Antra Viļuma, Mg. arch., rīkotāju pārstāve

Koka būvniecība aktīvi norit gan Skandināvijas valstīs, gan Vācijā un Austrijā, gan citviet Eiropā un pasaulē. Koka kā būvmateriāla plašākai izmantošanai daudzās valstīs ir izstrādātas stratēģijas un notiek dažādas aktivitātes un pasākumi. Daudzviet tiek organizēti vietējie pasākumi, bet ir arī reģionālie, Eiropas un pasaules mēroga kongresi un konferences.

Baltijas koka būvniecības forums būs otrais reģiona sarīkojums, ko Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) organizē sadarbībā ar Holzbau Forum un vairākiem vietējiem partneriem.

Pirmais Baltijas koka būvniecības forums notika 2019.gadā februāra beigās Tallinā Igaunijā. To organizēja Tallinas Tehnoloģiju universitāte sadarbībā ar Igaunijas Koka būvniecības klasteri un citām nacionālajām organizācijām. Lai arī Baltijas valstīs koka ēkas vairāk tiek ražotas nekā būvētas, tomēr interese par būvēšanu no koka ir arī mūsu valstīs, un te ir arī pamatīgas un plašas zināšanas, lai ar tām dalītos.

Galvenais foruma idejas atbalsts un iniciators ir Holzbau Forum, lielākais koka būvniecības konferenču organizators Eiropā. Viņu pirmais un līdz šim lielākais pasākums ir starptautiskā koka būvniecības konference Forum Holzbau International. Tā notiek jau 25 gadus, konferences popularitāte un apmēri aug visai strauji. Līdz pagājušajam gadam pasākuma norises vieta bija Garmiša-Partenkirhene (Garmisch-Partenkirchen) Vācijā, bet 2019. gada ikgadējais decembra pasākums notika Insbrukā Austrijā.

Dibina augstskolas

Forum Holzbau dibinātājas ir sešas augstskolas – piecas no Eiropas un viena no Ziemeļ-amerikas: Berner Fachhochschule Šveicē, Tehnische Hochschule Rosenheim un Technische Universitat Munchen Vācijā, Technische Universität Wien Austrijā, Aalto Universitat Somijā, University of Northern British Columbia Kanādā. Forums pirmoreiz organizēts kā seminārs profesionāļiem 1994. gadā. Tas bijis vienas dienas pasākums ar dažiem desmitiem dalībnieku. Pieaugot apmeklētāju skaitam, foruma norise tiek plānota vienlaikus vairākās auditorijās ar dažādas tematikas lekcijām. Gadu gaitā forums kļuvis par vairāku dienu pasākumu, kas papildināts ar izstādi un koka arhitektūras apskates ekskursijām.

Konferences lektori un apmeklētāji ir arhitekti un inženieri, koksnes izstrādājumu ražotāji un tehnologi, piedalās arī zinātnieki, mācībspēki un tādu nozaru un tehnoloģiju uzņēmumi, kas cieši saistīti ar koka būvniecību. Foruma ideja ir organizēt zinātnes, uzņēmējdarbības un pašvaldības sadarbību, lai kopīgi apzinātu koka būvniecības iespējas, priekšrocības un atbalsta nepieciešamību.

Ziemeļvalstu tikšanās

Lai paplašinātu informācijas un zināšanu izplatību Skandināvijā, foruma organizētāja Ālto universitāte Somijā kopā ar Norvēģijas Dabas un tehnisko zinātņu universitāti (NTNU) un Linnaeus universitāti Zviedrijā ir izveidojušas atsevišķu Ziemeļvalstu forumu Nordic Wood Building Forum. Tas notiek katru gadu vienā no trim Skandināvijas valstīm, dodot iespēju gan vietējiem ražotājiem un projektētājiem parādīt savu veikumu, gan pašiem un citu valstu pārstāvjiem to apskatīt. Ziemeļvalstu forumā vienu vai pat divas dienas pirms konferences un izstādes tiek organizēti izpētes braucieni uz objektiem un pie ražotājiem. Visi pasākumi notiek angļu valodā un ir pieejami arī citu valstu dalībniekiem.

Specifiskāku profesionālo zināšanu izplatīšanai Holzbau Forum paspārnē notiek tematiski pasākumi Holzbau Wirtschaft, Eiropas kongress Ķīlē, Būvfizikas un būvniecības tehnikas dienas. 

Tematiski semināri

Šogad plānots 4.Koka būvniecības forums Polijā, 2.forums Spānijā, 10.forums Francijā, 10.forums Itālijā, 1.forums Lielbritānijā. 1.forums bija Berlīnē. Pasākumi notiek pēc vienota principa – tās ir lekcijas vienā vai vairākās zālēs divas dienas un izstāde konferences vestibilā vienā zonā ar kafijas pauzēm, lai dalībnieki var satikties un aprunāties. Neiztrūkstoša sastāvdaļa ir tīklošanas pasākums pirmās dienas vakarā, lai veidotu dažādu organizāciju, valstu un nozaru sadarbību.

Baltijas pasākumi plānoti katru otro gadu. Pirmais notika Igaunijā, forums Latvijā plānots 2021.gada 10. – 12.februārī, un tad stafeti pārņems Lietuva. Latvijas pasākuma organizatore ir RTU, tāpēc norises vieta plānota Ķīpsalā. Foruma rīkotāji ir arī Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, biedrība Zaļās mājas un Latvijas Koka būvniecības klasteris.

Ir izsludinātas foruma galvenās tēmas un atklāta runātāju pieteikšanās, iesūtot tēmas kopsavilkumu. Plašāka informācija par forumu atrodama mājaslapā https://forumwoodbuilding.rtu.lv/. Te var pierakstīties jaunumiem, lai saņemtu informāciju par izstādes dalībniekiem, lektoriem un tēmām, kā arī reģistrāciju un forumam veltītiem sarīkojumiem.

Materiāls pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris Nr. 74 2020.gada jūnijā.

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

Pievienot komentāru