Cēsīs sākta Kosmosa izziņas centra būvniecība

0
1291

Pēc būvprojekta pozitīva ekspertīzes slēdziena Cīrulīšos sākušies nākotnes tehnoloģiju izziņas centra ēkas būvniecības darbi. Jaunā būve, ko sabiedrībā pazīst ar Kosmosa izziņas centra nosaukumu, atradīsies Cēsīs, Cīrulīšu ielā 63, informē Cēsu novada pašvaldība. 

Jaunbūve būs moderna, trīsstāvu ēka ar zemu enerģijas patēriņu. Plānots, ka enerģijas patēriņš apkurei gadā pēc projekta īstenošanas beigu termiņa nepārsniegs 12,46 KW/m2. Apkuri ēkā nodrošinās zemes siltumsūknis un granulu katls, telpās izmantos energoefektīvu LED apgaismojumu, un to ar elektrību apgādās uz jumta izvietota saules paneļu elektrostacija. Ēkā tiks nodrošināta virsūdens savākšana un atkārtota izmantošana. Lai nodrošinātu energoresursu taupīšanu, enerģijas izmantošanu kontrolēs automatizētās vadības sistēma. Ēkā būs iespējams demonstrēt izmantotās energoefektīvās tehnoloģijas ēkas faktiskās ekspluatācijas apstākļos.

Ēkas konstrukcijas – kolonnas un pārsegumi paredzēti no saliekamā dzelzsbetona.

Jūlijā paredzēti zemes planēšanas darbi un pāļu izbūves darbi. Paralēli notiks gāzes vada pārcelšana, lai netraucētu jaunbūves komunikācijām.

Pieguļošajā teritorijā Cīrulīšu ielā 64 un Cīrulīšu ielā 62 paredzēts izbūvēt autostāvvietas un veikt labiekārtošanu, uzstādot arhitektoniskus elementus. Tiks ierīkotas četras abpusējās ātrās elektro automobiļu uzlādes stacijas astoņām automašīnām un viena autobusa uzlādes stacija.

Būvprojektēšanu un ēkas būvniecību, kā arī autoruzraudzību nodrošina PS ReRe BMV, būvprojekta ekspertīzi veica un būvuzraudzību veic SIA Firma L4.

Jaunās ēkas būvniecības darbus plānots pabeigt līdz 2022.gada rudenim.

Cēsu novada pašvaldība 2019.gada februārī noslēdza līgumu ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un SIA Latvijas vides investīciju fonds par EKII (emisijas kvotu izsoles instrumenta) finansējuma piešķīrumu jaunās Nākotnes tehnoloģiju izziņas centra ēkas būvniecībai. Kopējā summa, kas piešķirta no Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta ir 5 miljoni eiro, pašvaldībai projekta īstenošanai jānodrošina papildu 4,22 miljoni eiro.

Nākotnes tehnoloģiju zinātnes centra ekspozīcija ietvers plašu dabas un inženierzinātņu klāstu – fizika, ķīmija, bioloģija, materiālzinātnes, elektronika, IT, mehatronika, medicīna, enerģētika. Vislielākais uzsvars tiks likts uz kosmosa tēmu. Ekspozīciju izveidi nodrošina EEZ/NFI projekts Inovācijas centra veidošana Cēsīs.


BIM projekts ļauj ieskatīties Kosmosa izziņas centrā Cēsīs