Būvkompānija SIA Merks pagājušajā gadā strādāja ar 108,963 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 76,1% vairāk nekā 2021.gadā, savukārt kompānijas peļņa auga par 39,4% un bija 2,191 miljons eiro, liecina Firmas.lv informācija.
Vienlaikus Merks koncerna apgrozījums pērn bija 113,162 miljoni eiro, kas ir 2,1 reizi vairāk nekā 2020.gadā, bet koncerna peļņa auga 11,7 reizes un bija 5,538 miljoni eiro.
Uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka pērn no Merks koncerna būvniecības apgrozījuma privāto pasūtītāju projekti veidoja 79%. Svarīgākie gada objekti bija biznesa centri Gustavs un Elemental Skanste, Orkla Biscuit Production cepumu un vafeļu ražotne Ādažos un armijas bāze Ādažos.
Pērn koncerna vadība nolēma neslēgt jaunu projektu būvniecības līgumus ar fiksētu būvniecības cenu, apzinoties izaicinošos tirgus apstākļus ar strauji augošām cenām un savlaicīgu materiālu piegādes problēmām. Merks bija gatavs izskatīt būvniecības līgumus ar atvērtās cenas principiem, tomēr tirgū šāda veida līgumi nebija bieži sastopami.
Neskatoties uz to, pie esošajiem būvniecības līgumiem tika noslēgti papildus darbi 31 miljona eiro apmērā, no kuriem 85% ir noslēgti ar privātiem pasūtītājiem. 2022.gada beigās ar projektēšanas un būvniecības līgumiem noslēgto, bet neizpildīto darbu apjoms ir 48 miljoni eiro.
Pērn Merks parakstīja 116 jaunus dzīvokļu pārdošanas līgumus, kas ir par 177 dzīvokļiem mazāk nekā 2021.gadā. Savukārt 2022.gada apgrozījumā un peļņā ir iekļauti 306 dzīvokļu pārdošanas līgumi, kas nodrošināja Merks vēsturē augstākos finanšu rādītājus nekustamā īpašuma biznesam, ko veidoja dzīvokļu nodošana lietošanā pircējiem projekta Viesturdārzs otrajā kārtā, Duntes zīles un Mežpilsēta pirmajā kārtā.
Pērn Merks sāka būvniecību divos projektos – Magnolijas pirmā kārta un Viesturdārzs trešā kārta – ar kopējo dzīvokļu skaitu 186, kas tiks nodoti pircējiem 2023.gada otrajā pusē.
Tāpat Merks pērn pabeidza projektēšanu un saņēma būvatļauju būvniecības sākšanai Lucavsalas projektā. Infrastruktūras būvatļaujas būvniecības sākšanai saņemtas Zaķusalas projektā, kā arī noslēgti pirmie ēku projektēšanas līgumi. Turpinot Skanstes un Mežpilsētas teritoriju attīstīšanu, noslēgti nākamie ēku projektēšanas līgumi.
Saistībā ar notikumiem pasaulē un tam sekojošo ekonomiskās situācijas izmaiņām, Merks ir mainījis savus sākotnējos attīstības plānus vairākos projektos un jaunu stratēģisku lēmumu pieņemšana tiks balstīta uz tirgus situācijas turpmāku attīstību, teikts vadības ziņojumā.
Pērn Merks koncerna bruto rentabilitātes rādītājs bija 12,8%, kas ir par 4,5% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Bruto rentabilitātes pieaugumu ietekmēja lielais pārdoto dzīvokļu skaits (ar gala pirkuma līgumiem), kā arī būvniecības bizness pērn spējis noturēt plānoto projektu rentabilitāti.
Merks vadība prognozē, ka samazināta aktivitāte jaunos pārdošanas darījumos saglabāsies arī 2023.gadā, kamēr klientu pirktspēja un drošības izjūta neuzlabosies, tomēr ilgtermiņā joprojām varot uzskatīt, ka dzīvojamo ēku būvniecība ir viens no perspektīviem būvniecības segmentiem, jo jauno mājokļu būvniecības un pārdošanas rādītāji Rīgā būtiski atpaliek no iedzīvotāju skaita ziņā mazākām pārējo Baltijas valstu galvaspilsētām. Energoresursu cenu kāpums ir vēl viens aktuāls un būtisks apstāklis, kas veicina lēmumu pieņemšanu par labu dzīvokļa iegādei jaunā projektā ar augstu energoefektivitātes klasi, teikts vadības ziņojumā.
jau ziņots, ka Merks 2021.gadā strādāja ar 61,862 miljonu eiro apgrozījumu, savukārt kompānijas peļņa bija 1,572 miljoni eiro. Vienlaikus Merks koncerna apgrozījums 2021.gadā bija 52,825 miljoni eiro, bet koncerna peļņa bija 473 642 eiro.