Būvnozares pienesums valsts budžetam pērn nedaudz sarucis

0
42

Aizvadītajā gadā Latvijas uzņēmumi nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājuši vairāk nekā 8,2 miljardus eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publiskotā informācija. No tiem 230,03 miljonus eiro samaksājuši būvniecības nozarē reģistrētie uzņēmumi.

Salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn nozares samaksāto nodokļu apjoms samazinājies par 15,5 miljoniem eiro jeb 6,3%. 37,6% no nozares kopējiem nodokļu maksājumiem 2021.gadā veidoja specializēto būvdarbu apakšnozarē, bet 35,1% ēku būvniecības apakšnozarē strādājošo uzņēmumu nodokļu iemaksas. Lielākais kritums pērn bijis inženierbūvniecības uzņēmumiem, kam nodokļu iemaksu apjoms veidoja 27,3% no kopējā būvniecības nozares nodokļu pienesuma valsts kopbudžetam. Lursoft apkopotie dati rāda, ka 2021.gadā inženierbūvniecības apakšnozares uzņēmumi VID administrētajos nodokļos samaksājuši 62,79 miljonus eiro, kas ir par 17,7% mazāk nekā gadu iepriekš.

Vienīgā būvniecības apakšnozare, kuras nodokļu iemaksu apjoms pērn bijis lielāks nekā 2020.gadā, ir specializētie būvdarbi. Nodokļu iemaksu pieaugums šajā apakšnozarē pagājušajā gadā sasniedzis 4%, tomēr, neraugoties uz to, specializēto būvdarbu apakšnozarē esošo uzņēmumu kopējās nodokļu iemaksas vēl nav atgriezušās pirmspandēmijas, t. i., 2019.gada, līmenī.  Lursoft dati rāda, ka 2019.gadā specializēto būvdarbu uzņēmumi nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksāja 99,03 miljonus eiro, līdere šajā gadā nodokļu apjoma ziņā bija ēku būvniecība (118,15 miljoni eiro).

TOP 50 saraksta būvniecības uzņēmumi, kas 2021.gadā veikuši lielākās nodokļu iemaksas, pērn VID administrētajos nodokļos kopā samaksājuši 91,97 miljonus eiro jeb par 1,5% vairāk nekā gadu iepriekš. TOP 50 saraksta uzņēmumu samaksāto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apjoms palielinājies līdz 65,66 miljoniem eiro (+3,2%, salīdzinot ar 2020.gadu), bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis – līdz 30,65 miljoniem eiro (attiecīgi +5%). VID publiskotie dati liecina, ka šajā sarakstā iekļuvušie būvniecības uzņēmumi 2021.gadā ar darba vietām nodrošināja
9,9 tūkstošus darbinieku.

Lielāko nodokļu maksātāju sarakstā galvenokārt iekļuvuši uzņēmumi ar ilggadēju pieredzi. Lursoft pētījums atklāj, ka vidējais vecums TOP 50 lielāko nodokļu maksātāju sarakstā esošajiem uzņēmumiem ir nepilni 25 gadi. Dati liecina, ka 25 vai vairāk gadu ir arī saraksta pirmajās pozīcijās esošajiem komersantiem. Jaunākā TOP 50 lielāko nodokļu maksātāju vidū ir INECO filiāle Latvija, kas reģistrēta 2020.gadā. Pērn INECO filiāle Latvija nodokļu maksājumos samaksāja 659,87 tūkstošus eiro.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris augusta numurā (Nr.87).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit