Mūsdienās visā pasaulē arvien lielāks uzsvars tiek likts uz veiksmīgu darbu būvniecības nozarē, un lielākoties tas tiek nodrošināts, ievērojot BIM principus, katram projektam radot vienotu datu vidi – CDE.

Mūsdienīgas būvniecības risinājums

Šāda pieeja ļauj precīzi noteikt gan ģeogrāfiskās, gan tehnoloģiskās robežas ne tikai starp dažādu jomu projektētājiem, bet arī būvlaukumā. ProjectWise platforma ir balstīta CDE principā, kas garantē informācijas izmantošanu arī ēkas ekspluatācijas posmā. Tomēr Bentley Systems – ProjectWise platformas izstrādātājs uzsver sadarbību un paplašina CDE jēdzienu no vispārējās datu vides līdz vienoto datu videi.

Visiem CDE BIM procesiem ir noteiktas pamatprasības:

 • piekļūt jebkurā laikā un vietā: no inženierzinātņu lietojumprogrammām, interneta pārlūka, mobilajām ierīcēm;
 • drošība un kontrole: projekta komanda redz tikai savus projektus, atsevišķas grupas var rediģēt vienīgi savus failus, un tos var pārbaudīt tikai atbildīgās personas, tiek nodrošināta nepieciešamo darbību uzraudzība un audits;
 • procesa nodrošināšana: automatizēta failu kodēšana saskaņā ar noteiktajiem standartiem, procesa automatizācija atbilstoši konfigurējamām operāciju sekvencēm;
 • automātiska failu versijas atjaunošana, lai uzturētu informāciju aktuālu;
 • lietošanas ērtums: iepriekš sagatavotas veidnes – direktoriju struktūras, standarta procesi, lietotāju grupu atļaujas, vienkāršs un ātrs dokumentu apstiprināšanas process, ērta meklēšana, gan telpiska, gan pēc failu satura.

Profesionāla darbība, kurā tiek iesaistīti vairāki sadarbības partneri, nav iedomājama bez dažādu dokumentu radīšanas, glabāšanas, apmaiņas, uzturēšanas un publicēšanas. Jo vairāk iesaistīto personu un jo sarežģītāka nozare, kurā tās darbojas, jo lielāka dokumentu plūsma un komplicētāka tās pārvaldīšana. Šim nolūkam tiek izmantotas satura pārvaldības sistēmas (Content Management Systems – CMS), kuras piedāvā dažādas iespējas un līdzekļus iestādes, organizācijas un projektu dokumentācijas pārvaldīšanai. Starp tām satura pārvaldības sistēma ProjectWise ir unikāla ar to, ka tā ir specializēta lietošanai inženiertehniskās nozarēs, kurās svarīga ir ģeotelpisko datu komponente.

Visu iepriekš minēto garantē ProjectWise platforma, tā ir konfigurēta atbilstoši ISO 19650 standartiem un nodrošina otro BIM brieduma pakāpi, kur centralizēta un apstrādāta grafiskā informācija tiek sagatavota un savietota ar tekstuālo dokumentāciju un atribūtu datubāzi. Tā tiek nodrošināts, ka projekta dalībnieki strādā ar vienu un to pašu datu avotu.

Viegli sākt projektu

Darbs ar ProjectWise ir vienkāršs un ātrs – projekta vadītājs izvēlas ProjectWise veidni, lai sāktu jaunu projektu. Pēc tā nekavējoties saņem ne tikai sagatavotu direktoriju struktūru, bet arī procesa soļus, nosakot projekta dalībnieku tiesības. Projekta vadītājs reģistrē tikai metadatus, aprakstošos vienumus – klientu, budžetu u. tml. Platforma apvieno projekta komandu – indivīdus vai personu grupas. Tas ir viss, kas jāpaveic projekta vadītājam. Atkarībā no metadatu saglabāšanas daudzuma tas prasa pāris līdz pārdesmit minūtes.

