BIS attīstības projekti kā nozares administratīvā procesa dzinējspēks

0
66

Būvniecības informācijas sistēma (BIS) kopā ar būvniecības nozari ir jau 10 gadu. 2014. gada 7. janvārī BIS produkcijas vidē tika apstiprināts pirmais būvkomersantu reģistra lēmums, kas iezīmēja būvniecības administratīvā procesa digitalizācijas sākumu.

Kopš tā laika BIS ir piedzīvojis strauju izaug-smi un attīstību, lielā mērā pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstam. 2017. gadā tika sākta BIS attīstības projekta Būvniecības procesu un informācijas sistēmas attīstība (1. kārta) īstenošana, kā rezultātā Latvijā visas ar būvniecību saistītās formalitātes no ieceres reģistrēšanas līdz pat būves nodošanai ekspluatācijā ir iespējams veikt attālināti. Savukārt 2023. gada nogalē noslēdzās BIS attīstības projekta Būvniecības procesu un IS attīstība (2. kārta) īstenošana, kas ilga kopumā četrus gadus.

Kā virsmērķis 2. kārtas projektam tika noteikts publisko datu atkalizmantošanas pieaugums un efektīva publiskās pārvaldes un privātā sektora mijiedarbība. Tā rezultātā tika pilnveidoti vai no jauna izstrādāti 13 publiskās pārvaldes procesi, izveidoti vai uzlaboti astoņi publiskie e-pakalpojumi, publicētas vairāk nekā 10 jaunas atvērto datu kopas un ieguldīts liels darbs procesu automatizācijas veicināšanā un datu apmaiņas efektivizēšanā ar citām valsts iestādēm.

Būtiskākās 2. kārtas projektā īstenotās aktivitātes

  • Māju lietu funkcionalitāte. Projekta laikā tika būtiski paplašināta ekspluatācijas procesa funkcionalitāte, ieviešot Māju lietu, kas nodrošina atbalstu efektīvai un caurspīdīgai kopīpašuma pārvaldības jautājumu risināšanai. Aktivitātes mērķis bija izveidot e-pakalpojumu moduli BIS, kurā dzīvojamo māju īpašniekiem un nekustamo īpašumu pārvaldniekiem vienuviet ir radīta iespēja digitāli ievadīt, uzkrāt un pārvaldīt ar mājas vai būves ekspluatāciju saistīto dokumentāciju.
  • Turpinājums būvdarbu žurnāla digitalizācijai. Liela daļa projekta tika veltīta tam, lai turpinātu pilnveidot 1. kārtas projekta gaitā izstrādāto elektronisko būvdarbu žurnālu, uzlabojot ieraksta pievienošanas, apstiprināšanas, atrādīšanas funkcionalitāti un konfigurēšanas iespējas, kā arī iestrādājot iespēju masveidā augšupielādēt informāciju.
  • Jauns būvniecības atkritumu/būvgružu uzskaites process. Projektā tika izveidots datu apmaiņas risinājums starp atkritumu pārvadājumu un apsaimniekošanai lietoto atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmu un BIS, lai nodrošinātu informācijas pieejamību un izsekojamību.
  • Pilnveidots būves nodošanas ekspluatācijā process. Izveidots vienots iesniegums, ar ko pie būves nodošanas ekspluatācijā nodrošināta datu nodošana Valsts vienotajai datorizētajai zemesgrāmatai un Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmai.
  • Datu apmaiņas saskarnes (BIS API). Iespēja veikt datu apmaiņu ar būvniecības ierosinātāju, būvprojektu izstrādātāju un būvdarbu veicēju informācijas sistēmām nozarē bija ilgi gaidīta. BIS API nodrošina iespēju izveidot automatizētu datu apmaiņu starp BIS un būvniecības nozares uzņēmumu informācijas sistēmām, ietaupot laiku un mazinot administratīvo slogu datu ievadei BIS uzņēmumiem, kuri ikdienā izmanto savas informācijas sistēmas.
  • Jauns būvprojektu ekspertīzes pārvaldības process. Tas nodrošina būvprojektu ekspertīzes pārvaldību BIS un būvprojekta ekspertīzes veicēja lomu un darba vietas izveidi BIS. Aktivitātes rezultātā ir pilnībā automatizēts būvprojektu ekspertīzes pārvaldības process, nodrošinot ātrāku procesa izpildi un informācijas apmaiņu starp būvniecības procesā iesaistītajām pusēm.
  • Pilnveidots būvdarbu finanšu informācijas un būvlaukumos nodarbināto darba laika uzskaites atbalsta process. Tas īstenots, papildinot Vienotās elektroniskās darba laika uzskaites datubāzes (VEDLUDB) datu apmaiņas saskarnes (API) struktūru ar norēķinu datu apmaiņas iespējām ar Elektronisko darba laika uzskaites sistēmu (EDLUS). Papildus tam izstrādāta apakšuzņēmēju darba vieta VEDLUDB, paredzot iespēju arī apakšuzņēmējiem no EDLUS nodot savus norēķinu datus. Rezultātā norēķinu datu reģistrēšana VEDLUDB ļaus identificēt problēmas ar maksājumiem, kavētos maksājumus un līguma saistību izpildi būvniecībā.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris februāra numurā (Nr.96).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.