Pēdējās desmitgadēs uzmanība pievērsta šķiedru betonam kā materiālam, no kura izgatavo nesošās konstrukcijas.
Betonu ar šķiedrām sākotnēji izmantoja konstrukcijās, kuru sabrukums nerada riskus cilvēkiem. Tagad mērķis ir betona konstrukcijās aizstāt tradicionālo stiegrojumu ar īsām tērauda šķiedrām. Tas ievērojami paātrinātu būvniecību un pavērtu iespēju inovatīviem betonēšanas risinājumiem. Inovāciju process, lai gan gausi, virzās uz priekšu un paver jaunas iespējas.
Betons ir viens no visvairāk lietotajiem būvmateriāliem pasaulē. Tas nav tikai tā labo mehānisko īpašību spiedē un ilgizturības dēļ, bet lielā mērā, pateicoties tieši stiegrojumam. Ar pavisam nelielu tērauda stiegrojuma daudzumu – 0,5…1,5% no betona tilpuma – konstrukcijas, kas izgatavotas no trauslā betona, iegūst gan ievērojami lielāku nestspēju, gan arī plastiskas īpašības. Tādēļ tā lietojums mūsdienās ir ļoti plašs.
Mūsdienās ar šķiedrām stiegrots betons ir ļoti daudzveidīgs, ar dažādiem nosaukumiem un sastāva receptēm, izgatavojams pēc atšķirīgām tehnoloģijām un dažādiem mērķiem. Ir izstrādāti vairāku valstu standarti un starptautiskie tehniskie norādījumi šķiedru betona konstrukciju projektēšanai. Ir arī vairāki iespaidīgi ēku projekti, kur plātņu galvenais stiegrojums virs cilvēku galvām ir īsas, haotiski izvietotas tērauda šķiedras.
Dažādie šķiedru betona paveidi ir katrs sava apraksta vērti, taču šoreiz uzmanība atvēlēta tradicionālajam šķiedru betonam. To varam pasūtīt gandrīz jebkurā betona ražotnē, pasakot šķiedru veidu un daudzumu, kas jāpievieno betona masai. Šādā betonā šķiedras nepārsniedz 1% no tilpuma, pārsvarā šķiedru daudzums ir 30–50 kg/m3.
Vairāk lasiet Ulvja Skadiņa, LLU VBF Būvkonstrukciju katedras asociētā profesora, rakstā
žurnāla Būvinženieris oktobra-novembra numurā (Nr.82).
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.