Daļa eiropiešu vilcinās ar mājsaimniecības uzlabošanu un sadzīves tehnikas nomaiņu pret videi draudzīgākiem risinājumiem galvenokārt finansiālu ierobežojumu un emocionālas piesaistes dēļ, liecina nesen veiktā VELUX grupas iedzīvotāju aptauja.
Aptaujas laikā sešās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs pētīti iemesli, kāpēc iedzīvotāji kavējas nomainīt sadzīves lietas, kas savu laiku jau ir nokalpojušas vai nav pietiekami energoefektīvas. Iedzīvotāji aptaujāti gan par priekšmetiem ar emocionālu vērtību, gan ļoti praktiskiem mājas elementiem, piemēram, durvīm un logiem.
“Laikā, kad bija augsta inflācija un enerģijas cenas, iedzīvotāji daudz aktīvāk domāja, kā samazināt izdevumus par mājsaimniecību un ietaupīt. Tagad, kad cenas stabilizējušās, aktivitāte atkal samazinājusies. Aptaujas dati liecina, ka liela daļa respondentu šobrīd vilcinās pieņemt lēmumu par mājsaimniecības energoefektivitātes uzlabošanu, augstākie rādītāji ir Rumānijā (88%), kam seko Polija (82%), Ungārija (81%). Saskaņā ar datiem finansiālie faktori un emocionāla pieķeršanās vecajām lietām ir galvenie iemesli, kāpēc iedzīvotāji nomaiņu atliek. Lai gan aptauja Latvijā nav veikta, pieņemu, ka arī pie mums rezultāti un galvenie iemesli būtu līdzīgi,” saka Dmitrijs Astašonoks, VELUX ģenerāldirektors Baltijā.
Attieksmē pret durvju un logu nomaiņu starp valstīm pastāv atšķirības. Kamēr Horvātijā 62% aptaujāto plāno lietot esošās durvis un logus tik ilgi, kamēr tie būs pilnībā nolietojušies, 48% Ungārijas iedzīvotāju šos elementus plāno mainīt proaktīvi, lai izvairītos no siltuma zudumiem. Neraugoties uz šīm atšķirībām, respondenti visās aptaujātajās valstīs pauda, ka enerģijas ietaupījums un nepieciešamība novērst bojājumus ir galvenie stimuli mājsaimniecības uzlabošanai.
Izvēloties prioritātes mājsaimniecības elementu un priekšmetu nomaiņai, tādas elektroierīces kā veļas mašīna un trauku mazgājamā mašīna vienmēr tika ierindotas augstāk nekā durvis un logi. Tajā pašā laikā iedzīvotāji atzīst, ka savas prioritātes varētu mainīt, ja uzzinātu, ka kāds priekšmets dod būtiskāku enerģijas ietaupījumu, piemēram, ja durvju un logu nomaiņa samazinātu apkures izmaksas līdz pat 20%, daudzi respondenti apsvērtu iespēju pārvietot durvis un logus augstāk savā prioritāšu sarakstā.
“Tas liecina, ka daudzi aptaujātie neapzinās logu būtisko lomu mājas izolācijā. Saskaņā ar mūsu datiem jumta logu nomaiņa uz mūsdienīgākiem un energoefektīvākiem un iekštelpu temperatūras samazināšana tikai par 2°C var samazināt apkures enerģijas izmaksas līdz pat 40%, nezaudējot komfortu,” saka D. Astašonoks. “Diemžēl logi un durvis nekalpo mūžīgi. Jumta logi, kas uzstādīti pirms 15 vai 20 gadiem, visticamāk ir savu laiku nokalpojuši un jau rada siltumenerģijas zudumus, jo izolācijas spējas ir būtiski samazinājušās. Pēdējās desmitgadēs arī materiāli ir strauji attīstījušies un ļoti iespējams, ka vecie logi vairs nenodrošina mūsdienu kvalitātes standartus. Nomainot logus pret jaunākiem un energoefektīvākiem modeļiem, māju īpašnieki var iegūt būtiskus enerģijas ietaupījumus, nodrošināt nemainīgu temperatūru iekštelpās un labāku skaņas izolāciju.”