Ar ES fondu atbalstu atjaunota Rubenes baznīca

0
686

Valmieras novadā ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu atjaunota Rubenes evaņģēliski luteriskā baznīca, informē Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.

Atjaunošanas laikā ar ES fondu un ziedotāju atbalstu dievnams ieguva jaunu grīdu, apsildītas telpas, vieglāku piekļuvi cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Projektā izbūvēts automašīnu stāvlaukums un restaurēta Rubenes draudzes kalpotāju māja, vēstīts Rubenes evanģēliski luteriskās draudzes mājaslapā.

Baznīcā ierīkota interaktīva ekspozīcija Pa Hronikas pēdām, kas ļauj ikvienam baznīcas apmeklētājam iepazīties ar būtiskiem kultūrvēstures notikumiem gan plašākā reģiona kontekstā, gan arī sīkāk apskatot Rubenes baznīcas divu priesteru – Livonijas Indriķa un Kristofa Hardera – personības. Multimediālā ekspozīcija integrēta atjaunotajā interjerā un ar interaktīvi vadāmas videoprojekcijas palīdzību stāsta par apkārtnes vēsturi no 13.gadsimta līdz mūsdienām. Apraksts “Pa Hronikas pēdām” – Rubenes baznīcas ekspozīcijas paplašinātā tīmekļa versija pieejams arī interneta vidē.

Baznīca celta 13.gadsimtā. Sākotnēji tā bijusi koka ēka, tagadējo izskatu baznīca ieguvusi 1739.gadā. Rubenes luterāņu baznīca ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kurā atrodas valsts nozīmes mākslas pieminekļi – kancele ar gleznojumiem (18.gs. vidus), oblatu kārbiņa (1755.gads) un kauss (1849.gads). Rubenes baznīca atrodas ainaviskā vietā, tās zvanu tornis un baznīcas interjers ir īpaši izceļami.

Kopējais projekta finansējums Rubenes evaņģēliski luteriskajai baznīcai ir 367 020,73 eiro, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 237 677 eiro, Kocēnu novada domes līdzfinansējums – 122 100,30 eiro, Rubenes evaņģēliski luteriskās draudzes līdzfinansējums, kas iegūts, pateicoties sabiedrības ziedojumiem – 7243,43 eiro.

Projekta tehnisko projektu izstrādāja un būvdarbu autoruzraudzību veica SIA Lejnieku projektēšanas birojs, žoga pārbūvi un jaunas infrastruktūras būvdarbus veica SIA Warss+. Būvuzraudzību veica Arnis Urbāns, arheoloģisko uzraudzību nodrošināja SIA Arheoloģiskā izpēte.

Virtuālo ekspozīciju Pa Hronikas pēdām izveidoja SIA Ddstudio, savukārt Rubenes apkārtnes vēstures faktu un liecību apkopojumu un ekspozīcijas konceptu izstrādāja Gundars Plešs, Jānis Kalnačs, Valters Grīviņš.

Rubenes draudzē par priesteri no 1208.gada līdz savai nāvei kalpoja slavenais hronists Latviešu Indriķis jeb Indriķis no Rubenes, kurš sarakstīja pirmo bagātīgāko hroniku no vēsturiskajiem pirmavotiem par tagadējās Latvijas un Igaunijas teritoriju – Indriķa Livonijas hroniku.

Atbilstoši vēstures liecībām, Indriķis senajā Imeras novadā 1208.gadā sāka vadīt Latvijas vēsturē pirmo draudzi, kuras locekļi bija tikai latvieši, tādēļ baznīca noteikti ir apskates vērta, jo gandrīz pirms 808 gadiem tika likti latviskās kristietības pirmsākumi.

Pašlaik draudzē kalpo mācītājs Artis Eglītis un draudze, aktīvi sadarbojoties ar Kocēnu novada pašvaldību, plāno īstenot dažādus projektus, kas uzrunās sabiedrību.

Rubenes evaņģēliski luteriskās baznīcas vēsturiskais stāsts un interaktivitāte, kļūs par pieprasītu apmeklētāju piesaisti un nodrošinot valsts nozīmes kultūras mantojuma saglabāšanos un pieejamību ilgtermiņā.