Britu inženieri izglīto Latvijas kolēģus par koka konstrukcijām

0
890
Viens no Lorensa projektiem ir augsti novērtētais "Metz Pompidou" centrs.

Šogad 19.oktobrī norisinājās Ekonomikas ministrijas organizēts starptautisks tiešsaistes seminārs angļu valodā Mūsdienu koka konstrukcijas (Modern timber structures – angliski), ko vadīja Lielbritānijas koka būvkonstrukciju eksperti Endrjū Lorenss (Andrew Lawrence) un Aišens Ebeisekera (Ishan Abeysekera).

Koka kā būvmateriāla īpašības un pielietojums konstrukciju projektēšanā Latvijas speciālistiem ir ļoti aktuāla tēma, tādēļ semināra mērķis bija iepazīstināt projektētājus ar Eiropas labo praksi un jaunākajām tendencēm koka konstrukciju attīstībā un eirokodeksu izstrādē.

Vieslektors Endrjū Lorens ir viens vadošajiem Lielbritānijas koka būvkonstrukciju ekspertiem, Eiropas Koka konstrukciju projektēšanas komitejas un Lielbritānijas Karaliskās Inženierzinātņu akadēmijas profesors, Kembridžas universitātes vieslektors koka konstrukciju inženierzinātnē. Viņš lekcijas par koka kā pamata būvmateriāla pielietojumu sniedz visā pasaulē. Lorenss ir atbildīgs par mācību un vadlīniju izstrādi darbā ar koka konstrukcijām uzņēmumā Arup Lielbritānijā, ir eksperts Eirokodeksa 5 izstrādes komitejā. Viens no Lorensa projektiem ir augsti novērtētais Metz Pompidou centrs – pasaulē pirmā lielgabarīta cietkoksnes CLT konstrukcija. Lorenss ir sertificēts koka ēku konservēšanas inženieris, kurš specializējas būvju ekspertīzē un restaurācijā. Viņš ieguvis Kembridžas universitātes Beikera balvu (Baker Prize) būvinženierijā un citus nozares apbalvojumus, ir daudzu publikāciju autors par koka būvkonstrukcijām, to restaurāciju un ekspertīzi.

Otrs tiešsaistes semināra vieslektors Ebeisekera ieguvis inženierzinātņu maģistra grādu Londonas Impērijas koledžā ar specializāciju zemestrīču inženierijā. Pašlaik viņš ir vecākais būvinženieris Tehnoloģiju un pētniecības nodaļā uzņēmumā Arup. Ebeisekera  sniedz tehniskas konsultācijas par koka konstrukciju projektēšanu un būvkonstrukciju analīzi visā pasaulē. Viens no viņa nozīmīgākajiem darbiem ir projekta vadība inženiertehniskajai projektēšanas daļai objektam Smile LDF 2016 – paviljonam, kas bija paredzēts 2016.gada Londonas dizaina festivālam un ir viena no vērienīgākajām būvēm, kas jebkad būvēta no krusteniski līmēta koka elementiem. Inženieris piedalās nākamās paaudzes Eirokodeksa 5 rakstīšanā par koka konstrukciju projektēšanu. Viņš vada Eiropas akadēmiķu un nozares ekspertu grupu, kas atbild par koka būvkonstrukciju analīzi, un strādā Eirokodeksa 5 apakšgrupā, kas izstrādā deformācijas pamatprasības. Ebeisekera ir vairāku publikāciju un semināru autors par koka būvkonstrukcijām, deformāciju un veiktspējas analīzi.

Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociācijas (LPBA) valdes priekšsēdētājs Normunds Tirāns atzinīgi novērtēja semināra tēmu un uzaicinātos ekspertus: “Par semināra aktualitāti liecina gan rekordlielais klausītāju skaits, gan arī uzdotie jautājumi. Semināra lektori ir pieredzējuši praktizējoši inženieri, kas darbojas arī nākamās paaudzes koka konstrukciju Eirokodeksu izstrādes grupā. Tas viņiem ļāva sniegt plašu ieskatu koka konstrukciju inženierijas attīstībā.”

Seminārs ir daļa no mācību cikla Moderno koka konstrukciju projektēšana un ugunsaizsardzība, kura otra lekcija notika 26.oktobrī. Semināru norisi saskaņā ar iepirkuma līgumu ID Nr. EM 2021/42 nodrošina SIA CMB Inženieru kompetences centrs.

Informāciju sagatavoja projekta koordinatore Nelda Elsiņa

Vairāk lasiet žurnālā Būvinženieris.