Atjaunota vēsturiska ēka Līgatnē

0
455

Noslēgušies vēsturiskās ēkas Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nams Līgatnē vērienīgie atjaunošanas un restaurācijas darbi, aģentūru LETA informēja būvkompānijas RERE Meistari pārstāvji.

Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nama ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kurā šodien atrodas Līgatnes pirmsskolas izglītības iestāde. Fasādes atjaunošanas darbus Līgatnes pašvaldības uzdevumā veica RERE Meistari.

Vēsturiskās ēkas atjaunošanas darbu ierosinātājs ir Cēsu novada Līgatnes apvienības pārvalde, būvprojekta izstrādātājs un autoruzraugs SIA 4E, autoruzrauga pārstāvis Guntis Gradovskis, arhitekte Dace Gradovska. Atjaunošanas un restaurācijas darbus nodrošināja SIA RERE Meistari, bet būvuzraudzību veica SIA Akords U, būvuzraugs Mārtiņš Metāls. 

Kopējās renovācijas izmaksas ir 756 506,82 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Ēka ir jūgendstila paraugs ar tā sauktā vasarnīcu vai Šveices arhitektūras stila iezīmēm. Ēka celta 1914.gadā, un kopš 1940.gada ēkā atradies bērnudārzs. Vērienīgus atjaunošanas darbus ēka līdz šim nav piedzīvojusi.

Cēsu novada Līgatnes apvienības pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Ilze Goba informē, ka Līgatne ir atguvusi kvalitatīvi atjaunotu un restaurētu valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nams fasādi, logus un jumta segumu, kā arī veikti ēkas siltināšanas darbi. Nākamais solis būs iekštelpu un komunikāciju atjaunošana. Paredzēts, ka jau septembrī durvis vērs bērnudārzs.

Pieņemot darbus, Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde ir sniegusi pozitīvu darbu izpildes novērtējumu. Projekta ietvaros veikti gan atjaunošanas, gan restaurācijas darbi – atjaunots viss jumta segums, fasāžu apdare, veikta sienu apakšējo vainagu nomaiņa, atsevišķās vietās atjaunotas sienu konstrukcijas un siltinājums, veikta bojātā apmetuma atjaunošana, atjaunotas ieejas kāpnes un saremontēti skursteņi, restaurācija un rekonstrukcija veikta balkona margām, durvīm, logiem, fasāžu, jumta un jumtiņu apdares dekoratīvajām koka detaļām. 

Pilnīgu interjera atjaunošanu šis darbu līgums neietver, tomēr iekštelpās veikta līgumā iekļautā sienu un pārsegumu siltināšana, pirmā stāva grīdas siltināšana, grīdas seguma atjaunošana. Tāpat atjaunota ūdens novadīšanas sistēma no jumta un zibensaizsardzības sistēmas zemējuma kontūra.

Jumta segumā ieklātie jaunie māla kārniņi pēc izmēra, formas un uzbūves ir ļoti tuvi oriģinālam. Jumtā saglabāti to oriģinālajās vietās septiņi stikla dakstiņi un atjaunotas oriģinālās čuguna jumta lūkas, kādas lika bēniņu apgaismošanai. Renovētais jumts ieguvis jaunu zelmeni.

Ēka būvēta ar Vācijai raksturīgo pildrežģa imitācijas fasādi. Renovācijas gaitā notīrīta apmetuma krāsa. Vietās, kur bija tecējis jumts, atklājās bojātas sienas, tāpēc veikta koka konstrukciju protezēšana, nomainot tikai bojāto daļu. Bojātie fasāžu un jumta koka dekoratīvie elementi atsevišķās vietās aizstāti ar protēzi vai kopijām.

Ēkas fasādes daļas un verandas ir izgreznotas ar koka dekoriem. Būvgaldniecības detaļas un dekoratīvie elementi izgatavoti un restaurēti RERE Meistari darbnīcā, un to iestrādi ēkā, sākotnējās vietās, veica RERE Meistari amatnieki. Ēkas pamatos pamatu vēdināšanas lūkām izgatavotas koka žalūzijas, bet pagraba telpai izgatavoti un iestrādāti koka pakešu logi.