Iegādājoties vai būvējot mājokli, cilvēki bieži ņem kredītus, tomēr gadās, ka nepieciešami papildu ieguldījumi ēkas uzturēšanā.

Šķiedrcementa dēļi Cedral eleganti izskatās, paildzina mājas ekspluatācijas laiku un ļauj ekonomēt salīdzinājumā ar apmetumu vai koka apšuvumu.

Divu veidu dēļi

Ventilējamās fasādes priekšrocības ir samazinātas apkures, elektrības un tehniskās uzturēšanas izmaksas. Ziemā mazāk jāmaksā par apkuri, vasarā – dzesēšanu. Rasas punkts atrodas uz siltumizolācijas ārējās malas, un gaisa cirkulācija nodrošina, ka siltinājums nepaliek mitrs. Samazinās pelējuma un mitruma riski telpās. Vienlaikus uzlabojas akustiskās īpašības, jo gaisa starpkārta samazina trokšņu līmeni ēkā.

Būvdarbus var rīkot jebkuros laikapstākļos, nav slapjo procesu. Rūpnieciski ražotajam materiālam raksts atkārtojas pēc 36 metriem, tāpēc to gandrīz nevar atšķirt no koka apdares. Dizaina opcijas ir plašas – pieejamas 32 krāsas, Cedral Classic dēļus montē skujiņā, veidojot pārlaidumus, uzstāda vertikāli, horizontāli vai citu citam blakus. Cedral Click vispirms uzstāda starta profilu, tad pieskrūvē pirmo dēli ar klipšiem un pēc tam uzstāda nākamos.

Materiālu var klāt uz alumīnija vai koka karkasa. Uz koka latojuma līmē EPDM lenti, lai mitrums nenonāk karkasā. Alumīnijs nav pakļauts korozijai, taču privātmājām vairāk tiek izmantots koka karkass, jo tā ir lētāk. Pašu spēkiem cilvēki biežāk uzstāda Click dēļus, klasiskie tiek skrūvēti pie karkasa, skrūves noslēpjot zem pārlaiduma. Līdzīgi kā koka fasādei var izlabot neprecizitātes, mainot horizontālo līmeni.

Materiāls un darbi

Šķiedrcementa fasādes pārklājums pieejams lielās plāksnēs, kā koka dēļi un mazizmēra loksnēs, kas atgādina dabisko šīferi u.c. Variējot materiālus, var iegūt oriģinālu fasādi un dažādus rakstus. Fasādi var mazgāt ar augstspiediena ūdens strūklu. Bojātos elementus viegli nomainīt – dēli izlauž un ieliek jaunu.

Koksnes fasāde jāpārkrāso reizi trijos, piecos gados, šķiedrcementa dēļu krāsai ir 10 gadu garantija. Latvijā vecākais zināmais objekts vairāk nekā 15 gadu laikā nav pārkrāsots. Skrāpējumus un citus defektus viegli piekrāsot un atjaunot. Koka fasādes dēļi mēdz sarauties, un pēc laika parādās nenokrāsotas vietas, bet rūpnieciski krāsotiem elementiem šādu problēmu nav.

Cedral sastāvā ir cements, celulozes šķiedra, smiltis un ūdens, kalpošanas laiks – 50 gadi. Montāžas laikā dēļus garina ar ripzāģi, izmantojot tam speciāli paredzētu ripu, kādas var nopirkt būvmateriālu veikalos. Cilvēki mēdz pieļaut kļūdas, zāģējot ar kokam paredzētu ripu un pēc tam vainojot materiālu. Ja nepieciešams veidot iegriezumus – logu ailes, durvis u.c., materiālu var piezāģēt ar figūrzāģi.

Ērtai būvei

Produkcijas klāstā pieejami stūru profili no alumīnija. Logu aplodas var likt alumīnija vai skārda vai veidot no Cedral. Dēļa platums ir 190 mm, kas nodrošina labu izskatu, koksnei šāds platums nav iespējams, dēļi plaisā, ir problēmas ar izlūstošiem zariem.

Šķiedrcementa apdari bieži izvēlas ēku renovācijai, noņemot iepriekšējo apdares materiālu vai veidojot latojumu uz esošā mūra. Materiālu mēdz izvēlēties arī vējkastēm, pat pie apmestām fasādēm, jo dēļi nebūs jāpārkrāso, kas ir sarežģīts process.

Lauvas tiesu tirgus veido privātmāju sektors, piecos gados uzņēmuma apgrozījums pieaudzis septiņas reizes. Ražotāja mājaslapā var izvēlēties un pasūtīt kurjera piegādātus bezmaksas paraugus, kurus var novietot vēlamā vietā un vidē, lai pārliecinātos, kāda krāsa labāk derētu apdarei. Latvijā materiāls izmantots arī publiskos objektos – Ādažu kultūras namā, Rojas brīvdabas estrādē, Madonas tiesu namā.

Eternit Baltic ir Etex Group viens no pasaules lielākajiem materiālu ražotājiem, Latvijā nopērkamos dēļus ražo rūpnīcās
Lietuvā un Beļģijā.
Cedral samazina ilgtermiņa ieguldījumus, nav jāpārkrāso, viegli mazgāt un kopt.
Patentēta ventilējamās fasādes sistēma, droša pret vēju, to izmanto arī Islandē.

Elviss Siliņš, Eternit Baltic tirdzniecības vadītājs Latvijā
Foto no Eternit Baltic arhīva