Datu pārvaldības vide neatšķiras no pierastās failu pārvaldības vides. Vienīgā atšķirība – CDE dati tiek kontrolēti. Ja tiek atvērts kāds dokuments, sistēma nekavējoties atzīmē, kurš to izdarījis. Aizverot failu, tas nekavējoties tiek atzīmēts kā jauna faila versija.

Savietojamība

Vēl viena svarīga ProjectWise īpašība ir tās savietojamība ar citiem visbiežāk izmantotajiem inženierzinātņu un biroju automatizācijas formātiem, nozares standartiem – tas vienādi pārvalda Autodesk AutoCAD un Revit platformas, visus Bentley Systems inženiertehniskos risinājumus, MicroSoft Office, Adobe lietojumprogrammu failus. Sistēma spēj nolasīt atsauci uz CAD failiem, dokumentu sasaisti un šāda veida sistēmām raksturīgo unikālo – ģeogrāfisko – atrašanās vietu. Projekta dalībnieki var efektīvi sadarboties dažādās projekta aktivitātēs, piekļūt informācijai, izmantojot internetu un mobilo tālruni vai planšetdatoru, vienlaikus nodrošinot piekļuves kontroli un darbību auditu.

Ieguvumi no ProjectWise, kopīgās datu vides BIM projektiem:

 • racionalizē uzņēmuma piekļuvi inženierzinātņu informācijai;
 • ietaupa laiku failu un dokumentu meklēšanai;
 • samazina novecojušas informācijas izmantošanas risku;
 • samazina risku nepareizi interpretēt informāciju;
 • ļauj efektīvi pārsūtīt lielus failus, izvairoties no dīkstāves, gaidot informāciju;
 • nodrošina, ka tiek saņemta informācija un ir iespēja veikt grozījumus vai komentārus;
 • ir acīmredzama kritiskās infrastruktūras failu kontrole.

ProjectWise ļauj personālam koncentrēties uz savu darbu, novērst IT aktivitātes, kas nav saistītas ar būves projektu, un nodrošina efektīvus rīkus projektēšanas metodikai un projekta aktivitātēm, komunikāciju un darba pienākumu sadalīšanu. Tas viss palīdz radīt projektam pievienoto vērtību un palielināt darba efektivitāti.

Tepat kaimiņos

ProjectWise tiek izstrādāts Lietuvā. ProjectWise attīstības vadītājs Rimants Varanavičus no Bentley Systems Lietuva stāsta, ka ProjectWise ir veidots tā, lai viegli pārvaldītu visus inženiertehniskos datus neatkarīgi no to formāta un ārējās sistēmas, kurā tie atrodas.

R. Varanavičus uzsver uzņēmuma darbības filozofiju: «Mēs nopelnīsim, ja jūs izmantosiet mūsu sistēmu, savukārt jūs izmantosiet mūsu sistēmu, jo tā jums radīs papildu vērtību.» Šo principu pastiprina fakts, ka lietotāji maksā tikai par programmas faktisko izmantošanu.

Bentley Systems Lietuvā darbojas kopš 2006. gada, pašlaik tajā nodarbināti aptuveni 250 darbinieku, lielākā daļa no tiem ir programmētāji. Lietuvieši daudzus gadus izstrādā un pilnveido ProjectWise, kas visā pasaulē jau ir īstenojis vairāk nekā miljonu dažādu projektu. Starp Eiropas projektiem jāpiemin pirmais Dānijas ātrgaitas dzelzceļš Banedanmark – 60 kilometru garš, ar četriem tuneļiem un 88 tiltiem, kā arī lielākie tīkla projekti Lielbritānijā Network Rail un Crossrail. ProjectWise platformu izmanto Zviedrijas transporta administrācija Trafikverket, kas pārvalda visu ceļu, dzelzceļa un jūras transporta infrastruktūru.

