Atklājējs ar argumentiem

0
506

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes profesors Jānis Krastiņš ir ne vien neizsmeļamu nozares zināšanu turētājs, bet arī sakrājis bagātu atmiņu pūru par Latviju vēstures griežos. Galvenā viņa darbības vērtība ir godīgums – arhitektūras lietpratējs vienmēr atklāti un argumentēti pamato viedokli par nozares norisēm, pat ja tas neatbilst valdošajai nostājai.

Pērn saņemto Būvindustrijas lielo balvu Pamatakmeni par mūža ieguldījumu nozarē Jānis Krastiņš bija nopelnījis jau sen un godam, aprakstot Rīgas jūgendstilu un pamatojot tā atbilstību UNESCO kultūras mantojuma statusam.

Kā jūs uztvērāt pieteikumu Būvindustrijas lielajai balvai?
– Es par tādu pieteikumu pat nebiju informēts. Man tikai uzreiz paziņoja, ka balva ir piešķirta. Būvindustrija vairāk asociējas ar ēku reālo īstenošanu pēc arhitektu izstrādātajiem projektiem. Tā kā es pēdējos gados nekādus projektus neesmu izstrādājis, bet mans darbības lauks ir pedagoģija, teorija un arhitektūras pētījumi, tas bija diezgan liels pārsteigums. Tomēr arhitektūra un būvniecība pēc jēgas un būtības ir viena no otras neatdalāmas. Jebkura atzinība katrā cilvēkā vismaz neraisa negatīvas emocijas.

Tomēr pieteikums nāca kādu laiku pēc tam, kad jums par pētījumiem jau bija piešķirtas dažādas starptautiskas balvas…
– Profesionālu atzinību man, kā izrādās, ir diezgan daudz. Acīmredzot tas tika pamanīts. Ir darbi, kuri ir vairāk vai mazāk virtuāli. Tie īstenojas ēkā, un, kāda ir bijusi kuras personas klātbūtne ēkas tapšanā, ne vienmēr var zināt. Diemžēl vēsturē ir bijuši gadījumi, kad ēka sasaistīta ar tādu personu vārdiem, kuriem nav nekāda sakara ne ar tās ideju, ne tapšanas gaitu, neko. Kāds politiķis ir ieradies un pārgriezis atklāšanas lentīti, un tas vēsturē fiksēts kā galvenais fakts. Mana darbība ir atstājusi taustāmāku rezultātu – grāmatu kaudzi, uz kuras rakstīts mans vārds.

Visu sarunu ar Jāni Krastiņu lasiet
žurnāla Būvinženieris decembra numurā (Nr.77).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.