Cēsīs plāno jaunu šķeldas katlumājas būvniecību

0
265

Domājot par fosilā kurināmā straujo cenu kāpumu un vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu, SIA Adven Latvia iesnieguši un guvuši atbalstu projektam par jaunas šķeldas katlumājas būvniecību Cēsu pilsētas Bērzaines ielas rajonā, kas tiks īstenots ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu.

Ekonomiskie un ģeopolitiskie notikumi rada nenoteiktību un augstus riskus dabasgāzes pieejamībai un tās cenai nākotnē. Aizvietojot dabasgāzes kurināmo ar atjaunojamo energoresursu kurināmo, tiek veicināta enerģētiskā drošība, prognozējamākas un zemākas siltumenerģijas ražošanas izmaksas. Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) izsludinātajā konkursā Latvijā kopumā tika iesniegti 72 projekti – no tiem 2 Vidzemes reģionā, kurus iesniedza tieši Adven grupas uzņēmumi, gūstot pozitīvu atzinumu.

“Esam guvuši pozitīvu atzinumu arī ES līdzfinansējuma iesniegtajam projektam par katlumājas Bērzaines ielā 38, Cēsīs pāreju no dabasgāzes uz atjaunojamu energoresursu izmantošanu. Tuvāko divu gadu laikā arī šajā katlumājā plānojam pāriet uz zaļāku enerģijas ražošanu, mazinot atkarību no fosilā kurināmā, kas palielinās vietējā atjaunojamā energoresursa izmantošanu līdz pat 85% no kopējā Cēsu centralizētās siltumapgādē saražotā apjoma” norāda SIA Adven Latvia valdes loceklis Māris Kānītis.

Bērzaines ielas apkaimes centralizētās siltumapgādes sistēmas siltumavotu veido dabasgāzes katlu iekārtas, kas uzstādītas laika posmā no 1981. līdz 1991.gadam.

“Projekta mērķi paredzēts sasniegt aizvietojot esošo fosilā kurināmā siltumavotu ar jaunu šķeldas kurināmā katla iekārtu ar kopējo jaudu līdz 980 kW. Tas ne tikai mazinās atkarību no fosilā kurināmā, bet arī veicinās siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu līdz pat 512 CO2 tonnām gadā. Šobrīd tiek veikta plānošana un priekšdarbi, lai jau pavasarī sāktu katlumājas būvniecību un jau 2023./2024.gada apkures sezonā uzsāktu siltumenerģijas ražošanu jaunajā siltumavotā,” pauž SIA Adven Latvia projektu vadītājs Mārcis Smalkais.

Papildus Cēsīs šogad notikuši arī citi siltumapgādes sistēmas modernizācijas projekti. Uzstādīti saules paneļi, kas ražo elektroenerģiju pašpatēriņam Turaidas ielas 7 katlumājā. Veikti arī būtiski siltumtrases pārbūves darbi Zirņu ielas rajonā, kā arī maģistrālā siltumtrases posma nomaiņa Dzintara un Valmieras ielas krustojumā, kopumā nomainot vairāk kā 1 kilometru siltumtrases vienā vasarā.

M. Kānītis skaidro, ka šogad uzņēmums turpina pieslēgt arī jaunus objektus: “Pārsvarā interesi izrāda objektu īpašnieki, kas līdz šim ir nodrošinājuši siltumenerģijas ražošanu ar dabasgāzi. Straujas dabasgāzes cenas pieaugums un esošo apkures iekārtu vecums licis šo objektu īpašniekiem izvēlēties lētāku risinājumu, kas ir pieslēgums centralizētajai siltumapgādei.”

Tāpat, Adven sadarbojoties ar attālinātās skaitītāju nolasīšanas un siltummezglu regulācijas risinājumu izstrādātāju Metbox, ir tapis digitālais rīks, kas palīdz gan daudzdzīvokļu māju īpašniekiem, gan apsaimniekotājiem, gan pašvaldību energopārvaldniekiem pieņemt izsvērtus lēmumus par energoefektivitātes uzlabojumu nepieciešamību objektos.

Adven ir vadošais enerģijas un ūdens pārstrādes risinājumu sniedzējs Ziemeļeiropā. Adven darbības tīkls aptver Somiju, Zviedriju, Norvēģiju, Nīderlandi, Igauniju un Latviju. Adven Latvijas tirgū ienāca pirms četriem gadiem, koncentrējoties uz ilgtspējīgāku centralizētās siltumapgādes pakalpojumu attīstību reģionā. Šajā laikā atjaunojamo energoresursu īpatsvars ir pieaudzis no 50% 2018.gadā līdz 91% 2022.gadā.