa Cēsu novadā, ko nodrošina centralizēti ciemata apsaimniekošanas, uzturēšanas un apdzīvošanas noteikumi. Mūsdienīgs tehniskais nodrošinājums katrā mājā un pārdomāti inženiertehniskie risinājumi ciemā ir radījuši modernu, ekoloģisku un ekonomiski aktīvai ikdienas dzīvei piemērotu vidi.