Pagājušā gada nogalē, īsi pirms Ziemassvētkiem, atklāta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra (BJPVC) jaunā ēka, kas sirsnīgi nodēvēta par Taureņu māju. Tauriņu motīvam šeit ir īpaša loma – gan tiešā, gan pārnestā nozīmē.
Jaunā ēka atrodas Bērnu slimnīcas Torņakalna novietnes teritorijas dienvidaustrumu stūrī, kvartālā starp Olīvu, Robežu, Indriķa ielu un Vienības gatvi, līdzās vēsturiskajai administrācijas ēkai un centrālajiem vārtiem. BJPVC ir viena no pēdējā laikā būvētajām atsevišķi stāvošajām ēkām Bērnu slimnīcas teritorijā, kas pilnībā mainījusi slimnīcas kopējo vizuālo tēlu, jo centrs ir labi redzams un uzmanību piesaistošs gan no Vienības gatves puses, gan atrodoties slimnīcas teritorijā. Īstenotais projekts ļaus sniegt labāko iespējamo palīdzību bērniem un jauniešiem ar psihiskās veselības traucējumiem gan ambulatori, gan stacionārā atbilstoši mūsdienu prasībām.
Centra ēkai ir netipiska forma – raugot no putna lidojuma, tā izskatās pēc izvērsta H burta, kas atgādina taureni. Būvei ir trīs stāvi: 1. stāvā izvietoti ārstu un veselības aprūpes speciālistu konsultatīvie un specializētie dažādu terapiju kabineti gan stacionāro nodaļu pacientiem, gan ambulatoriem pacientiem; 2. stāvā atrodas četras stacionārās nodaļas – Bērnu psihiatrijas nodaļa, Pusaudžu psihiatrijas nodaļa, Narkoloģijas nodaļa un Ēšanas traucējumu nodaļa. 3. stāvā izvietotas personāla darba telpas, kad nenotiek tiešais darbs ar pacientiem. Ēkas fasādi pie galvenās ieejas rotā dekoratīvs elements – centra simbols taurenis. Pie ēkas izveidots arī pacientiem paredzēts rotaļu laukums, kas atdalīts no pārējās slimnīcas teritorijas.
Darbs pie ēkas plānošanas tika sākts 2017. gadā, 2018. gadā sākās projekta izstrāde, būvniecība – 2021. gada augustā, kas, pēc Bērnu slimnīcas pārstāvju teiktā, bija visnotaļ neizdevīgs laiks. Vēl nebija beigusies Covid-19 pandēmija, savukārt pēc pusgada sākās Krievijas militārā agresija Ukrainā, kas radīja problēmas ar materiālu piegādēm un izmaksām arī šim projektam. Ekspluatācijā ēka tika nodota 2023. gada novembrī.
Jaunā centra ēkas projekta autori ir arhitektu birojs Nams, galvenais būvuzņēmējs AS UPB, būvuzraudzību nodrošināja SIA Baltline Globe. Ēkas kopējā platība ir 4230,8 kvadrātmetri.
No Juglas uz Torņakalnu
Līdz brīdim, kad durvis pacientiem vēra jaunais centrs, Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļa, kas 2023. gada oktobrī tika pārveidota par Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centru, atradās Juglā, otrā slimnīcas novietnē Gaiļezers. Kā stāsta Bērnu slimnīcas valdes locekle Iluta Riekstiņa, būtiskākais iemesls, kāpēc domāts par centra izveidi, bija prasība par vienu slimnīcas novietni, lai vajadzības gadījumā maksimāli ātri piesaistītu nepieciešamos Bērnu slimnīcas speciālistus, kas strādā Torņakalna novietnē. «Centralizēšanās vienuviet dod lielu pievienoto vērtību. Visu laiku mūsu slimnīcai bijušas divas novietnes, kas radīja diskomfortu un nespēju nodrošināt vajadzīgos ārstnieciskos pakalpojumus. Turklāt ar esošo finansējumu telpas Juglā uzturēt nebija iespējams. Mūsu prioritāte ir kvalitatīvi ārstniecības un aprūpes pakalpojumi,» uzsver I. Riekstiņa.
Jaunā centra plānošana tika sākta 2017. gadā, savukārt laika posmā no 2020. līdz 2021. gadam psihiskās veselības jomā bija vērojams liels izrāviens, un klajā nāca pētījumi par to, kādai jābūt videi, kas būtu piemērota pacientiem ar psihiskās veselības traucējumiem. I. Riekstiņa atzīst, ka «mēs kā pasūtītājs esam ļoti zinoši un, ņemot vērā jaunākos atzinumus, likām arhitektiem pārprojektēt daudzus jau izveidotus risinājumus, liekot uzsvaru uz telpu vizuālo noformējumu».
Arhitektoniskais veidols
Ēkas, kuras arhitektoniskais veidols, kā minēts iepriekš, atgādina izvērstu H burta apjomu, salīdzinoši garās sānu fasādes 1. stāva līmenī ir mazliet iebīdītas uz iekšu attiecībā pret 2. un 3. stāva apjomu, kas veidots uz pārkares. 2. un 3. stāva plānojumā H burta posmi vairs nav ortogonāli, bet pavērsti cits pret citu lēzenā leņķī, tādējādi nodrošinot, ka iekšpagalmos tuvo pretējo sienu logi nav tieši vērsti viens pret otru. Kopējā plānu kontūra it kā veido tauriņa spārnu formu.
Ceļš līdz H burtam, kas tagad pārtapis asociācijā par taureni, nebija vienkāršs. SIA Nams arhitekte Linda Trule atceras: «Domas bija dažādas – veidot korpusus kā izstieptas rokas pirkstus gar Vienības gatvi, savērpt kā čūsku uz vienas ass ar vairākiem iekšpagalmiem… Idejas cita pēc citas lidoja papīrgrozā, un tad atlidoja taurenis –, plānojot stacionāra nodaļas, nostājās taureņa spārnu formā. Sapratām, ka tas ir īstais kompaktais plānojums, ir rotaļīgais ārējais veidols ar fasādes stiklojumu, kurā atspoguļojas Torņakalna koki un fasādē izvietoto metāla lameļu ritms. Tā bija vide, kas pacientiem neveidotu asociācijas ar slimnīcu.»
Stāstot par izmantotajiem būvmateriāliem, Bērnu slimnīcas būvprojekta vadītājs Guntis Nātiņš atklāj, ka galvenais konstrukciju būvmateriāls ir dzelzsbetons. Ēkai ir monolītā dzelzsbetona pamati un vertikālās konstrukcijas, jumta segums veidots no kausējamā ruberoīda, stiklotās konstrukcijas un logi izgatavoti no alumīnija konstrukcijām. Jaunā būve pieslēgta Bērnu slimnīcas vietējam siltumapgādes tīklam, ēkas telpās lielākoties ir zemgrīdas apkure, atsevišķās vietās izmantoti radiatori.
Foto – Bērnu slimnīcas publicitātes foto, SIA “H2E”, AS “UPB” arhīvs
Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris februāra numurā (Nr.96).
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.