Līgums par Rail Baltica

Lai ieviestu un uzturētu vienotu datu vidi CDE būves informācijas modelēšanas sistēmai BIM projektā Rail Baltica, arī AS RB Rail ir noslēgusi līgumu ar Bentley Systems International Ltd. par ProjectWise platformas izmantošanu. Līdz ar to Rail Baltica globālais projekts gatavojas izveidot un iestatīt mākonī balstītu CDE, kas tiks izmantota dzelzceļa līnijas projektēšanā, būvniecībā un darbības posmā.

Līdz šim Baltijas valstīs līdzvērtīga infrastruktūras projekta nav bijis, tāpēc ir liela atbildība, ka projekta, dokumentācijas un datu pārvaldība ir uzticēta Bentley Systems programmatūrai ProjectWise.

ProjectWise programmatūra tiek izmantota vairāk nekā 100 valstīs – 44 no 50 pasaules lielākajiem projektēšanas uzņēmumiem, 29 no 50 lielākajiem būvniecības projektu vadības uzņēmumiem un 249 no 500 infrastruktūras uzturēšanas uzņēmumiem.

CDE ir vienīgā uzticamā projekta informācijas platforma, kurā pārvaldīt, apkopot, atjaunināt, glabāt un izplatīt visus ar projektu saistītos datus konsolidētā veidā un organizēt to apmaiņu starp projekta dalībniekiem – pakalpojumu sniedzējiem un projekta īstenotājiem.

Rail Baltica projektā programmatūras ProjectWise risinājums kalpos par krātuvi BIM un CAD modeļiem, rasējumiem un citai projekta dokumentācijai, tas nodrošinās visas nepieciešamās dokumentācijas atrašanos vienuviet, kā arī izpildīs dokumentu saskaņošanas un parakstīšanas funkcijas, garantējot caurspīdīgu projekta vadību un kvalitātes kontroli. ProjectWise nodrošinās projekta izpildes procesa vadību un kontroli, kā arī projekta dalībnieku darbu sadali, organizēšanu un kontroli. Risinājums ļauj nākotnē integrēties ar citām CDE ekosistēmas daļām, piemēram, ĢIS moduli, aktīvu informācijas pārvaldības moduli, darba un projekta plānošanas moduli utt., izmantojot atvērtos programmēšanas rīkus.

Vairāki simti lietotāju

Aplēses rāda, ka Rail Baltica celtniecības darbu kulminācijā sistēmas ikdienas lietotāju skaits varētu palielināties līdz 370 speciālistiem, apmainoties un atjauninot tehniskā projekta dokumentāciju, ieskaitot projektēšanas modeļus, rasējumus un citu tehnisko informāciju. Tā kā Rail Baltica ir infrastruktūras projekts, datu drošība un integritāte būs galvenā prioritāte jebkurā programmatūras un datubāzes risinājumā – sistēma atbildīs visaugstākajiem IT kvalitātes standartiem, nodrošinot drošu un ātru tehniskās dokumentācijas un informācijas apmaiņu starp visiem projekta dalībniekiem.

Oktobrī Bentley Systems globālajā lietotāju konferencē Year of Infrastructure 2019, kas šogad risinājās Singapūrā ar vairāk nekā 1500 dalībniekiem, Bentley Systems atklāja jaunu CDE versiju ar nosaukumu ProjectWise 365, inovatīvu, simtprocentīgu SaaS jeb Software as a Service pakalpojumu, kas ir nemanāmi integrēts ar Microsoft 365 tehnoloģiju un biroju automatizācijas rīkiem, kurus var izmantot ne tikai lielas organizācijas vai milzīgu projektu vadītāji, bet arī mazie un vidējie inženiertehniskie uzņēmumi un pat individuālie projektētāji.

Kopš Bentley Systems dibināšanas 1995. gadā SIA Mikrokods ir Bentley Systems oficiālais pārstāvis Latvijā, ierindots starp Bentley Systems Zelta partneriem. SIA Mikrokods arī rīko Bentley Institute sertificētas mācības programmatūras lietotājiem.

Raksts tapis sadarbībā ar Bentley Systems oficiālo pārstāvi Lietuvā UAB IN RE.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit