Būvindustrijas lielās balvas vērtētāji šogad augstāko novērtējumu – Pamatakmeni – par mūža ieguldījumu būvindustrijā piešķīruši Mārtiņam Straumem, būvinženierim un ilggadējam Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētājam. Publicējam stāstu par Mārtiņu Straumi no žurnāla Būvinženieris 2021.gada jūnija numura Nr.80.

Kopš 1989.gada, kad atjaunota Latvijas Būvinženieru savienība, Mārtiņš Straume bijis tās aktivitāšu centrā. Šogad 19. maijā viņš nosvinēja 80.dzīves jubileju.

Sākumā kopā ar pirmo Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) valdes priekšsēdētāju Ilgvaru Niedolu, bet no 2003.gada līdz 2021.gada aprīlim Straume pats vadīja nozarei nozīmīgo nevalstisko organizāciju, kas skaitliski kļuvusi par lielāko.

Sākās ar šķembu slaucīšanu

Mārtiņa Straumes nokļūšana būvniecībā nebija nejauša. Apstākļu spiests, jau no piektās klases vasarās strādāja kopā ar celtniekiem. Sāka ar šķembu slaucīšanu uz Vidzemes šosejas jaunā asfalta seguma un grāvju rakšanu. Vidusskolas laikā turpināja palīgstrādnieka darbus ēku celtniecībā. Vidusskolu absolvēja Siguldā, kas Mārtiņam joprojām ir īpaša pilsēta. Paralēli mācībām institūtā viņš strādāja par meistaru, būvējot Bērnu pasauli Rīgā, bija ekspluatācijas inženieris Valsts Rīgas cirkā.

Pēc Rīgas Politehniskā institūta absolvēšanas Siguldas starpkolhozu celtniecības organizācijā izbaudīja darbu vadītāja specifisko darbu līdz 600 cilvēku lielajā organizācijā. Kāpjot pa karjeras kāpnēm, kļuva par galvenā inženiera vietnieku.

Straumes nākamais radošais posms sākās Latvijas Lopkopības un veterinārijas zinātniski pētnieciskajā institūtā. Visas institūta paraugsaimniecības – Sigulda, Krimulda, Lielplatone, Jaunpils un Viļāni – kļuva par vadošajām valstī gan ražošanā, gan arī celtniecībā. Tieši šeit radās tiem laikiem pārsteidzoši modernas jaunās ražošanas tehnoloģijas govju turēšanai boksos un kombiboksos, slaukšanai pusautomatizētās karuseļa, tandēma un skujiņas slaukšanas iekārtās, barošanai ar apakšējo vai augšējo automatizēto transporta lenšu palīdzību, mēslu izvākšanai ar automatizētām delta skrēperu sistēmām ar tālāku pazemes transportēšanu tieši līdz mēslu krātuvei.

Mārtiņš Straume sešdesmito gadu beigās.

Sava laika autoritāte

Projektēšanas institūtā Lauku projekts Straume 14 gadus bija galvenais inženieris. Tas bija viens no progresīvākajiem institūtiem PSRS. Mārtiņam bija iespēja Maskavā Kolonnu zālē Vissavienības ZTB forumā informēt par Latvijas aktivitātēm un kā lektoram pārstāvēt ZTB Južnosahalinskā un Ufā. Milzīga bija tā laika Tālo Austrumu saimniecisko vadītāju ticība Baltijas valstu speciālistu ieteikumiem. Viesošanās laikā Mārtiņš kādu iespējamo tehnisko risinājumu ar krītu zīmēja uz betona un pēc pāris mēnešiem saņēma informāciju par zīmētā ieviešanu ražošanā.

Straume 1998. gadā kļuva par SIA Moduls-Rīga ģenerāldirektora vietnieku celtniecības jautājumos, kvalitātes un vides vadības, un darba drošības sistēmu vadītāju. Moduls-Rīga saņēma Kvalitātes gada balvu mazo un vidējo uzņēmumu grupā, Ventspilī ieguva galveno kvalitātes balvu Grand Prix, bija vairākkārtējs laureāts Latvijas Būvnieku asociācijas rīkotās skates Gada labākā būve Latvijā nominācijā Elektromontāža.

Nododot stafeti jaunākiem kolēģiem, bijušais LBS valdes priekšsēdētājs un Būvniecības speciālistu sertificēšanas institūcijas galvenais administrators Mārtiņš Straume parūpējās, lai gan darbiniekiem, gan sertificējamiem speciālistiem tiktu radīti labāki darba apstākļi.

Palīdz sportiskais azarts

Visi Mārtiņa klasesbiedri Siguldā ziemā un vasarā sportoja, dejoja tautas deju kolektīvā, spēlēja teātri, vadīja atpūtas brīžus Gaujas senlejas ziedošo ievu dārzos. Reta bija tā pēcpusdiena, kad volejbola vai basketbola laukumi būtu brīvi. Arī Mārtiņš saņēma augstu novērtējumu gan distanču un kalnu slēpošanā, gan volejbolā un vieglatlētikā. Vidusskolas laika rūdījums turpmāk lika pievērsties sabiedriskajām aktivitātēm un sportam, mācoties Rīgas Politehniskā institūta (tagad – Rīgas Tehniskā universitāte) Celtniecības fakultātē. Mārtiņš vadīja fakultātes sporta dzīvi, pāris gadu bija Latvijas izlasē un startēja PSRS kalnu slēpošanas čempionātos.

