Cēsīs būvēs rūpnīcu bruņutransportieru ražošanai

0
588
Foto – Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija

Šogad plānots sākt jaunas rūpnīcas ēkas celtniecību Cēsīs un pilnveidot apkārtējo infrastruktūru, lai jau 2023.gadā Latvijā varētu saražot Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzētās 6×6 bruņuplatformas, kā to paredz starp Latvijas un Somijas valdībām un uzņēmumu Patria Group noslēgtais līgums, vēsta portāls sargs.lv.

Visintensīvākais darbs gaidāms tieši šogad, lai visu sagatavotu Patria 6×6 transportlīdzekļu pilnai komplektēšanai Latvijā, kā tas paredzēts, sākot no 2023.gada. Tas ietver gan kvalificēta personāla atlasi, gan pašas rūpnīcas celtniecību un ar to saistītās infrastruktūras izveidi. Uzņēmums Patria Latvia aktīvi meklē darbiniekus – gan automehāniķus, gan citus tehniskos speciālistus, intervijā Sargs.lv norāda uzņēmuma Patria Latvia izpilddirektors Uģis Romanovs.

Jaunas rūpnīcas celtniecība Cēsīs

Patria 6×6 ražošana Latvijā notiks Cēsīs esošajā uzņēmumā SIA Defence Partnership Latvia, kas ir Patria Latvia un SIA Unitruck kopuzņēmums. Lai uzņēmumā varētu veikt automašīnu pilnas komplektēšanas ciklu, ir nepieciešama lielāka ēka, kas jābūvē no jauna. Pašlaik notiek aktīvs darbs pie projekta izstrādes, lai viss atbilstu Latvijas vajadzībām – gan pašu transportlīdzekļu ražošanai, gan pēcpārdošanas pakalpojumiem, tajā skaitā arī apkopes un garantijas servisam.

“Sākotnēji mēs koncentrējāmies uz tādas infrastruktūras attīstību, kas būtu piemērota gala produkta komplektēšanai, lai, no Somijas saņemot daļēji nokomplektētus transportlīdzekļus, tos varētu pabeigt šeit. Taču pēdējais lēmums paredz, ka, sākot ar 2023.gadu, Latvijā tiks sākta šo mašīnu komplektācija pilnā apmērā,” stāsta Uģis Romanovs.

Jāņem vērā, ka paralēli darbaspēka meklējumiem un rūpnīcas būvniecībai ir vēl citi procesi, kas notiek vienlaicīgi – tehnoloģiju pārnese, personāla apmācība, visu nepieciešamo sertifikātu iegūšana, darbarīku un iekārtu iegādes, noliktavas izveide, drošības un informācijas tehnoloģiju tīklu uz sistēmu izveidošana un vēl daudzi citi. Atbilstoši sākotnējām aplēsēm ražošanas infrastruktūras sagatavošana izmaksās aptuveni 3 miljonus eiro.

“Pašlaik esošās kompetences pietiek, virzāmies uz priekšu sabalansēti, praktiski skaitot katru eiro. Galvenās funkcijas, kas nepieciešamas – mašīnbūves tehniķi un automehāniķi, jo šogad Latvijā jau sāksim veikt daļēju 6×6 komplektāciju,” stāsta Patria Latvia izpilddirektors.

Lai arī patlaban viss virzās pēc plāna, savas korekcijas laika grafikā var ieviest dažādi ārēji faktori, tai skaitā arī iespējami piegāžu kavējumi Covid-19 pandēmijas dēļ.

“Ar šo problēmu jau saskaramies – pašlaik iekavējies process, lai varētu aprīkot darbnīcas ar drošības sistēmām un kamerām. Gan mēs, gan Patria Somijā veic pastāvīgu riska menedžmentu. Lai veiktu uzdevumus noteiktajā laikā, jāstrādā vienlaicīgi ar vairākiem piegādātājiem,” pārliecināts Romanovs.

