Atklāts “Primekss Betona izpētes centrs” inovatīvu risinājumu izstrādei

0
403
Publicitātes attēls

Ar svinīgu atklāšanas pasākumu durvis vēris Primekss Betona izpētes centrs (PBIC), kura uzdevums ir mūsdienīgam un videi draudzīgam betonam nepieciešamo īpašību pētīšana un attīstīšana, lai piedāvātu inovatīvus un ilgtspējīgus risinājumus būvprojektiem visā pasaulē. PBIC ir zinātnes un būvniecības prakses sadarbības piemērs.

Primekss Betona izpētes centrs ir Austrumeiropā lielākais betona zinātniskās izpētes centrs. Tā 400 kvm platībā izvietotas modernas betona svaigo un sacietējušo īpašību testēšanas laboratorijas, kā arī betona izejvielu fizikāli-ķīmisko īpašību testēšanas laboratorija betona piedevu izstrādei un kvalitātes kontrolei. Centra augsti kvalificētais personāls projektē jaunākajām robotizācijas iekārtām piemērotu un videi draudzīgu betona tehnoloģiju.

“Betona nozare atbildīga par 8% cilvēku darbības rezultātā radīto CO2 izmešu apjomu. Ar Primekss izstrādāto kompozītbetona tehnoloģiju panākam izmešu samazinājumu līdz pat 70%,” centra apmeklētājus atklāšanas pasākumā informēja Primekss ģenerāldirektors Jānis Ošlejs. “PBIC spēcīgie inženieri un tehnoloģiju līderi var likt lietā savu izdomu un līdera spējas, lai radītu starptautiskas nozīmes inovācijas,” vēsta Ošlejs. PBIC izveide paaugstina inovatīvas betona tehnoloģijas attīstīšanas kapacitāti, turklāt, kalpo kā pamudinājums turpmākām investīcijām Latvijas izaugsmi un konkurētspēju sekmējošos pētniecības projektos.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš svinīgajā uzrunā Primekss raksturoja kā paraugu uzņēmumam, kurš attīstās ne vien Latvijā vai reģionā, bet pasaulē eksportējot savas zināšanas un nesot pievienoto vērtību Latvijas valstij: “Viss Primekss eksports ir Latvijas naudas imports. Tas virzīs uz priekšu mūsu ekonomiku un cels kopējo labklājību.” Kariņš izcēla neatņemamo uzņēmējdarbības un zinātnes sinerģiju PBIC, apgalvojot, ka centra darbība iedvesmos jaunos zinātniekus turpināt zināšanu pilnveidošanu, bet uzņēmējus motivēs apziņa, ka Latvijas uzņēmumam var būt globāla ietekme. “Uzņēmums ir iedvesmas avots, peļņas avots, attīstības avots,” Primekss atzinīgi novērtēja Ministru prezidents.

Dr. ing. Rolands Cepurītis, Primekss tehnoloģiju direktors un asociētais profesors Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē izcēla Primekss specializāciju risinājumu nodrošināšanā robotizācijas iekārtām: “Robotiem ir vajadzīgs ļoti precīzs betona pamats, uz kā strādāt. Tie ir daudz prasīgāki par kādreizējām noliktavu iekārtām. PBIC spējam radīt betonu ar mazāku klimata nospiedumu un īpašībām, kuras padara to izcili piemērotu modernāko robotizācijas iekārtu un automatizācijas sistēmu atbalstam loģistikas centros visā pasaulē.”

PBIC svinīgo atklāšanu atzīmēja arī Primekss ilggadējie ārvalstu konsultanti Havjers Destrē (Xavier Destrée) un Kevins Makdonalds (Kevin MacDonald). Destrē aicināja novērtēt PBIC ekspertu ieguldījumu tradicionālā betona nepilnību – plaisāšanas un korozijas – risināšanā. “PBIC ilgtspējīgie betona risinājumi arī ievērojami mazina būvobjektu ietekmi uz vidi, padarot Primekss par celmlauzi nozarē,” atzina Destrē. “PBIC priekšzīmīgi demonstrē inovatīvas domāšanas spēku būvniecības nozares pārvēršanai. Ikviens no mums top ieguvējs,” piekrita Makdonalds.