Ar valsts atbalstītu aizdevumu uzlabo ēku tehnisko stāvokli

0
275

Lai uzlabotu vidi sev apkārt un parūpētos par drošību ēkā, valsts atbalstītu aizdevumu remontam un tehniskā stāvokļa uzlabošanai līdz šim visā Latvijā izmantojušas 48 daudzdzīvokļu mājas par kopējo aizdevumu summu 3,1 miljons eiro.

Lielākoties valsts atbalsta programma tiek izmantota, lai finansētu daudzdzīvokļu mājas fasādes pilnīgu vai daļēju remontu, pamatu siltināšanu, jumta nomaiņu vai siltināšanu. Nereti tas tiek izmantots arī liftu un balkonu remontiem, kā arī citiem koplietošanas teritoriju uzlabošanas darbiem. Attīstības finanšu institūcijas ALTUM dati rāda, ka vidējā aizdevuma summa mājas remontam ir 78 tūkstoši eiro, savukārt vidējā aizdevuma summa uz vienu mājas kvadrātmetru – 66 eiro. Kopumā mājas remonta aizdevumam ALTUM līdz šim pieteikušās vairāk nekā 80 mājas, aizdevumu kopējai pieprasītajai summai sasniedzot 5,4 miljonus eiro.

Līdz šim visvairāk valsts atbalstu izmanto Rīgā un Kurzemē – no šiem reģioniem iesniegti attiecīgi 35% un 33% pieteikumu. No daudzdzīvokļu mājām Zemgalē saņemti 15%, Vidzemē – 13%, Pierīgā – 11%, bet no mājām Latgales reģionā – 2% no visiem pieteikumiem.

Ieva Vērzemniece, ALTUM energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja: “Pēdējo mēnešu laikā publiskajā telpā arvien biežāk izskan informācija par avārijas stāvoklī esošām daudzdzīvokļu mājām, un šie satraucošie gadījumi ir vēl viens spilgts atgādinājums tam, ka katrs daudzdzīvokļu nama dzīvokļa īpašnieks ir atbildīgs ne tikai par savu dzīvokli, bet arī par kopējo mājas stāvokli. Situācijām, kad mājai ir nepieciešami uzlabojumi, bet komercbanka kādu iemeslu dēļ finansējumu remontam neizsniedz, Ekonomikas ministrija ir izveidojusi un ALTUM īsteno daudzdzīvokļu māju remonta aizdevumu programmu. Programma ļauj veikt darbus, kas ne vienmēr sniedz tiešu ietekmi uz energoefektivitāti, bet ir būtiski mājas tehniskajam un vizuālajam stāvoklim. Piemēram, veicot jumta renovāciju 24 dzīvokļu mājai, kas ilgtermiņā pasargās ēku no bojājumiem un saglabās dzīvokļa vērtību ilgtermiņā, īpašniekiem jārēķinās ar papildu aptuveni 13 eiro lielu maksājumu pie apsaimniekošanas rēķina. Turklāt par programmas finansējumu iespējams veikt arī teritorijas labiekārtošanas darbus, piemēram, iekārtot bērnu rotaļu laukumu. Aicinām iedzīvotājus negaidīt, kamēr mājas stāvoklis kļūst kritiski slikts, būt aktīviem un tādējādi ne tikai samazināt rēķinus par siltumenerģiju, bet arī uzlabot mājas tehnisko stāvokli.”

ALTUM programmas Daudzdzīvokļu māju remonta aizdevums finansējums ir pieejams dažādu ēkas un koplietošanas teritorijas labiekārtošanas darbiem, piemēram, ūdensvada un kanalizācijas remontam, apkures sistēmas uzlabošanai, kāpņutelpas remontam, durvju nomaiņai, lifta remontam, ceļa, ietves vai autostāvvietu izbūvei, apzaļumošanas darbiem, bērnu rotaļu vai sporta laukuma ierīkošanai un citiem koplietošanas teritorijas labiekārtošanas darbiem.

Vienai mājai pieejams aizdevums ir līdz 400 000 EUR. Programmai var pieteikties dzīvokļu īpašnieki ar pilnvarotas personas starpniecību tad, ja saņemts aizdevuma atteikums no kredītiestādes.