Atceras Anatolijs Gulbis: «Ar Mārtiņu iepazinos 1962.gadā institūta kalnu slēpošanas sekcijā. Man ļoti patika viņa slēpošanas stils. Teicu, ka vēlos iemācīties slēpot tāpat kā Mārtiņš. Viņš atbildēja: «Tas ir tik vienkārši, brauc aiz manis!» Tā arī līdz šai dienai braucu aiz viņa.»

Straume vienmēr darījis sabiedrisko darbu. Bijis ilggadējs Siguldas pilsētas deputāts, 24 gadus Kalnu slēpošanas un frīstaila federācijas prezidents, 14 gadus Latvijas Slēpošanas savienības prezidents, Latvijas Olimpiskās komitejas loceklis.

Atbalstījis augstskolas un studentus

Stāsta Aivars Caune: «Ir 1984.gada jūnijs. Ierodos pie projektēšanas institūta Lauku projekts galvenā inženiera Mārtiņa Straumes, kurš ir mana diplomprojekta recenzents. Saruna laipna, īsa un korekta: «Atnāciet pēc divām dienām!» Man divas dienas velkas ar vienu domu – kas nu būs? Gaidīšana beidzas ar vērtējumu teicami. 90. gadu beigu posmā, kad vairākus jautājumus par Latvijas vēstniecību būvniecību ārvalstīs risinājām ar LBS palīdzību, Mārtiņš visos jautājumos iedziļinājās profesionāli un palīdzēja atrast pareizo virzienu.»

Caune 2002.gadā bijis patīkami pārsteigts un pagodināts, no Straumes saņemot uzaicinājumu iestāties LBS: «Vienmēr esmu apbrīnojis šo lielisko cilvēku, viņa zināšanas, erudīciju, atmiņu un toleranci gan pret cilvēkiem, gan notikumiem un lietām. Mārtiņa Straumes kā valdes priekšsēdētāja ieguldījums LBS attīstībā ir nenovērtējams.»

Atminas Juris Skujāns: «Mārtiņš Straume ir ne tikai padomdevējs, bet arī aktīvs rīcības cilvēks. Ar viņu bijis gods sadarboties vairāk nekā 40 gadu. Viņa enerģija, darbaspējas un vēlme palīdzēt vienmēr izraisīja apbrīnu. Visu šo laiku atbalsts Latvijas Lauksaimniecības universitātes būvniecības specialitātes izaugsmē bija ievērojams. Īpaši paldies par laiku, kad biju rektors un Mārtiņš darbojās augstskolas padomnieku konventā. Šajā periodā bija daudz problēmu studiju programmu vērtēšanas un plānoto reformu dēļ. Ļoti noderēja gan Straumes padomi, gan ļoti aktīva rīcība, lai saglābtu un attīstītu ar būvniecību, vides saimniecību un zemes ierīcību saistītos studiju virzienus.»

Stāsta Sandra Gusta: «Latvijas Būvinženieru savienības ilggadējais priekšsēdētājs Mārtiņš Straume ir bijis kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauku inženieru fakultāti, vēlāk Vides un būvzinātņu fakultāti, kopš pagājušā gadsimta 70.gadu beigām. Viņš vienmēr ir atbalstījis būvniecības specialitātes izaugsmi, īpaši lauksaimniecības ēku būvniecību, palīdzējis ar padomiem un atbalstījis attīstību. Vienmēr atsaucīgs, galants, korekts un saprotošs kolēģis. Prasīgs, bet labvēlīgs valsts eksaminācijas komisijas priekšsēdētājs.»

Labo enerģiju sēj citos

Straume par cilvēkiem domā labu, tā mudinot viņus kļūt labākiem. Viņš uzticas padotajiem, atverot viņu iniciatīvu un aizrautību strādāt nozares labā. Mārtiņš apveltīts ar lielisku atmiņu un ir dzīvespriecīgs. Kolēģi viņu raksturo kā ļoti inteliģentu cilvēku un lielu diplomātu. Viņš ir uzmanīgs un taktisks, pamana apkārtesošos, spēj izcelt viņu labās īpašības un labos darbus. Viņš neaizmirst pateikt paldies, kas ikdienā nav mazsvarīgi.

Mārtiņam piemīt māka uzklausīt un diskutēt pat tad, kad kāds deklarē savu viedokli kā vienīgo pareizo. Viņš ir ārkārtīgi pacietīgs, it sevišķi, saskaroties ar birokrātiju. Apdomīgs un nepārsteidzas ar pavirši pieņemtiem lēmumiem. Ļoti pārdzīvo par būvniecības norisēm un ķibelēm valstī.

Mārtiņš Straume vienmēr redz un atceras citus darbā, sadzīvē, ikdienā. Viņš pamanās gan paslavēt, gan taktiski aizrādīt, ja tas nepieciešams. Viņš pats uzskata – dzīvē ir laimējies. Mārtiņam prieku sniedz ģimene: sieva Aina, meita Dace, mazmeitas Marta un Sandra. Darbs allaž bijis arī krīžu laikā un apkārt labi kolēģi.

Mārīte Šperberga
Foto no LBS arhīva

Pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris jūnija numura (Nr.80).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit