BIM projekts ļauj ieskatīties Kosmosa izziņas centrā Cēsīs

0
211

Nākotnes tehnoloģiju jeb Kosmosa izziņas centra būvniecībai Cēsīs izsniegta būvatļauja, kas nozīmē, ka pašlaik jau tiek iekārtots būvlaukums, lai drīzumā sāktu zemes un pāļu izbūves darbus. Tā kā ēkas projektēšana ir veikta digitālā trīsdimensionālā vidē – būves informācijas modelī jeb BIM, tad projekta attīstība būs pārskatāma visās tā attīstības stadijās, vēsta uzņēmuma RERE Grupa pārstāvji.

Būvniecības ierosinātājs ir Cēsu novada pašvaldība, meta autors – Lauder Architects & ALPS ainavu darbnīca, būvprojekta izstrādātājs un autoruzraugs – inženieru birojs CMB, projektu īsteno RERE Grupa pēc apvienotā projektēšanas un būvdarbu līguma, būvuzraudzību nodrošinās Firma L4.

Būvnieku komanda izveidojusi ieskata video, kas atklāj ēkas arhitektūru, kā arī ļauj ielūkoties iekštelpu aprisēs. Ēku projektēšanai BIM modelī ir daudz priekšrocību, jo to ir viegli pārskatīt un veikt operatīvas izmaiņas.

Lai realizētu īpaši šim projektam nepieciešamos arhitektūras un specifiskos būvniecības risinājumus, vairāk nekā pusgadu jomas eksperti strādājuši pie digitālā projekta, kas kalpos par pamatu tālākai būvniecībai. Pēc būvdarbu pabeigšanas šo BIM projektu ir iespējams izmantot ēkas ekspluatācijas vajadzībām.

“Cēsīs top ēka, kas ikvienu apmeklētāju ievedīs nākotnē – gan izziņas darbā, gan mūsdienu zaļo tehnoloģiju sasniegumos, jo tieši te koncentrēsies modernākie risinājumi energoefektīvām būvēm. Kā būvnieks, esam gandarīti attīstīt tieši šādas ēkas, jo ciešā sadarbībā ar pasūtītāju, Cēsu novada pašvaldību, varam un protam īstenot tehnoloģiski sarežģītus projektus,” norāda RERE Grupa valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Kosmosa izziņas centrs ietvers plašu dabas un inženierzinātņu klāsta eksponēšanu tādās jomās kā fizika, ķīmija, bioloģija, materiālzinātnes, elektronika, IT, mehatronika, medicīna, enerģētika, tomēr lielākais uzsvars tiks likts uz kosmosa tēmu. Kosmosa izziņas centrs piedāvās jaunas izglītības programmas, izglītojošas nodarbības un skolotāju apmācības programmas, bērnu un jauniešu nometnes par kosmosa tēmu, izglītojošas sacensības skolēniem, dažādas piedzīvojumu aktivitāšu pakas centra apmeklētājiem, 50 interaktīvus eksponātus, seminārus un konferences par STEM izglītības jomu, Kosmosa festivālu 2023.gadā, un citus pasākumus.

Cēsu Nākotnes tehnoloģiju jeb Kosmosa izziņas centrs atbilstoši ilgtspējīgas būvniecības prasībām tiks būvēts kā enerģētiski pašpietiekama trīs stāvu ēka, nodrošinot potenciālā siltumnīcefekta gāzu emisiju ierobežošanu, kā arī ar samazinātu kopējo enerģijas patēriņu – apkuri ēkā nodrošinās zemes siltumsūknis un granulu katls, turklāt centrā tiks izmantots energoefektīvs LED apgaismojums, ko ar elektrību apgādās saules paneļu elektrostacijas. Ēkā tiks nodrošināta arī lietusūdens savākšana un atkārtota izmantošana. Pie ēkas tiks izbūvēti pieci elektromobiļu uzlādes punkti. Lai nodrošinātu energoresursu taupīšanu, enerģijas izmantošanu kontrolēs automatizētās vadības sistēma.

Video par Nākotnes tehnoloģiju izziņas centra un apkārtējās teritorijas plānojumu:

Projektu par ēkas celtniecību Cēsu novada pašvaldība īsteno ar Latvijas valsts budžeta programmas Emisiju kvotu izsoles instrumenta (EKII) finansējumu. Projekta kopējās izmaksas ir 11 354 188,46 eiro, no tām projekta attiecināmās izmaksas ir 10 065 641,72 eiro, no tām EKII līdzekļi ir ne vairāk kā 49,67% no attiecināmajām izmaksām, nepārsniedzot 5 000 000 eiro. Finansējuma saņēmēja līdzfinansējums ir ne mazāk kā 50,33% no projekta attiecināmajām izmaksām, jeb ne mazāk par 5 065 641,72 eiro.

Topošā Kosmosa izziņas centra saturs savukārt tiek veidots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021.gada perioda programmas Pētniecība un izglītība aktivitātes Inovācijas centri projekta Inovācijas centra izveidošana Cēsīs atbalstu. Šī projekta kopējās izmaksas ir 2,15 miljoni eiro, no kurām 1, 64 miljoni eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums, 289 825 eiro – Latvijas valsts budžeta līdzfinansējumu, bet 214 684 eiro – Cēsu novada pašvaldības līdzfinansējums.

Cēsu novada pašvaldība šī projekta ietvaros ir parakstījusi sadarbības līgumus ar Norvēģijas kosmosa izglītības centru Andoya Space Education un Rīgas Tehnisko universitāti par Kosmosa izziņas centra ideju īstenošanu. Andoya Space Education palīdz izstrādāt un ieviest interaktīvas izglītojošas aktivitātes, nodarbības un darbnīcas par kosmosa tematiku, bet RTU piedalās pie izglītojošu eksponātu izstrādes un izveidošanas.”


Cēsīs sākta Kosmosa izziņas centra būvniecība

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit