Būvniecības nozares aktivitāte sarūk

0
507
Attēls ilustratīvs

2021.gadā būvniecības nozarē reģistrēto uzņēmumu kopējais apgrozījums turpinājis sarukt, liecina Lursoft apkopotie dati. Tāpat arī kritumu turpināja piedzīvot nozares uzņēmumu peļņa.

Lursoft aprēķinājis, ka 2019.gadā būvniecības uzņēmumi kopā apgrozīja 4,8 miljardus eiro, pēc nodokļu nomaksas gūstot 256,09 milj. eiro peļņu. 2020.gadā nozares apgrozījums samazinājās jau līdz 4,4 miljardiem eiro, bet pērn turpināja sarukt līdz 4,25 miljardiem eiro. Lursoft apkopotie dati rāda, ka būvniecības nozares uzņēmumi 2021.gadā veidoja 5,76% no kopējā Latvijas uzņēmumu apgrozījuma (2020.gadā – 7,06%). Nozares kopējā peļņa kopš 2020.gada samazinājusies par 60%, nokrītoties līdz 102,67 miljoniem eiro pēc nodokļu nomaksas.

Finanšu rādītāju kritums sasaucas ar Ekonomikas ministrijas pausto, ka 2021.gadā būvniecības nozares aktivitāte samazinājās par 6,2%. Negatīvi izaugsmes rādītāji aizvadītajā gadā bijuši gandrīz visos ceturkšņos. Izņēmums bijis vien 2.ceturksnis, kurā bija vērojams neliels pieaugums. Ekonomikas ministrija uzskata, ka 1.ceturkšņa kritumu var skaidrot ar bāzes efektu, proti, būvniecībai labvēlīgo netipiski silto 2020.gada ziemu, savukārt otrajā pusgadā to ietekmēja pieprasījuma samazinājums būvniecības izmaksu kāpuma dēļ, īpaši būtiski pieaugot kokmateriālu un metālu cenai. Tādējādi pērn sabremzējās aktivitāte gan esošo projektu īstenošanā, gan arī jaunu projektu sākšanā.

Lursoft apkopotie dati liecina, ka būvniecība kā pamatdarbības nozare norādīta vairāk nekā 13,2 tūkstošiem uzņēmumu, no tiem gada pārskatus par aizvadīto gadu iesnieguši 70,6% uzņēmumu. Vairāk nekā puse no tiem sniedz specializēto būvdarbu pakalpojumus (53,13%), savukārt vēl 35,31% nodarbojas ar ēku būvniecību.

Ekonomikas ministrijas paziņojumā minēts, ka ēku būvniecības apjoms 2021.gadā samazinājās visvairāk – par 10,5%. Dzīvojamo māju būvniecība aizvadītajā gadā turpināja attīstīties, savukārt nedzīvojamo ēku būvniecība saruka. Tas skaidrojams ar privāto investoru nogaidošo nostāju attīstīt komerciālos objektus Covid-19 pandēmijas apstākļos. Inženierbūvniecības (šajā būvniecības apakšnozarē strādā 11,65% no visiem nozares uzņēmumiem) produkcijas apjoma samazinājums 2021.gadā bija 5%, savukārt specializētie būvdarbi saruka par 2,7%, salīdzinot ar gadu iepriekš.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris decembra numurā (Nr.89).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.