Apspriež Kongresu nama pārveidošanu par koncertzāli

0
449

Rīgas pašvaldība turpina sarunas par Kultūras ministriju par nacionālās akustiskās koncertzāles izvietošanu Rīgas Kongresu namā. Pašlaik vēl nav pieņemti galīgie lēmumi par Kongresu nama tālāko nākotni, vēsta Rīgas domes Komunikācijas pārvalde.

Kongresu nama ēkas apsaimniekotājs Rīgas nami pagājušajā gadā sāka gatavošanos nama pārbūvei. Vienlaikus pēdējo nedēļu laikā aktualizējies jautājums par Kongresu namu kā iespējamo vietu koncertzālei. 5.novembrī pašvaldības un Kultūras ministrijas pārstāvji sanāksmē izskatīja SIA Nams izstrādātos priekšlikumus Kongresu nama iespējamajai paplašināšanai, kā arī pastāvošajiem tehniskajiem un tiesiskajiem paplašināšanas ierobežojumiem.

Rīgas dome apņēmusies iespējami īsā laikā izvērtēt izteiktos priekšlikumus paplašināšanai un apzinātos paplašināšanas ierobežojumus, savukārt ministrija – runāt ar arhitektūras profesionāļiem par Kongresu mana pārbūves ieceres tālākas attīstīšanas iespējām.

“Esmu gandarīts, ka ar Rīgas domi veidojas auglīgs dialogs, kas koncertzāles jautājumā nav bijis ne ar iepriekšējo Rīgas domes sasaukumu, ne pagaidu administrāciju. Lai gan vēl ir daudz darāmā, tajā skaitā diskutējami un izvērtējami iezīmētie riski par novietnēm, šī sadarbība vieš cerības par to, ka galvaspilsētā beidzot būs nacionālā akustiskā koncertzāle,” akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis.

“Pašvaldības dialogs ar Kultūras ministriju kļuvis daudz aktīvāks, un tāds, kas vērsts uz kopīga mērķa sasniegšanu. Nacionālās akustiskās koncertzāles izveide Kongresu namā var kļūt par risinājumu, kas būs atbilstošs rīdzinieku, visu Latvijas iedzīvotāju un mūzikas profesionāļu interesēm,” uzsver Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

Arhitekta izpētē norādīts, ka koncertzāles ietilpināšana Kongresu nama teritorijā varētu būt iespējama, ja tiek pieļauta Kongresu nama paplašināšana. Savukārt paplašināšanas jautājums nav viennozīmīgi vērtējams, ņemot vērā Kongresu namam noteikto kultūrvēsturiski vērtīgas ēkas statusu, nama atrašanos pilsētas apstādījumu teritorijā ar būtisku ekoloģisko, telpisko un kultūrvēsturisko nozīmi, kā arī ņemot vērā nepieciešamību pārvietot zem teritorijas esošos maģistrālos elektroapgādes inženiertīklus. Latvijas Arhitektu savienība šovasar veica 36 iespējamo Nacionālās akustiskās koncertzāles Rīgā novietņu izvērtēšanu par piemērotākajām novietnēm ar vislielāko potenciālu attiecībā uz stratēģisko un pilsētvides attīstību, kā arī ietekmi uz nākotnes sabiedrību, izvirzot trīs vietas – Andrejsalu (Andrejostas iela 17), Rīgas Kongresu namu (Krišjāņa Valdemāra iela 5) un Rūpniecības preču tirgus teritoriju.