Arvien populārāki Latvijas būvniecības tirgū kļūst krusteniski līmētie koksnes paneļi jeb CLT, un viens no uzņēmumiem, kas sniedz pilnu servisu, ir Arcwood.

Kompānija piedāvā dažādus produktus – no īsām griestu sijām līdz laminētu kokmateriālu kopnēm, kuru garums ir desmitiem metru. Uzņēmumā pieejami dažādi elementi –, sākot no neapstrādātām zāģētām sagatavēm un beidzot ar integrētiem risinājumiem –, tiek nodrošināta projektēšana, ražošana un visu CLT konstrukciju uzstādīšana.

Arcwood balstās uz stabilām pamatvērtībām. Efektivitāte – koksnes detaļas tiek ražotas atbilstoši klientu vēlmēm, ievērojot noteiktos termiņus. Ilgtspējība – CLT ir atjaunojams un videi draudzīgs materiāls ar pozitīvu oglekļa dioksīda līdzsvaru, kas nepalielina CO2 daudzumu atmosfērā. Fleksibilitāte – iespējami daudz risinājumu, produktu un domāšana ārpus rāmjiem, ko simbolizē arī zīmola nosaukumā ietvertais arc, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē ‘arka’ un definē Arcwood nostādni.

Uzņēmums darbojas kopš 2002. gada iekšējā Igaunijas tirgū un eksporta tirgos Vācijā, Lielbritānijā, Skandināvijas, Baltijas valstīs u. c. 2014. gadā Arcwood sāka ražot CLT elementus. Galvenā produkcija ir zobveida saduru konstrukcijas materiāli, līmkoka sijas un to konstrukcijas, kā arī CLT sienu, starpstāvu un jumta seguma paneļi. Izmantojot CNC tehnoloģiju, iespējams izgatavot logus, durvis, urbumus, komunikāciju ligzdas un to šahtas, iegūstot lielu ražošanas tempu un augstu precizitāti. Salīdzinājumā ar daudziem citiem būvmateriāliem kompānijas praksē pierādījies, ka, sākot darbus iekavētos termiņos, ar CLT tehnoloģiju tiek atgūts zaudētais laiks.

Loģiski, ka kokmateriāli ir jāsargā no lietus un līdzīgu klimatisko apstākļu ietekmes, taču arī citiem materiāliem ir uzstādīšanas ierobežojumi. Būvniecības garantijas laiks būvmateriāliem ir divi trīs gadi atkarībā no būves izmēra un tipa, gatavas būves minimālais garantijas laiks ir 50 gadi. Paneļi tiek stiprināti kopā, izmantojot skrūves.

CLT detaļas kārtu skaits vienmēr ir nepāra – trīs, piecas vai septiņas kārtas. Tās nodrošina precīzus paneļa izmērus, noturību pret mitruma maiņu un nozīmīgi samazina koka izžūšanas negatīvos efektus.

Arhitektonisko ierobežojumu nav, līdz ar to šis materiāls arvien vairāk tiek izmantots publisko un privāto objektu celtniecībā. Lielizmēra detaļas ievērojami paātrina būvniecību. Pie nozīmīgiem Arcwood projektiem, kur izmantoti CLT paneļi, jāmin Tondiraba hokeja arēna Tallinā, kur atsevišķu jumta laidumu garums sasniedz 62 metrus, un AHHAA centrs Tartu ar liektām koka detaļām kupolveida konstrukcijai.

Arcwood piedāvā arī glulam jeb līmētā laminētā koka detaļas – tehnoloģiski žāvēta koka elementus ar 12% koksnes mitrumu. Nepieciešamais detaļu garums tiek sasniegts, izmantojot pirkstu savienojumus, kas ļauj izveidot jebkāda garuma paneļus, salīmējot 40 – 45 mm biezas kārtas. Līdzīgi kā CLT elementiem, visas ligzdas, komunikāciju atveres un citi mezgli tiek iestrādāti ražošanas laikā, izmantojot CNC tehnoloģiju.

Atšķirībā no CLT un glulam, kas ir līmētas koka kārtas, Arcwood ražo arī kokmateriālus ar 18% mitrumu. Tie tiek savienoti ar pirkstu metodi, ja nepieciešama būves detaļa, garāka par parastiem kokmateriāliem. Savienojumiem izmanto poliuretāna līmi, kas atstāj vieglu toni uz savienojuma vietas. Uzstādot šo materiālu ārtelpās, tas jāmērcē antiseptiķī, jāimpregnē zem spiediena jeb vakuumā vai jālako atkarībā no apstākļiem un uzstādīšanas vietas.

Raido Pēdomā (Raido Peedomaa), “Arcwood