Būvniecība 2040: tendences un darbaspēka vajadzības

0
1503

Aizvadītie trīs gadi – 2017., 2018., 2019.gads – būvniecības nozarē bijuši diezgan dinamiski un rosīgi.

Bija vērojams viens no straujākajiem izaugsmes tempiem tautsaimniecībā – nozares pievienotā vērtība palielinājās gandrīz par 2/4 – pieaugums vidēji par 11,4% gadā jeb trīs reizes straujāks nekā ekonomikā kopumā. Kopējā nozares izlaide palielinājās gandrīz par pusi – 48%. Ievērojami auga pieprasījums pēc darbaspēka – no 2016. līdz 2019.gadam nodarbināto skaits būvniecībā palielinājās gandrīz par 23% jeb aptuveni 15 tūkstošiem.

Līdz ar darbaspēka vajadzību pieaugumu krietni lielāks ir to nozarē strādājošo uzņēmumu skaits, kam ir problēmas atrast nepieciešamos speciālistus. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes konjunktūras datiem, 2019.gada jūnijā aptuveni 30% apsekoto uzņēmumu minēja, ka darbaspēka trūkums ierobežo saimniecisko darbību – tas ir gandrīz četras reizes augstāks nekā 2016.gada atbilstošā periodā – 8%. Par nozares uzņēmumu problēmām piesaistīt darbiniekus liecina arī Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) reģistrēto vakanču dinamika. NVA reģistrēto vakanču skaits no 2016.gada decembra beigām līdz 2019.decembra beigām palielinājās par 10,2 tūkstošiem – gandrīz 19 reizes.

Būvniecība tradicionāli tiek uzskatīta par vienu no darbaspēka intensīvākajām nozarēm. Lai gan darbaspēka un kapitālieguldījumu attiecība laika gaitā ir samazinājusies, palielinājies tehnoloģiju izmantošanas īpatsvars attiecībā pret fizisku darbaspēku. Tomēr joprojām nozarē saglabājas relatīvi augsta darbaspēka izmaksu daļa, ko ietekmē pieprasījuma pieaugums pēc kvalificētākiem darbiniekiem. Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas iepriekšējos gados ietekmējis darbaspēka izmaksu pieaugumu nozarē, ir darba algu augšupejošā dinamika, ņemot vērā brīvo darbaspēka resursu izsīkšanu darba tirgū. Pēdējos trīs gados vidējā bruto alga būvniecības nozarē palielinājusies par 26,6% – kāpums vidēji par 8,2% gadā, 2019.gadā sasniedzot vidēji 1048 eiro.

Vairāk lasiet Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vecākā ekonomista Normunda Ozola rakstā
žurnāla Būvinženieris augusta numurā.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit