Atkritumu poligonā Brakšķi ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu izbūvēta un atklāta bioloģiski noārdāmo atkritumu (BNA) pārstrādes rūpnīca, vēsta Jelgavas valstspilsētas pašvaldības domes pārstāvji.
Realizējot projektu, poligonā uzstādīta bioloģiski noārdāmo atkritumu anaerobās fermentācijas iekārta, 20 000 kvadrātmetru platībā izbūvēts asfaltēts laukums, kas paplašina stacijas teritoriju un reizē palielina arī atkritumu pieņemšanas un uzglabāšanas platību, kā arī izbūvēta jauna sadzīves atkritumu pieņemšanas nojume. Lai palielinātu šķirošanas jaudas un atšķiroto atkritumu veidus, kompleksā nodrošinātas arī atkritumu šķirošanas iekārtas.
Līdz šim Brakšķos atšķirotie un dalīti savāktie BNA (piemēram, virtuves pārtikas atliekas, dārzeņu un augļu atkritumi, puķes, nopļauta zāle un koku lapas) tika ievietoti biošūnā, kur to pārstrāde ilga 10 līdz 12 gadus. Savukārt jaunās iekārtas nodrošinās iespēju šo laiku samazināt līdz diviem mēnešiem. BNA pārstrādes iekārtu jauda paredzēta ne mazāk kā 19 000 tonnas gadā, kas ir optimāla kapacitāte, lai apstrādātu esošo atkritumu plūsmu.
Jaunajā BNA iekārtu kompleksā tiks pielietota anaerobās fermentācijas tehnoloģija, kas praksē nozīmē, ka mikroorganismi bezskābekļa vidē sadalīs bioloģiski noārdāmo materiālu. Savukārt materiāls, ko iegūs pēc atkritumu pārstrādes, sākumā tiks izsijāts, lai atdalītu nevēlamos mehāniskos piemaisījumus, piemēram, stikla vai plastmasas gabaliņus, un atkarībā no iegūtā materiāla kvalitātes, to varēs izmantot tautsaimniecībā.
Ieguvums no pārstrādātajiem bioloģiskajiem atkritumiem būs iegūtais tehniskais komposts. To var izmantot lauksaimniecībā, vismaz daļēji aizstājot ķīmiski ražotus mēslošanas līdzekļus un samazinot augsnes piedevu lietošanu lauksaimniecībā. No bioloģiskajiem atkritumiem iegūtais komposts satur virkni organisko savienojumu, kas uzlabo augsnes struktūru un auglību. Turklāt no bioloģisko atkritumu pārstrādes kā blakus produkts tiks iegūta biogāze, ko paredzēts izmantot siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai. Plānots, ka saražotā siltumenerģija tiks piegādāta atpakaļ BNA pārstrādes iekārtā tehnoloģisko procesu nodrošināšanai. Tāpat šo tehnoloģiju ieguvums ir videi draudzīga pieeja un mazāka atkritumu ietekme uz apkārtējo vidi, jo pārstrādes process neparedz emisiju izplatīšanos gaisā vai augsnes un gruntsūdens piesārņojumu. Tādējādi iespējams panākt, ka atkritumos esošie resursi atgriežas tautsaimniecībā, tiek samazināts apglabājamo atkritumu daudzums un vienlaikus – arī poligona uzturēšanas izmaksas. Būtiski uzsvērt, ka projekta īstenošana nodrošināja arī četru jaunu darba vietu radīšanu.
Būvniecības darbus objektā veica SIA Bildbergs.