Darba devēji balso pret minimālās algas celšanu būvniecības nozarē

0
368

Š.g. 31.martā tika atkārtoti balsots par Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības (LBNA) priekšlikumu grozīt Būvniecības nozares ģenerālvienošanās nosacījumus. Priekšlikums paredz minimālās mēneša algas celšanu būvniecībā nodarbinātajiem līdz 930 euro un minimālās stundas likmes celšanu līdz 5,57 euro ar 2023.gada 1.augustu.

Balsojuma rezultātā ģenerālvienošanās pušu komitejas locekļi no Latvijas Būvuzņēmēju biedrības, Latvijas Ceļu būvētāja un Latvijas Būvnieku asociācijas balsoja pret minimālās algas celšanu. Tādējādi balsojums nebija vienbalsīgs.

Būvniecības nozares ģenerālvienošanās no 2019.gada 3.novembra nosaka, ka būvniecībā nodarbināto minimālā mēneša alga ir 780 euro un stundas likme 4,67 euro. Lai ģenerālvienošanās atbilstu nozares vajadzībām, tās slēdzēji paredzējuši ģenerālvienošanās Pušu komitejas izveidi. Komitejas sastāvā ir četri pārstāvji no katras puses – četri arodbiedrības pārstāvji un četri darba devēju pārstāvji.

LBNA ieskatā, lēmums necelt minimālo algu būvniecības nozarē nozīmē veicināt ēnu ekonomikas augšanu, darba spēka trūkumu un negodīgu konkurenci nozarē.

Vienošanās par šī brīža minimālo algu nozarē tika panākta 5 gadus atpakaļ, izmantojot 2016.gada datus, kas vairs neatbilst būvniecības nozares situācijai. Septiņu gadu laikā inflācija ir samazinājusi minimālās algas reālo kāpumu gandrīz uz pusi. Būvniecības nozarē ir augstākais ēnu ekonomikas īpatsvars (31,2%). Minimālā alga ir tieši saistīta ar galveno ēnu ekonomikas komponenti, kas ir aplokšņu algas. Nozares darba devēji sūdzas par kvalificēta darba spēka trūkumu. Minimālā alga ir būtisks mehānisms, kā piesaistīt darbiniekus un studentus nozarei. Divu stundu lidojuma attālumā minimālā alga būvniekiem ir 2,3 līdz 3,5 reizei lielāka (12,85 – 19,42 euro/st.). Pat Lietuvā minimālā alga visās nozarēs jau ir sasniegusi 840 euro. Tātad darot jebkuru darbu Lietuvā, nodarbinātam ir jāmaksā par 60 euro vairāk nekā strādājot būvlaukumā Latvijā. Savukārt Latvijā atsevišķos mazumtirdzniecības uzņēmumos minimālā alga jau ir 990 euro. Ģenerālvienošanās parakstītāji jau pirms diviem gadiem maksāja LBNA piedāvāto minimālo algu. Šobrīd necelt minimālo algu būvniecības nozarē nozīmētu veicināt ēnu ekonomikas augšanu, darba spēka trūkumu un negodīgu konkurenci nozarē.