Nedēļas nogalē Jēkabpils novada Sēlpils pagastā svinīgi atklāts Taborkalna skatu tornis, vēsta Jēkabpils novada pašvaldība.
Pēc pasākuma svinīgās daļas interesenti devās nelielā izziņas tūrē par Taborkalnā esošo Strūves ģeodēziskā loka punktu Dabors-kalns, kuru vadīja Ģeotelpilskās informācijas aģentūras Ģeodēzijas departamenta direktors Ivars Liepiņš.
Taborkalna skatu tornis slejas 28 m augstumā 137,8 m augstajā Taborkalna virsotnē Sēlpils pagastā. Torņa pakājē skatāms arī akmens ar norādi Strūves ģeodēziskā loka punktam Dabors-kalns.
Pasākums notika Interreg Latvija–Lietuva ERAF projektā LLI-447 Starptautiskā tūrisma maršruta “Strūves ģeodēziskais loks” izveide, kura mērķis ir uzlabot Strūves ģeodēzisko loka punktu tūrisma infrastruktūru Latvijā un Lietuvā, kultūras mantojuma pieejamībai un pievilcīgumam pārrobežu un starptautiskā tūrisma maršrutos.
Projekta kopējais īstenošanas laiks ir no 2020.gada 1.jūlija līdz 2022.gada 30.jūnijam. Projektu līdzfinansē Interreg V-A Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programma 2014.–2020. gadam. ERAF kopējais finansējums ir 722 933,24 eiro.
Salas novada Sēlpils pagastā, vietā, kur agrāk bija aizaudzis mežs, izveidots plats ceļš, kura galā skatam paveras 28 metru augsts skatu tornis.
Būvniekiem – SIA Ramda-C – lielākos sarežģījumus radīja objekta atrašanās vieta – Strūves ģeodēziskā loka punkts Dabors-kalns Taborkalna virsotnē, kas ir augstākais paugurs Sēlpils apkārtnē un paceļas teju 158 metrus virs jūras līmeņa. “Viss ir prasījis laiku – gan konstrukciju piegāde uz konkrēto vietu, gan arī montāža pietiekami lielā augstumā, kas bija gana sarežģīts pasākums, bet esam diezgan pieredzējuši dažādu telekomunikāciju mastu un torņu būvniecībā, tā ka tas noteikti nebija lielākais izaicinājums, kas mums ir bijis,” stāsta SIA Ramda-C valdes loceklis Sandris Dimants.
Ideja par Strūves ģeodēziskā loka punkta Dabors-kalns vietas labiekārtošanu Salas novada pašvaldībai bija jau pirms vairākiem gadiem, kad vietvara ieguva šo zemesgabalu savā īpašumā. Īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītu projektu Starptautiskā tūristu maršruta “Strūves ģeodēziskais loks” izveide, radusies iespēja plānoto realizēt dzīvē.
“Lejā, kur ir piebraucamais ceļš, ir autostāvvieta piecām vieglajām automašīnām un autobusam, kā arī tualete un informācijas stends,” stāsta arhitekte Laura Krastiņa.
“Dabors-kalns – punkta nosaukums ir īpatnējā locījumā, jo nosaukums ir saglabāts no tiem laikiem, kad šeit tika veikti uzmērījumi 19.gadsimtā,” skaidro Salas novada domes sabiedrisko attiecību un tūrisma lietu speciāliste Jolanta Grandāne.
19.gadsimtā, lai Fridrihs Georgs Strūve un Karls Fridrihs Tenners varētu veikt ģeodēziskos mērījumus, viņiem vajadzēja būvēt augstus koka torņus. Jaunā skatu torņa apmeklētājiem nekas nebūs jāmēra, bet viņi varēs piedzīvot to sajūtu, kāda ir, no augšas pārredzot plašu teritoriju, un izprast, uz kuru pusi pirms diviem gadsimtiem tika vērstas mērierīces Zemes izmēru un formas noteikšanai. Stāsta arhitekte Laura Krastiņa: “Skatu torņa augšējā platformā, jumta plaknē tiks izvietotas norādes uz pārējiem Strūves uzmērījumu punktiem. Būs norāde, ka mēs atrodamies Dabors-kalnā, un ir norādes, uz kuru pusi atrodas Kreicburga, Arbidāni, Daudzeva, Bristene, Sestu kalns utt.”