Būvnieki kokmateriālu vēl nav iepazinuši

0
248

Endrū Lorenss (Andrew Lawrence) ir Lielbritānijas uzņēmuma ARUP direktors un vadošais koka konstrukciju būvinženieris.

Pagājušā gada rudenī E.Lorenss kopā ar ARUPTehnoloģiju un pētniecības nodaļas vecāko būvinženieri Aišenu Ebeisekeru (Ishan Abeysekera) vadīja semināru Modernas koka konstrukcijas Latvijas būvkonstruktoriem. Sarunā ar Būvinženieri E.Lorenss pauž pārliecību,
ka kokmateriāla nozīme un izmantošana būvkonstrukcijās nākotnē pieaugs un tam ir visi priekšnoteikumi kļūt par standarta būvmateriālu līdzās tādiem tradicionāliem risinājumiem kā tērauds un betons.

Kā jūs sākāt specializēties koka konstrukciju jomā?
– Jau pirmajā projektā uzņēmumā ARUP man paveicās strādāt kopā ar itāļu arhitektu Renco Pjano (Renzo Piano), izstrādājot tehnisko projektu mākslas galerijai ar koka konstrukciju jumtu. Šis jumts gan nekad netika uzbūvēts, taču projekts manī raisīja interesi par koku kā būvmateriālu. Vēlāk iepazinos ar Pīteru Rosu (Peter Ross), kurš tolaik bija ARUP kokmateriālu eksperts, un viņš man ir iemācījis daudz no tā, ko pats zina. Pīters bija pārbūvējis Jorkas katedrāles jumtu pēc tam, kad tajā iespēra zibens, un pagājušā gadsimta 90.gados viņš palīdzēja izveidot pirmo Eirokodeksa projektu.

ARUP komandai 2014.gadā pievienojās Aišens Ebeisekers, un kopš tā laika mums ir izveidojusies cieša sadarbība. Abi kopā savulaik izstrādājām tehnisko projektu celtnei Smile Londonā – tās būvniecībā tika izmantota Amerikas tulpjkoka koksne, un tā ir viena no vērienīgākajām celtnēm, kas jebkad uzbūvēta no CLT (Cross Laminated Timber – red.) paneļiem. Tā arī bija pirmā reize, kad tik lielā mērogā izmantoti cietkoksnes CLT paneļi.

Ko nozīmē modernas koka konstrukcijas?
– Manuprāt, pašlaik mēs piedzīvojam aizraujošas pārmaiņas, jo kokmateriāli jau tiek izmantoti gan liela mēroga jumtu, gan vidēja augstuma ēku būvniecībā, nevis tikai mazām tradicionālām savrupmājām. Tas ir mūsu vecākais būvmateriāls, taču, pateicoties tādiem jauninājumiem kā CLT un digitalizēta ražošana, tas ir arī viens no jaunākajiem.

Visu sarunu ar Endrū Lorensu lasiet žurnāla Būvinženieris februāra numurā (Nr.84).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit