BIS pirmā kārta pabeigta

0
145

Augusta beigās oficiāli noslēdzās Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) īstenotā projekta Būvniecības procesu un informācijas sistēmas attīstība 1.kārta.

Līdz ar Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) pirmās fāzes pabeigšanu Latvijā visa būvniecības formālā puse ir pilnībā digitāla. Uz to esam mērķtiecīgi virzījušies jau kopš 2017.gada, BIS nonāca BVKB pārziņā.

Uzrakstījām projektu un piesaistījām Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu, kas bijis nozīmīgs atbalsts šī mērķa sasniegšanā.

Liela loma bija izvēlētajai projekta vadības metodei Agile, kas paredz to sadalīt mazākos posmos, katrā no tiem iesaistot sistēmas lietotājus un noskaidrojot viņu vajadzības. Šis lēmums 2017.gadā bija sarežģīts uzdevums jebkuram informācijas sistēmu pārzinim, turklāt ne tikai valsts pārvaldē. Tajā laikā Latvijas mērogam tas bija ievērojams jaunums, kas viesa šaubas par projekta rezultātu un BVKB kā BIS pārziņa spējām pēc šādas metodes strādāt, saglabājot prasīgumu pret sevi, izstrādātāju un ievērojot dzelzs disciplīnu. Bija daudz ieteikumu izmantot krietni pazīstamāko ūdenskrituma projektu vadības metodi – vispirms izplānot sistēmu līdz sīkumiem un tad vairākus gadus gaidīt rezultātu. Nu ir liels prieks, ka tolaik izdevās pārliecināt klientus, finansētājus, uzraugus, ministrijas, partnerus un saņemt uzticības kredītu.

Sistēmas pilnveide ir notikusi, posmu pa posmam piemeklējot atbilstošākos risinājumus, kas sākotnēji pat nebija zināmi. Attīstot BIS, BVKB nepārtraukti pilnveidoja darba metodes, sadarbībā ar sistēmas izstrādātāju un konsultantiem ieviešot nozarē jaunāko – DevOps, konteinerpiegādes, pilnībā automatizētus testus, digitālu kopdarbības vidi, klientu pieteikumu un sistēmas pilnveides digitālu pārvaldību. Bija skaidrs, ka sistēmu neveidos BVKB kā pārzinis, bet gan tās lietotāji – mūsu klienti. No paša sākuma nodrošinājām iespēju strādāt un piedalīties attālināti, visu fiksējot un uzskaitot tiešsaistē digitālā kopdarbības vidē. Tas atmaksājies ne tikai no projekta caurspīdīguma un darbību izsekojamības, bet arī no situācijas atbilstības viedokļa.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris oktobra numurā (Nr.76).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit