Šajā pavasarī tika atklāta pirmā no trim biznesa centra Gustavs kompleksa ēkām, iezīmējot pārliecinošu vaibstu jauna kvartāla attīstībai Rīgas pilsētvidē.  

Jaunā ēka atrodas Gustava Zemgala gatvē 73, apkārtnē ar augstu uzņēmējdarbības attīstības potenciālu, kur top nozīmīgi sabiedriski un infrastruktūras objekti. Biznesa centra Gustavs komplekss ir Lietuvas nekustamo īpašumu projektu attīstītāja Galio Group debijas projekts Latvijā, un plānots, ka kompleksu veidos trīs atsevišķas ilgtspējīgas ēkas ar daudzveidīgi labiekārtotu piegulošo teritoriju ēku priekšpusē. 

Pirmā Gustava ēka ir sešus stāvus augsta ar divu līmeņu pazemes autostāvvietu, ātriju ar koka jumta logu konstrukciju, konferenču zālēm, restorānu zonu, elektrisko automašīnu uzlādes iespējām, biroju telpām un dažādām telpām darbinieku labsajūtai. Būve tapusi atbilstoši augstākajām BREEAM New Construction Excellent Fully fitted sertifikāta prasībām ilgtspējas jomā, un būvniecībā izmantoti ilgtspējīgi risinājumi. Ēkas kopējā platība ir ap 20 700 kvadrātmetru, un tās enkurnomnieks ir SEB Global Services, kas nomā aptuveni 11 000m2. Nomnieku sarakstā ir arī pārtikas mazumtirdzniecības tīkls Rimi Latvia ar Rimi Mini veikalu un Latvijā pirmais pusdienu restorāns iLunch.

Biznesa centra Gustavs kompleksa projekta autors ir arhitektu birojs SIA Vilnis Mičulis, būvdarbu ģenerāluzņēmējs SIA Merks, būvuzraudzību nodrošināja SIA Būvuzraugi LV. Ēkas būvniecība tika sākta 2021.gada augustā, ekspluatācijā tā nodota 2023.gada martā.

Arhitektoniskais risinājums

Zemesgabalu, uz kura atradīsies biznesa centra Gustavs komplekss, Galio Group iegādājās 2018.gadā, saskatot šeit veiksmīgas attīstības iespējas. «Bija doma gan par dzīvojamā kvartāla izveidi, gan biroju centru, kam arī tika dota priekšroka. Kā piemēru izvēlējāmies Galio jau īstenoto četru biroja ēku kvartālu S7 Viļņā, kura forma un arhitektoniskie risinājumi rosināja idejas par iespējamo Gustava konceptu. Šis paraugs arī bija nosacījums arhitektiem, sākot projektēšanu. Mērķis bija radīt modernas biroju telpas ar labu funkcionālu plānojumu, iespējami daudz dabisko apgaismojumu un labiekārtotu vidi. Papildu uzstādījums bija divu līmeņu pazemes autostāvvieta, kas Latvijā līdz šim ir retums,» projekta aizsākumu raksturo Kaspars Beitiņš, SIA Galio Development valdes loceklis Latvijā. Viņaprāt, viens no lielākajiem izaicinājumiem projektēšanas laikā bija atrast pareizo ēkas veidolu un ritmu, tāpēc «fasādes neveido viendabīgu masu, katra ēka būs ar savu individualitāti».

Izstrādājot biznesa centra kompleksa projektu, tika veikta rūpīga galveno skatpunktu analīze no galvenajiem ielu krustojumiem, lai veidotu ikvienam intuitīvi uztveramu kvartālu, stāsta arhitekti Fricis Vilnis un Kārlis Mičulis. «Tie ir trīs kompozicionāli ēku apjomi, kur katrai ēkai ir trapeces forma, un to izkārtojums vienlaikus apvieno sakārtotību un racionālu efektivitāti. Katra nākamā ēka būs redzama aiz iepriekšējās būves fasādes slīpuma. Mūsu mērķis bija izvairīties no slēgta mūra perimetra struktūras un veidot atvērtību, ko rada ritmiski atkārtoti elementi. Šeit nav ekspresīvas ģeometrijas, dominē sakārtots, organizēts fasādes raksts,»  komentē K.Mičulis.

Telpiskā risinājuma mērķis ir līdzvērtīgi atvērt ēkas pret pilsētvidi, tādējādi ne tikai nodrošinot paaugstinātas telpiskās kvalitātes paredzamo biroju ēku lietotājiem, bet arī radot dažāda dziļuma publiskās telpas. Piemēram, Gustava pirmās ēkas ieeja veidota ar telpisku akcentu divu stāvu augstumā, tā vizuāli akcentējot ieeju ēkā. Šāds risinājums paredzēts arī pārējās kompleksa ēkās, lai visas trīs ieejas būtu līdzvērtīgi akcentētas, radot vienādus priekšnosacījumus paredzamajiem ēkas nomniekiem vai īpašniekiem.

«Līdz ar kopējo arhitektūras konceptu īpaša uzmanība veltīta arī teritorijas labiekārtojumam. Projektētais koncepts paredz veidot zonas, kas paredzētas dažādām funkcijām, piemēram, veidot zonas, ko var dažādi pielāgot funkcionālai nepieciešamībai. Šāds koncepts ļauj ar minimāliem līdzekļiem sasniegt īpaši augstvērtīgu rezultātu, nodrošinot, ka teritorija būs pieejama visām sabiedrības grupām un piedāvās dažādas funkcijas,» paskaidro F.Vilnis.

Foto no SIA “Galio Development”, SIA “Vilnis Mičulis” un SIA “Merks” arhīva

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris jūnija numurā (Nr.92).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.