Uģis Romanovs izsaka pateicību Cēsu novada pašvaldībai par līdzšinējo atbalstu un cer uz aktīvu sadarbību arī nākotnē, lai jaunā infrastruktūra varētu tapt bez aizkavēšanās. Viņš atzīst, ka šāda mēroga ražotnes izveide Cēsīs ir labs ieguldījums gan konkrētā reģiona attīstībā, gan Latvijas ekonomikā kopumā. Uzņēmuma atrašanās vieta Vidzemes sirdī ir svarīga arī no taktiskā un operacionālā viedokļa – tā kā ar jaunajiem Patria 6×6 transportlīdzekļiem tiks aprīkotas arī Zemessardzes vienības, tad svarīgi, ka Zemessardzes 2.Vidzemes un 3.Latgales brigāde atrodas salīdzinoši netālu.

Latvijas automehāniķi mācās Somijā

Kopš 2021.gada augusta uzņēmuma Defence Partnership Latvia automehāniķi atrodas uzņēmumā Patria Somijā. Pašlaik viņi kopā ar somu kolēģiem veic Patria 6×6 komplektāciju, un piedalījušies arī to četru transportlīdzekļu salikšanā, kurus Latvijas bruņotie spēki saņēma šī gada rudenī. Speciālisti nepieciešamās prasmes būs apguvuši tiktāl, lai varētu sākt Patria 6×6 transportlīdzekļu ražošanu.

Kā stāsta Romanovs, lai saglabātu vienādas kvalitātes prasības un optimizētu ražošanu, daži procesi tiks veikti centralizēti, piemēram, kvalitātes kontrole un materiālu iegāde joprojām saglabāsies Somijas Patria pārziņā.

Romanovs pārliecinājies, ka Latvijā atrast atbilstoši kvalificētus darbiniekus – automehāniķus, metinātājus un citus speciālistus, nemaz neesot tik viegli, kaut arī piedāvātais atalgojums ir konkurētspējīgs un ietver visas sociālās garantijas. Tā kā ražošanas uzņēmums atrodas Cēsīs, tad, pirmkārt, potenciālie darbinieki tiek meklēti tuvējā apkārtnē – Cēsu, Valmieras, Raunas novadā.

Defence Partership Latvia ir gatavs nodarbināt arī jaunos speciālistus, tāpēc sāktas sarunas gan ar Valmieras, gan Priekuļos esošo Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikumu, kur tiek sagatavoti topošie automehāniķi un mašīnbūves tehniķi.

Vēlāk ražošanas procesā būs jāiesaista vēl dažādu jomu speciālisti, tostarp kvalitātes kontroles speciālisti, loģistikas speciālisti, auto elektriķi. Arī viņiem šogad plānotas apmācības Somijā, lai pārņemtu labāko praksi un nepieciešamās kompetences.

Vairums metāla detaļu ražos Latvijā

Kā stāsta Romanovs, lielākā daļa no Patria 6×6 bruņutransportiera ražošanai nepieciešamajām detaļām, tostarp rāmis, korpuss, durvis un lūkas, ražos vairāki uzņēmumi tepat Latvijā. Līdz šim vispārīgas vienošanās ar Patria ir noslēguši pieci uzņēmumi no Latvijas – SIA EMJ Metāls, SIA SFM Latvia, SIA Metaro, SIA Defence Partnership Latvia un SIA Lanos.

Plānots, ka SIA Lanos nodrošinās plaša klāsta produktus un pakalpojumus, tomēr pirmie pasūtījumi ir saistīti ar durvju un lūku ražošanu 6×6 transportlīdzekļiem. Tikmēr uzņēmumos SIA EMJ Metāls un SIA SFM Latvia attiecīgi tiek ražotas atsevišķas detaļas, bruņutransportieru šasijas daļas un lūkas.

Tāpat sadarbība plānota ar vēl atsevišķiem mazākiem uzņēmumiem, kuri vēl gaida Aizsardzības ministrijas speciālo atļauju darbības sākšanai militāro produktu ražošanā.

Avots: portāls Sargs.lv.
 

Foto – Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit