Foto: Apmeklētajiem atvērta atjaunotā Rīgas 1.slimnīcas Rehabilitācijas klīnika

0
1000
Foto – Rīgas dome

Ceturtdien, 17. septembrī, apmeklētājiem durvis vēra atjaunotā Rīgas 1.slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas ēka Bruņinieku ielā 5, korpuss 14A, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Pacientu ērtībām klīnikā izvietota reģistratūra, komfortablas palātas ar atpūtas krēsliem, dienas stacionāra nodaļa. Mazajiem pacientiem izveidota bērnu nodaļa. Pieejamību pacientiem ar kustību traucējumiem nodrošinās ēkai piebūvētais lifts.

Vēsturiskai ēkai ir restaurēti uzgaidāmās telpas griesti un oriģinālās čuguna kāpnes, kas pielīdzināmas Eifeļa torņa Parīzē izbūves tehnoloģijai un kvalitātei. Veikti ēkas fasādes atjaunošanas un restaurācijas darbi, atjaunojot arī vēsturiskos aklos lodziņus. Ēkas atjaunošanas darbus ar kopējo platību gandrīz 1874 kvadrātmetri pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma īstenoja būvkompānija RERE Grupa.

Rehabilitācijas klīnikas ēkas atjaunošanā un tai apkārtesošās teritorijas labiekārtošanā ir ieguldīti apmēram 3,2 miljoni eiro liels finansējums, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Rīgas 1.slimnīca klīnikas modernajā aparatūrā un tehnoloģijās ir ieguldījusi apmēram 1 miljonu eiro lielu finansējumu.

Rehabilitācijas klīnikas atklāšanā piedalījās Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics, Rīgas 1.slimnīcas valdes priekšsēdētāja, dr. Natālija Zlobina, a/s RERE Grupa valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš, Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētāja vietniece Helēna Endriksone un pārstāvji no Rīgas domes Īpašuma departamenta, Labklājības departamenta un pašvaldības veselības aprūpes iestādēm.  

“Esmu pārliecināts, ka Rehabilitācijas klīnikas patīkamo vidi un moderno aprīkojumu novērtēs gan mediķi, gan pacienti. Investīcijas veselības aprūpes iestādē ir ieguldījums rīdzinieku labklājībā un ceru, ka pēc šī piemēra veselības aprūpes iestādes arvien biežāk iegūs mūsdienīgu veidolu ar visdažādākajiem, iedzīvotājiem nepieciešamajiem pakalpojumiem. Pilsēta to ir pelnījusi,” atklāšanas pasākumā norādīja Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics.

“Mūsu slimnīcas nosaukumā iekodēta norāde uz līderpozīcijām, uz pienākumu būt pirmajiem, kas ievieš savā nozarē inovatīvākos cilvēka veselības problēmu risinājumus. Šoreiz investīcijas veiktas, lai piedāvātu vēl nebijušas rehabilitācijas iespējas Latvijā,” tā jaunumus Rīgas 1.slimnīcā komentē valdes priekšsēdētāja, dr. Natālija Zlobina.

Klīnikas speciālisti – fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizikālās terapijas māsas, fizioterapeiti, ultrasonogrāfijas speciālisti, veiks muskuloskeletālo ultrasonogrāfisko izmeklēšanu un ergoterapeiti darbā ar pacientiem izmantos modernu specializēto aprīkojumu, tajā skaitā robotizētas iekārtas.

Piemēram, robots Alter G izgatavots, balstoties uz NASA (National Aeronautics and Space Administration) tehnoloģijām.  Pacientiem ar kustību traucējumiem samazinot gravitācijas spēku, mazinās sāpes, ko izraisa locītavu noslodze un tiek uzlabota līdzsvara kontrole. Terapijas laikā robots izmēra soļa garumu un platumu, pēdas nospiedumu uz skrejceļa, kas pēc iespējas precīzāk ļauj labot gaitas stereotipu.

Pacientiem ar smagākiem pārvietošanās traucējumiem piemērota robotizēta iekārta ReoAmbulator, kura var uzņemties vairāk nekā 90% lielu gravitācijas slodzi iešanas laikā, automātiski labo kāju kustību, soļu garumu un gaitas ātrumu. ReoAmbulator™ nodrošina novatorisku un adaptīvu gaitas terapiju, kas notiek virtuālās realitātes vidē ar audio un vizuālo atgriezenisko saiti. Terapijas laikā robots adaptējas pacienta spējām un sasniegumiem.

Ierīces Pablo, ­Amadeo un E-link sekmēs rokas funkciju darbības atjaunošanu. Izmantojot robotizētās iekārtas ir iespējams maksimāli efektīvi veikt kustību izstrādi un uzlabot spēku visā augšējā ekstremitātē, ieskaitot plaukstu un pirkstus, kā arī uzlabot sīko motoriku, un, ar tās traucējumiem saistītu ikdienas aktivitāšu veikšanu. Neiroloģiskas rehabilitācijas iekārtas Myro un Rehacom palīdz intelektuālo funkciju (atmiņas, koncentrēšanās spēju) trenēšanai.

“Minētās iekārtas ir tikai daļa no jaunumiem Rehabilitācijas klīnikā,” skaidro klīnikas vadītāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste un ultrasonogrāfijas speciāliste Anna Trušina. “Jauno telpu un aprīkojuma izmantošana paplašina bērnu un pieaugušo rehabilitācijas iespējas. Ļauj labāk izvērtēt un piemeklēt tehnoloģiju, kas veicina atgūt pacienta zaudētās prasmes neiroloģisku un muskuloskeletālo saslimšanu, sāpju un traumu izraisītu, kā arī ar novecošanu saistītu funkcionēšanas traucējumu gadījumā.”

Rīgas 1.slimnīcas 14A korpusa ēka ir būvēta 1890.gadā un tā pēc atjaunošanas ir piemērota modernāko rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanai gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Foto – Rīgas dome