Apstiprina atbalsta programmu daudzdzīvokļu ēku remontiem

0
779

Ministru kabinets šodienas, 6.jūlija, sēdē apstiprināja jaunu Ekonomikas ministrijas izstrādātu atbalsta programmu daudzdzīvokļu ēku remontdarbiem un apkārt esošo teritoriju labiekārtošanai, ziņo Ekonomikas ministrija.

Programmā iedzīvotājiem būs pieejams valsts aizdevums būvdarbiem un teritorijas labiekārtošanas darbiem daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās, tajā skaitā mājām, kas atrodas mazāk attīstītos reģionos, nelielās pilsētās vai ciematos, vai tām, kas citu iemeslu dēļ neatbilst komercbanku kreditēšanas politikai. Atbalsta programmas kopējais finansējums aizdevumu izsniegšanai un zaudējumu segšanai ir 31 miljons EUR. Plānots, ka pieteikumus atbalsta saņemšanai iedzīvotāji varēs sākt iesniegt tuvāko divu mēnešu laikā.

“Ievērojamākā daļa daudzdzīvokļu māju teritoriju Latvijā nav atjaunotas kopš to pirmreizējās būvniecības, līdz ar to tās ir nolietojušās un neatbilst daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju vajadzībām, piemēram, autostāvvietu skaits nav atbilstošs šā brīža automašīnu skaitam, bērnu laukumi ir nolietoti un neatbilstoši drošības prasībām, liela daļa gājēju celiņu nav lietojami, iekšpagalmu asfalta segumi ir nobrukuši, nav izveidotas mūsdienīgas atkritumu tvertņu novietnes, teritorijas nav atbilstošas vides pieejamības prasībām, piemēram, iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem. Tādēļ vienlaikus ar daudzdzīvokļu māju atjaunošanu vai  nepieciešamajiem remontdarbiem, ir nepieciešams veicināt arī straujāku māju iekšpagalmu sakārtošanu,” norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Aizdevumu piešķirs šādu pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu mājā:

  • būvdarbu veikšanai daudzdzīvokļu mājas norobežojošās konstrukcijās, piemēram, ārsienām un logiem, un koplietošanas telpās, tai skaitā liftu modernizācijai vai nomaiņai;
  • daudzdzīvokļu mājas visa veida inženiersistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei;
  • teritorijas labiekārtošanai;
  • kā arī projekta vadībai, autoruzraudzībai un būvuzraudzībai.

Maksimālais aizdevuma apmērs par vienu daudzdzīvokļu māju ir 400 000 eiro, vienlaikus nepārsniedzot 120 eiro uz vienu daudzdzīvokļu mājas kopējās platības kvadrātmetru. Dzīvokļu īpašnieki var saņemt vairākus aizdevumus ar nosacījumu, ka jauna aizdevuma un esošo šo noteikumu ietvaros piešķirto aizdevumu pamatsummas atlikums nepārsniedz noteikto kopējo aizdevuma apmēru un ierobežojumu uz vienu daudzdzīvokļu mājas kopējās platības kvadrātmetru.

Maksimālais aizdevuma apmērs vienam namīpašniekam ir 3 miljoni eiro. Namīpašnieks var saņemt vairākus aizdevumus ar nosacījumu, ka jauna aizdevuma un esošo šo noteikumu ietvaros piešķirto aizdevumu pamatsummu atlikums nepārsniedz noteikto maksimālo aizdevuma apmēru.

Pieteikumu aizdevumu saņemšanai būs jāiesniedz dzīvokļu īpašniekiem ar pilnvarotās personas starpniecību vai namīpašniekam. Aizdevumu izsniegs akciju sabiedrība Attīstības finanšu institūcija “Altum” (Altum). Beigu termiņš lēmumu pieņemšanai par aizdevuma piešķiršanu un aizdevuma līguma noslēgšanai ir 2023.gada 31.decembris.

Aizdevuma maksimālais termiņš ir 20 gadi. Altum aizdevuma procentu likme ir plānota sākot no 3,5% gadā. Aizdevumiem, kuriem piesakās pilnvarotā persona procentu likme ir plānota fiksēta 3,5% gadā, bet namīpašniekiem likmes var atšķirties atkarībā no to kredītreitinga.

Aizdevumu dzīvokļu īpašniekiem ar pilnvarotās personas starpniecību piešķirs, ja:

  • daudzdzīvokļu mājas parādsaistību apjoms par saņemtajiem pakalpojumiem (apsaimniekošanas, atkritumu apsaimniekošanas, siltumapgādes, ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi), kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, ir mazāks par 10% no šo pakalpojumu rēķinu summas pēdējā gada laikā;
  • ir pamatotas aizdevuma atmaksāšanas iespējas, kuras izvērtē sabiedrība Altum, ņemot vērā drošas finanšu vadības principu.

Altum, piešķirot aizdevumu namīpašniekam, vērtēs projekta īstenošanai nepieciešamo finansējuma apjomu, nodrošinājumu, namīpašnieka esošo un nākotnes finanšu situāciju, aizdevuma atmaksāšanas iespējas, kā arī analizējot riskus un citus faktorus.

Ekonomikas ministrijas izstrādātajā informatīvajā ziņojumā Ēku atjaunošanas ilgtermiņa stratēģija norādīts, ka Latvijas daudzdzīvokļu dzīvojamo fondu veido 38,6 tūkstoši ēku ar kopējo platību 54,4 miljoni kvadrātmetru, no kuriem lielākā daļa ir uzbūvēti līdz 1993.gadam. Pēc ekspertu vērtējuma izmaksu efektīvā veidā var atjaunot 70% no Latvijas ēku sektora, kas būtu ap 27 tūkstoši daudzdzīvokļu māju, ar kopplatību 38 miljonu kvadrātmetru apmērā.

Ņemot vērā gan OECD, gan Valsts kontroles ieteikumus rast risinājumus dzīvojamā fona atjaunošanas veicināšanai, Ministru kabinets 2020.gada 11.decembrī uzdeva Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar sabiedrību Altum sagatavot atbalsta programmu finanšu instrumenta veidā ieguldījumiem mājokļu tehniskā stāvokļa, tajā skaitā ēku drošuma, un labiekārtojuma, ieskaitot liftu modernizācijai vai nomaiņai, uzlabošanai.

Atbalsta programmas nosacījumi detalizēti ietverti Ministru kabineta noteikumos Atbalsta programmas nosacījumi būvdarbiem daudzdzīvokļu mājās un to teritoriju labiekārtošanai, ar kuriem var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē.