Augusi interese par saules elektrostaciju un elektroenerģijas uzkrātuvju ieviešanu

0
105
Attēls ilustratīvs

Šī gada pirmajā pusgadā Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) izdevis atļaujas 842,1 MW elektroenerģijas ražošanas jaudas ieviešanai. Sešas atļaujas izsniegtas saules elektrostaciju ieviešanai (280,95 MW), viena atļauja vēja elektrostacijas ieviešanai (80 MW)  un 20 atļaujas  elektroenerģijas uzkrātuvju ieviešanai (136,09 MW), kā arī izdotas 24 hibrīdatļaujas, kurās tiek apvienota gan elektroenerģijas ražošanas iekārta, gan krātuve ar kopējo iespējamo atļauto ražošanas jaudu 318,26 MW.

Kopš š.g. 1. janvāra BVKB veic atļauju izsniegšanu elektroenerģijas ražošanas jaudu palielināšanai, atjaunošanai un jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanai,  ja elektroenerģijas ražošanas iekārtas jauda ir vienāda vai pārsniedz 500 kilovatus. Atļauju saņemšana vēl nenozīmē, ka  atļaujā norādītā ražošanas jauda tiks ieviesta, jo projektu īstenošanu iespaido pieejamās tīkla jaudas. Pavisam kopā pārskata periodā izsniegtas 62 atļaujas jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanai vai elektroenerģijas ražošanas jaudu palielināšanai, kā arī pieņemti 104 lēmumi, izskatot gan Ekonomikas ministrijas, gan Klimata un enerģētikas ministrijas iepriekš izsniegtās atļaujas. Informācija par izsniegtajām atļaujām ļauj izsekot, kāda veida elektrostacijas ar kādu jaudu attīstītāji vēlas ieviest, nodrošinot vienādu noteikumu un izvirzīto prasību ievērošanu.

Ilgtspējas apliecinājumi un siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju kritēriji

Šogad pirmo reizi komersanti (biodegvielas piegādātāji un tie, kuri siltumenerģiju vai elektroenerģiju ražo no biomasas vai biogāzes) sniedz apliecinājumus par atbilstību ilgtspējas un SEG emisiju ietaupījumu kritērijiem. Šim nolūkam BVKB ir izstrādājis jaunu Energoresursu informācijas sistēmas (ERIS) funkcionalitāti. ERIS pieejama lietotājiem kopš 2023. gada un tā ietver vairākus moduļus, kuru mērķis ir samazināt administratīvo slogu un veicināt kvalitatīvāku datu apkopošanu un analīzi gan lietotājiem, gan arī BVKB.

Ņemot vērā, ka komersantiem šogad pirmo reizi jāsniedz informācija par biodegvielas, biomasas kurināmā vai biogāzes atbilstību ilgtspējas un SEG emisiju kritērijiem, BVKB šā gada pirmajā pusgadā organizēja trīs informatīvos seminārus, informējot komersantus par normatīvo aktu prasībām, sertificēšanas iespējām un informācijas ievadīšanu ERIS.

Energoefektivitātes monitorings

Kopējais energoefektivitātes monitoringa sistēmas ietvaros jaunais uzskaitītais enerģijas ietaupījums 2022. gadā veido 525,288 GWh. Paredzams, ka kopā ar 2021. gada ietaupījumiem periodā līdz 2030. gadam kumulatīvais enerģijas ietaupījums veidos 3147,883 GWh, kas ir 15,4 % no valsts obligātā 2030. gada mērķa.

2022. gadā lielie uzņēmumi un lielie elektroenerģijas patērētāji ietaupīja 126,233 GWh enerģijas, kas ir par 22% vairāk nekā 2021. gadā. Pašvaldību un valsts iestādes 2022. gadā sasniegušas par 25% lielāku ietaupījumu  9,393 GWh.

Lielo uzņēmumu 2023. gada sarakstā  ir iekļauti 272 uzņēmumi, savukārt lielo elektroenerģijas patērētāju sarakstā – 1104 lielie elektroenerģijas patērētāji. Šiem komersantiem gada laikā ir jāizpilda Energoefektivitātes likuma prasības – jāveic uzņēmuma energoaudits vai jāievieš energopārvaldības vai vides pārvaldības sistēma ar papildinājumiem.

Atbalsts aizsargātajiem lietotājiem

Ar Aizsargāto lietotāju datu informācijas sistēmas (ALDIS) starpniecību aizsargātajiem lietotājiem, kuriem pienākas atbalsts elektroenerģijas rēķinu samazinājumam, 2024. gada pirmajos sešos mēnešos piešķirti 12,3 milj. EUR. Aizsargāto lietotāju lokā ietilpst daudzbērnu ģimenes, kurām tika piešķirts atbalsts 5,1 milj. EUR apmērā, personām ar I grupas invaliditāti un ģimenēm ar bērniem, kuriem ir invaliditāte piešķirts atbalsts 2,8 milj. EUR, savukārt trūcīgām un maznodrošinātām personām – 4,3 milj. EUR.

Saņemtas atzinības

BVKB ir valsts pārvaldes iestāde Ekonomikas ministrijas pārraudzībā, kas savu darbību uzsāka 2014. gada 1. oktobrī, un šogad apritēs 10 gadi kopš tā izveides. Kopš 2020. gada birojam uzticēta arī enerģētikas administrēšanas funkcija.

Par ieguldījumu energoresursu patēriņa izvērtēšanā un samazināšanā BVKB 2024. gada martā saņēma Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta izsniegto ilgtspējīgas paraugprakses apliecinājumu Energovienoti. Šo apliecinājumu saņem uzņēmumi un organizācijas ar augstu energopratības līmeni, kuru lēmumi un rīcība ir labs piemērs citiem.