Būvniecības produkcijas apmēri pērn Latvijā samazinājās par 6,2%

0
419
Attēls ilustratīvs

Pagājušajā gadā, salīdzinot ar 2020.gadu, būvniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 6,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati.

Produkcijas apjomu kritums bija ēku būvniecībā – par 10,5%, inženierbūvniecībā – par 5% un specializētajos būvdarbos – par 2,7%.

2021.gada 4.ceturksnī, salīdzinot ar 2020.gada 4.ceturksni, būvniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 11%. Apjomu kritums bija inženierbūvniecībā – par 17,7%, ēku būvniecībā – par 8,6% un specializētajos būvdarbos – par 6,9%.

Būvniecības produkcijas apjoma kritumu inženierbūvniecībā ietekmēja samazinājums ceļu un dzelzceļu būvniecībā – par 28,9% un pilsētsaimniecības infrastruktūras objektu būvniecībā – par 7,9%, savukārt pārējā inženierbūvniecībā – hidrotehnisko objektu būvniecībā un citur neklasificētā inženierbūvniecībā – produkcijas apjoms pieauga par 70%.

Specializētajos būvdarbos apjoma samazinājums bija tādās jomās kā ēku nojaukšana un būvlaukuma sagatavošana – par 41,5%, būvdarbu pabeigšanas darbi (apmetēju, galdnieku, grīdas un sienu apdare, krāsotāju un stiklinieku darbi) – par 12,3% un citi specializētie būvdarbi (jumtu segumu klāšana un citur neklasificēti darbi) – par 10,4%. Savukārt elektroinstalācijas ierīkošanas, cauruļvadu uzstādīšanas un citu līdzīgu būvdarbu apjoms palielinājās – par 2,2%.

2021.gada 4.ceturksnī, salīdzinot ar 2021.gada 3.ceturksni, būvniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,5%, tai skaitā inženierbūvniecībā – par 9,9% un specializētajos būvdarbos – par 8,2%, bet ēku būvniecībā palielinājās par 5,7%.

Prognozējot nākotnes tendences, Ekonomikas ministrija pauž, ka šogad būvniecības nozare atgriezīsies pie izaugsmes. 

To ietekmēs vairāki faktori – gan nozares un pasūtītāju spēja adaptēties Covid-19 izsauktajām tendencēm būvmateriālu piegāžu un cenu jomā, gan Eiropas Savienības struktūrfondu jaunā perioda un Atveseļošanas un noturības mehānisma projektu īstenošanas sākšana, paskaidro ministrijas pārstāvji.

Būvniecības produkcijas apjoma pārmaiņas (procentos, salīdzināmajās cenās)