Apstiprināta ēkas Kalnciema ielā 2B pārbūves iecere

0
159

Rīgas pilsētas arhitekta kolēģija, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde un Rīgas pilsētas būvvaldes padome atbalstījusi pārbūves risinājumu ēkai Kalnciema ielā 2B, un ēkas pārbūvei ir piešķirta būvatļauja, aģentūru LETA informēja projekta attīstītāji Novira Capital.

Kvartāla apbūves ieceres realizē arhitektu birojs NRJA un tā vadītājs Uldis Lukševics. Savukārt kvartāla attīstītājs ir Igaunijas uzņēmums Novira Capital.

Nākotnē ēka plānota kā viesnīca ar nelieliem numuriņiem, kurā nodrošināta vides pieejamība publiskajām telpām un koplietošanas telpām.

Būvniecības iecere paredz ugunsgrēkā cietušo sešu stāvu dzīvojamo ēku Kalnciema ielā 2B (celta 1914.gadā, arhitekts – Edgars Voldemārs Eduards fon Frīzendorfs) pārbūvēt sākotnējā apjomā pret ielas frontēm, saglabājot un atjaunojot vēsturiskās ēkas Kalnciema ielā 2B fasādi pret Raņķa dambi, kas pēc notikušā ugunsgrēka ēkā tika iekonservēta atbilstoši Būvvaldes nosacījumiem. Tādējādi, braucot vai nākot virzienā no Vanšu tilta puses, ēkas aprises atgādinās to vēsturisko izskatu.

Arhitektu biroja NRJA vadītājs un projektēšanas pasniedzējs Latvijas Mākslas Akadēmijā Uldis Lukševics norādīja, ka šī kvartāla projektēšana ir ieilgusi dažādu apstākļu sakritības dēļ.

Arhitektu birojs NRJA jau bija izstrādājis un apstiprinājis šīs ēkas rekonstrukcijas projektu tās iepriekšējam īpašniekam. Kad 2018.gada novembrī ēkā Kalnciema ielā 2B notika ugunsgrēks, sabiedrībā un pilsētas vadošo ierēdņu vidū radās pastiprināta interese par šo objektu. Līdz tam brīdim ēkām Kalnciema ielā 2B un Raņķa dambī 14 nebija pieminekļu statusa, un tās arī atrodas ārpus Rīgas vēsturiskā centra robežām, skaidroja Lukševics.

“Tomēr pēc šī notikuma tika lemts, ka abām ēkām tiek piešķirts vietējas nozīmes pieminekļa statuss, un ēkas ir atjaunojamas to vēsturiskajā izskatā. Šī visa kvartāla apbūve vairākas reizes tika izskatīta Rīgas pilsētas būvvaldē. Tā kā būvvaldes padomē to izskatīja kā vienu veselumu, gandrīz gadu valdīja neziņa, jo nebija skaidrs, vai vēsturiskajām ēkām tiks piešķirts pieminekļa statuss,” pauda Lukševics.

Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas un būvvaldes padomes sēdēs ir atbalstīts arhitektu biroja NRJA veidotais piektais pārbūves variants, kas paredz atjaunot zudušo vēsturisko apjomu un fasāžu dalījumu, pašai fasādes plaknei piemērojot mūsdienīgu risinājumu – ķieģeļu pikselāciju. Masā krāsoto ķieģeļu mūris atveidos vēsturiskos ciļņus un dekorus, lai fasāde, skatā no publiskās āra telpas, atbilstu tās vēsturiskajam izskatam. Tomēr tuvumā detalizācijas mērogs tiks apzināti mainīts, lai kvartāls atbilstu sabiedrības pieprasījumam pēc mūsdienīgas apbūves.

Iepriekš ziņots, ka 2018.gadā, naktī uz 25.novembri, ēkā Kalnciema ielā 2B izcēlās ugunsgrēks, kura dzēšanas darbi turpinājās vairākas dienas. 2019.gada janvārī Rīgas dome apstiprināja ēkas sakārtošanas darbu grafiku, kas paredzēja, ka ēkas konservācijas darbiem pilnībā jābūt pabeigtiem piecu mēnešu laikā – līdz 1.jūlijam. Taču nams joprojām nav sakārtots.

Ēkas Kalnciema ielā īpašnieks kopš pērnā gada 18.septembra pastarpināti caur SIA NC K2B un vēl vienu Latvijas firmu ir igauņu uzņēmums Tradesman EU, kura juridiskā adrese reģistrēta Igaunijas nekustamo īpašumu projektu attīstīšanas un finansēšanas kompānijas Novira Capital biroju ēkā Novira Plaza, Tallinā. Savukārt ēku Raņķa dambī nopirkusi SIA NC K2A, kas pieder pašai Novira Capital. Abas ēkas kopā veido namu ansambli, kurš pēc būtības pieder savstarpēji saistītiem uzņēmumiem.

Viens no Novira Capital vadītājiem Aleksejs Nikolajenko jau iepriekš informēja aģentūru LETA, ka uzņēmums ir ieinteresēts kopējās teritorijas atjaunošanā un atbilstošo konstrukciju iekonservēšanā, jo Novira Capital ir plāns šī kvartāla attīstībai.

Novira Capital reģistrēta 2019.gada oktobrī, uzņēmuma pamatkapitāls ir 2800 eiro, liecina Firmas.lv informācija. Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir Igaunijas pilsonis Arle Molders.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit