Ar vairāk nekā 33 500 saules paneļiem 23 hektāru platībā pie Cēsu apvedceļa atklāta līdz šim vērienīgākā saules elektrostacija Latvijā – Cēsu SES. Ar zaļo elektroenerģiju tā katru gadu apgādās 10 000 Cēsu un tuvējo Vidzemes novadu mājsaimniecību, informē Merito Partners pārstāvji.
Cēsu SES ar uzstādīto jaudu 19,8 MW uzsākusi darbu testa režīmā un turpmāk ik gadu saražos vismaz 20 400 MWh atjaunīgās enerģijas, kas atbilst 10 000 Cēsu un tuvējo Vidzemes novadu mājsaimniecību gada elektroenerģijas patēriņam.
Atklājot Cēsu SES, Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa uzsvēra: “Inovācijas enerģētikā un uzņēmējdarbībā iet roku rokā, tāpēc man ir patiess prieks, ka šodien atklājam līdz šim lielāko saules paneļu parku Latvijā – Cēsu SES. Šis ir viens no būtiskākajiem reģeneratīvajiem energoresursu projektiem, kas iezīmē mūsu valsts kursu zaļajā enerģētikā. Cēsu saules elektrostacija ir simbols kopīgajam ceļam uz zaļāku un ilgtspējīgāku rītdienu. Ieguldot atjaunīgajos energoresursos, mēs palīdzam samazināt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi, un šādi projekti ilgtermiņā stiprina mūsu enerģētisko neatkarību un tautsaimniecību, padara mūs noturīgākus pret globālajiem izaicinājumiem un kalpo sabiedrības interesēm.”
“Mūsu mērķis ir turpināt veicināt atjaunojamās enerģijas projektu attīstību Latvijā, iespēju robežās diversificējot enerģijas ražošanas grozu. Pieejama atjaunīgo resursu enerģija nepieciešamajā apjomā ir pamats investīciju piesaistei, jaunām darbavietām, ekonomiskajai stabilitātei. Kļūt enerģētiski pašpietiekamiem, izmantojot atjaunīgos resursus un ilgtspējīgi lietojot saražoto enerģiju, ir ambiciozs, bet vienlaikus loģisks mērķis, kas dos pienesumu katram valsts iedzīvotājam. Tas gan būs sasniedzams vien ar aktīvu vietējo iedzīvotāju atbalstu, uzņēmēju ieinteresētību un vietējo pašvaldību iesaisti,” teica klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Saules elektrostacija Cēsīs attīstīta ar pieslēgumu sadales infrastruktūrai, tādējādi elektroenerģijas ražošana notiek tuvu tās patērētājiem – novada iedzīvotājiem un uzņēmumiem. “Varam lepoties, ka esam starp nedaudzajiem novadiem Latvijā, kur nozīmīgu daļu iedzīvotāju un uzņēmēju patērētās elektroenerģijas ražos industriāla mēroga saules elektrostacija. Pēdējos gados Cēsu novads spēris vairākus soļus, lai Latvija kļūtu enerģētiski neatkarīga valsts, un šis ir kārtējais solis, ko šoreiz veicinājusi privāta investīcija,” saules elektrostacijas atklāšanā norādīja Cēsu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.
Jaunatklātās Cēsu SES īpašnieks ir pašmāju investīciju fonds Merito Sustainable Energy Fund I (Merito fonds), šobrīd lielākais saules elektrostaciju operators Latvijā. Piesaistot vairāk nekā 80 Latvijas privāto un institucionālo investoru kapitāla, fonds kopā ar atjaunīgās enerģijas projektu attīstītāju Saules Energy realizējis septiņu vērienīgu SES izbūvi Zilupē, Brenguļos, Inčukalnā, Carnikavā, Kalkūnē, Koknesē un Cēsīs ar kopējo jaudu 63 MW.
Cēsu SES projektā investēti 12 miljoni eiro Latvijas kapitāla, tostarp Luminor bankas aizdevums 6,5 miljonu eiro apmērā. “Luminor banka labprāt atbalsta Latvijas uzņēmumus, kuru īstenotie projekti dod pienesumu un pievienoto vērtību valsts uzņēmējdarbības izaugsmei. Merito fonda vērienīgais projekts ir nozīmīgs Vidzemes un visas valsts mērogā ar būtisku atdeves potenciālu,” uzskata llze Zoltnere, Luminor Korporatīvā departamenta vadītāja.
Projekta ģenerāluzņēmējs ir Latvijas uzņēmums KL Systems, kas 15 gadus īsteno vērienīgus saules elektrostaciju projektus Eiropā un citviet pasaulē.
Cēsu SES izveidē un ekspluatācijā liela uzmanība veltīta vides bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un aizsardzībai. Šī projekta rezultātā līdz šim degradēta un purvaina teritorija ir pārvērsta par sakārtotu vidi – izveidota meliorācijas sistēma un liela piepilsētas platība atbrīvota no invazīvajām sugām: Sosnovska latvāņa un Kanādas zeltgalvītes. Žogs ap Cēsu SES teritoriju izvietots tā, lai pēc iespējas saglabātu apkaimes iedzīvotāju izmantotās takas. Cēsu SES teritorijā ierīkotas kukaiņu mājas, kā arī ar laiku tiks iekopta bioloģiska pļava aitu ganībām. Savukārt saules paneļi pēc to ekspluatācijas beigām, kas ir aptuveni 30 gadu ilgs periods, tiks pārstrādāti atbilstoši prasībām un to komponentes izmantotas atkārtoti.
Mikus Janvars, Merito Partners līdzdibinātājs un vadošais partneris norāda, ka līdz ar Cēsu SES simbolisko atklāšanu Merito fonda un Saules Energy zaļās infrastruktūras projekts veiksmīgi tuvojas noslēgumam. “Elektroenerģijas ražošanu testa režīmā uzsākusi septītā no astoņām saules spēkstacijām, turklāt jau šoruden ekspluatācijā tiks nodota arī projektu noslēdzošā SES Valmierā. Šāda mēroga projektu esam spējuši īstenot, pateicoties 80 Latvijas privāto un institucionālo investoru, kā arī banku uzticībai, sadarbībai ar pašvaldībām un, protams, mūsu izcilās komandas un tās piesaistīto partneru profesionalitātei,” uzsver M. Janvars.