Atbalstīs mājokļa pielāgošanu personām ar invaliditāti

0
661

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien vienbalsīgi pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Invaliditātes likumā, kas paredz personu ar invaliditāti mājokļa pielāgošanas pasākumu aizstāt ar efektīvāku alternatīvu, kā to rosina Labklājības ministrija (LM).

LM Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktore Elīna Celmiņa sēdē skaidroja, ka no kredītprocentu dzēšanas par mājokļa pielāgošanas izdevumiem paredzēts atteikties, jo pasākums nav izrādījies visai efektīvs.

“Šis ir savā ziņā vecs pasākums, kurš likumā atrodas jau kopš seniem laikiem, taču nekad tas nav darbojies tādā pilnvērtīgā, derīgā apjomā. Kredītprocentu dzēšana parasti tikusi piemērota labi ja vienai vai divām personām gadā. Pasākums pēc savas būtības nav bijis veiksmīgs, lai sniegtu jēgpilnu atbalstu cilvēkiem,” sacīja Celmiņa, piebilstot, ka Finanšu ministrijas budžeta procesu izvērtējumā LM arī tika dots uzdevums no šī pasākuma atteikties.

Tas tiek darīts tieši šobrīd, jo, kā atzīmēja ministrijas pārstāve, vienlaikus tiek plānoti ieguldījumi no Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plānā 2021.–2026.gadam, kur ministrija ir radusi iespēju veikt pielāgojumus gandrīz 260 personām. Pēc Celmiņas paustā, katram cilvēkam pielāgojumi varēs būt vērtībā līdz 10 000 eiro, turklāt katrai pašvaldībai ir noteikts cilvēku skaits.

“Esam tur izvēlējušies noteiktu pieeju, kā noteikt to kvotu, lai tie 260 vienmērīgi sadalītos pa visu valsti, un tas būtu būtisks atbalsts pašvaldībai, jo pēc būtības atbalsts mājokļa pielāgošanā ir pašvaldības autonomā funkcija, tādēļ ir pašvaldības, kur eksistē šādi risinājumi un katru gadu noteikts cilvēku skaits tiek atbalstīts, bet šis kredītprocentu dzēšanas moments nekādā veidā nav īpaši cilvēku ar invaliditāti mājokļu pielāgošanu veicinājis, tādēļ mēs to dzēšam,” skaidroja Celmiņa.

Sēdē arī tika atbalstīti grozījumi, kas paredz tehniskas izmaiņas personu ar invaliditāti informācijas pieejamībā dažādām iestādēm.

Jau ziņots, ka reizē no likuma plānots izslēgt definīciju, ka mājokļa pielāgošana ir “personas ar invaliditāti vai kopā ar šo personu dzīvojošo tās ģimenes locekļu īpašumā, kopīpašumā vai lietošanā esošās dzīvojamās telpas un palīgtelpas aprīkošana ar nepieciešamajām palīgierīcēm (tehniskajiem palīglīdzekļiem) un pielāgošana personas ar invaliditāti vajadzībām”.

Likumprojekta autori LM skaidro, ka atbalsts līdz šim sniegts, sedzot kredītprocentus, kas saistīti ar mājokļa pielāgošanu. 2017. un 2018.gadā minēto atbalstu nesaņēma neviena persona, kopš 2019.gada to saņēma viena persona, un pašlaik ministrijā nav saņemti jauni pieprasījumi kredītprocentu segšanai.

Redzot pakalpojuma zemo pieprasījumu ik gadu, ir nepieciešams pārskatīt pakalpojuma dizainu un saturu, norāda ministrijā, kurai normatīvajos aktos bija dots uzdevums izvērtēt funkciju Atlīdzināt kredītprocentus personas ar invaliditāti mājokļa pielāgošanai un sagatavot atbilstošus priekšlikumus grozījumiem Invaliditātes likumā.

“Ar esošo pakalpojumam pieejamo finansējumu, pakalpojumu pilnveidot nav iespējams, tāpēc šāds pakalpojums ir izslēdzams no Invaliditātes likuma,” skaidro LM pārstāvji.