Baltijas un Eiropas tirgū aug interese par Vācijā ar rokām darinātu materiālu – apdares plāksnēm ar ķieģeļu izskatu Original Meldorfer.

Tas ir optimāls risinājums arhitektiem oriģināla dizaina fasādes radīšanai un būvniekiem, jo uzstādīšanai vajag mazāk darba ciklu nekā līdzīgiem materiāliem.

Divas komponentes

Meldorfer apdares sistēma sastāv no plāksnēm un līmjavas, kas kalpo arī kā šuvju masa, tāpēc nav vajadzīga papildu šuvošana pēc uzstādīšanas. Uzstādīšanas atvieglošanai un pilnķieģeļa efekta radīšanai kalpo stūra elementi. Plāksnes der gan apmestām, gan ventilējamām fasādes siltināšanas sistēmām. Visas sistēmas ir sertificētas.

Ķieģeļu izskata apdarei patlaban aug popularitāte Eiropā un Baltijas valstīs. Meldorfer lieto gan ārējās fasādes, gan iekštelpu sienu un elementu apdarei. Plāksnes izmantojamas neatkarīgi no pamatnes veida kā monolītai konstrukcijai, tā siltināšanas sistēmai, kā arī jebkurai iekšējās apdares struktūrai. Meldorfer vairāk nekā 40 gadus ražo Nindorfā, Ziemeļjūras piekrastē, kur klimata ietekmē veidotas materiāla tehniskās īpašības.

Materiālu izgatavo ar rokām, tāpēc nav divu identisku elementu. Tas piešķir individualitāti, kā arī augstu kvalitāti. Saskaņā ar EPD sertifikātu paredzamais ekspluatācijas laiks ir vairāk nekā 50 gadi. Virsmām nav vajadzīga īpaša kopšana, pigmentu kvalitāte materiālam piešķir augstu noturību pret izbalēšanu.

Dabiskas sastāvdaļas

Plākšņu kvalitāti noteic rūpīgi izvēlētais un sabalansētais sastāvs no dabiskām izejvielām – speciāli attīrītām smiltīm un akmens smalces, ar augstākās kvalitātes minerālu pildvielu, akrilāta bāzes saistvielu un pigmentiem, kas piešķir vajadzīgo toni. Ir pieejamas plašas standarta dizainu krāsu variācijas, bet iespējama arī individuāla dizaina pasūtīšana. Dažādu toņu kolekcijās apvienoti klasiska un mūsdienīga stila risinājumi.

Plāksnes ir ērti transportējamas un uzstādāmas, to svars ir neliels, salīdzinot ar citiem apdares materiāliem. Plāksnes sver ne vairāk par 4 kg kvadrātmetrā, to biezums ir 4–6 mm. Tas ir ērti un izdevīgi būvniekiem. Transportēšanas un instalācijas procesā materiāls ir kompakts, visas sistēmas svars var būt līdz pat 70% mazāks nekā līdzīgām apdares konstrukcijām. Jo vieglākas kravas pārvadājam, jo mazāk piesārņojam vidi.

Standarta apmestas siltināšanas sistēmas ar minerālo armēšanas kārtu un Meldorfer apdari iegūst augstāko triecienizturības kategoriju. Tas ļauj materiālu izmantot jebkurā ēkas zonā ar paaugstinātu mehānisko triecienu un bojājumu risku. Materiāls ir arī elastīgs un noturīgs pret plaisāšanu. Ar to nav jāievēro siltumizolācijas materiāla biezuma ierobežojumi.

Vēsturisku ēku atjaunošanai

Uzstādot Meldorfer siltināšanas sistēmu, fasāde nav jādala apgabalos, kā tas vajadzīgs keramikas plāksnēm. Tā ir priekšrocība ēkas vizuālajam tēlam un finansiālā ziņā. Būvniekiem svarīga īpašība – šīm plāksnēm nav vajadzīga dībeļu montāža caur armēšanas sietu, tāpēc uzstādīšana un darba ciklu skaits neatšķiras no standarta siltināšanas sistēmas ar dekoratīvo apmetumu.

Meldorfer var izmantot vēsturisko ēku atjaunošanā, paaugstinot to energoefektivitāti, bet nezaudējot izskatu. Rūpnīcā ar īpašu tehniku un tonēšanu var izveidot jaunas plāksnes, kas pilnībā atdarina vēsturisko ķieģeli gan formas, gan izskata ziņā.

Materiāls var būt arī modernā, ekspresīvā veidolā – košs un krāsains dažādās formās un izmērā. Ārējās un iekšējās apdares plāksnes neatšķiras – pigmenti ar maksimālu toņa noturību ļauj tās izmantot kā telpās, tā arī ēku fasādēm skarbākā vidē, piemēram, jūras piekrastē ar stipriem vējiem un lielu mitrumu.

Der prefab konstrukcijām

Meldorfer izmantojams siltumizolācijas sistēmām ar dažādiem materiāliem bez biezuma ierobežojuma – ar minerālu vati, putupolistirolu, kā arī monolītajām konstrukcijām ar gāzbetona, keramikas blokiem vai apmestai ķieģeļu sienai.

Tas piemērots prefab jeb rūpnieciski ražotām konstrukcijām, pilnizmēra paneļu, bloku vai konteinertipa elementiem. Šī prakse ļoti populāra vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Nīderlandē Meldorfer izmanto vairāki koka karkasa māju ražotāji. Plāksnes uz konstrukciju elementiem var uzlīmēt kā objektā, tā arī jau rūpnīcā kontrolētos apstākļos, kur procesu neietekmē laikapstākļi. Rūpnīcā apdares plākšņu instalācija var būt automatizēta.

Piemēri Latvijā

Viens no lielākajiem objektiem Latvijā ir Lindenholma Rīgā, kur Meldorfer uz dzelzsbetona prefab paneļiem līmēts objektā. Āgenskalna ielā 24 Rīgā izmantots viens no populārākajiem veidiem krāsu toņu un formas ziņā – Meldorfer Kopenhagen. Mežaparka rezidencēs Villa Magnolia ārējai apdarei ir speciāli radīti toņi. Rindu mājās Mežaparkā izmantots apvienojums ar dekoratīvo apmetumu.

Iekštelpās Meldorfer var izmantot bez ierobežojumiem arī uz liektām konstrukcijām, jo materiāls ir viegls un elastīgs. Daudzveidīgās krāsu un formas dizaina iespējas arhitektiem ļauj radīt visdažādākos interjera risinājumus.

Materiāla ilgmūžība samazina ekspluatācijas izmaksas ilgtermiņā. To var brīvi kombinēt ar citiem apdares materiāliem.


Materiāla īpašības:

● izgatavots ar rokām,
● satur vairāk nekā 90% dabisku izejvielu;
● piemērots siltināšanas sistēmām, monolīto un prefab konstrukciju apdarei;
● augsta triecienizturība, noturība pret plaisāšanu un izbalēšanu;
● ETA sertificētas sistēmas saskaņā ar ETAG 004 un Vācijas nacionālajiem standartiem;
● vienkārša instalācija;
● ilgmūžība virs 50 gadiem.


Aleksandrs Pankovecs,
SIA Daw Baltica fasāžu sistēmu produktu grupas vadītājs
Foto no uzņēmuma albuma