Zaļajam jumtam ir daudz labu īpašību, un to var dēvēt par daudzfunkcionālu jumtu. 

Haotiskajā pilsētā zaļais jumts kļūst par oāzi. Tas var būt ne tikai zāliens uz ēkas jumta, to var ierīkot arī citādāk, piemēram, izveidojot kā terasi, kur ēkā dzīvojošie vai strādājošie cilvēki var atpūsties, iedzerot kafiju vai pusdienojot.

Lai taupītu zemes resursus, lielpilsētās var būvēt pazemes autostāvvietas, virs kurām iespējams ierīkot zaļo jumtu sistēmu (zāliens, rotaļu laukums, gājēju ceļš u. tml.). Skandināvijas valstīs zaļos jumtus izmanto izsenis, un jaunu ciematu būvniecība pat nav iedomājama bez tiem. Kāpēc tieši zaļais jumts? 

Desmit iemeslu, kāpēc izvēlēties zaļo jumtu

1. Kalpošanas ilgums
Latvijas laikapstākļi jumtiem ir liels izaicinājums. Jumta segumu ietekmē dažādi faktori, piemēram, ultravioletie stari, sniegs, vēja slodzes, neuzmanība jumta ekspluatācijas laikā u. c. Zaļais jumts šajās situācijās strādās kā aizsargbarjera, pasargājot no minēto faktoru iedarbības. Tādējādi zaļais jumts var kalpot divas trīs reizes ilgāk nekā tradicionālais jumta segums.

2. Siltumizolācija
Zaļā jumta substrātam ir siltumvadītspējas (lambda) koeficients. Vasarā zaļie jumti samazina caur jumtu nodotā ​​siltuma daudzumu, tādējādi dabiskā veidā uzlabojot iekšējo mikroklimatu, un nav tik daudz jāizmanto kondicionēšanas sistēmas. Tā kā enerģijas cenas kļūst arvien augstākas, zaļais jumts pamazām atpelna ieguldījumu.

3. Mikroklimats
Pilsētas arvien vairāk saskaras ar tā saucamo siltuma salas efektu (Heat Island Effect). Vasarā tradicionālais jumta segums uzkarst vidēji līdz 70 grādiem, taču zaļā jumta virsmas temperatūra sasniegs aptuveni 30 grādu. Turklāt augi var mitrināt gaisu, sniedzot papildu dzesēšanu pilsētai. 

4. Lietusūdens apsaimniekošana
Zaļie jumti aiztur lielu ūdens daudzumu. Tas palīdz izvairīties no kanalizācijas sistēmu pārslodzes vai upju pārplūšanas lietusgāžu laikā. Iekrāto ūdeni augi izmanto, lai mitrinātu, atsvaidzinātu gaisu un samazinātu apkārtējās vides temperatūru.  

5. Gaisa kvalitāte
Augu veģetācija filtrē daļu no gaisā esošā piesārņojuma. Tā attīra gaisu un mitrina to (uzkrātais lietusūdens). Augi var absorbēt smagos metālus, piemēram, kadmiju, varu un svinu. Gaisa piesārņojums virs dārziem un parkiem ir par 80% zemāks nekā virs pilsētas.

6. Skaņas izolācija
Substrātu, augu un gaisa kombinācija no dažādiem zaļā jumta slāņiem samazina trokšņa piesārņojumu. Skaņas viļņi drīzāk tiek uztverti un absorbēti, nevis atstaroti, kā tas notiek, ja jumta segumam izmantoti citi materiāli. Jumta dārzi var samazināt uztverto troksni pat par astoņiem decibeliem. Jo biezāka izolācija, jo tā ir efektīvāka.

7. Papildu vieta
Jumtu var izmantot kā papildu telpu mājā, kurā ierīkot terasi ar augu oāzēm. Jumts var būt arī staigājama zona, kur audzēt garšaugus, dārzeņus vai ziedus. Tāpat zaļie jumti lieliski sadarbojas ar saules paneļiem, nodrošinot tiem dzesēšanu, tādējādi paneļu efektivitāte var uzlaboties par 10%.

8. Dabisks izskats: skaists, nomierinošs un relaksējošs
Zaļie jumti uzlabo gan ēku, gan mikrorajonu estētisko raksturu. Zaļajām zonām ir arī psiholoģiski relaksējoša iedarbība: pastaiga botāniskajā dārzā samazina asinsspiedienu un palēnina sirdsdarbību. Cits pētījums pierāda, ka cilvēki, kurus ieskauj veģetācija, var ātrāk atgūties pēc stresa.

9. Bioloģiskā daudzveidība
Katra zaļā jumta sistēma ir unikāla un sniedz iespējas dažādiem biotopiem. Vasarā ļoti bieži var novērot virs jumtiem lidinoties taureņus un bites. Ir vērts arī aizdomāties par iejaukšanos dabā, sākot mājas būvniecību. No dabas tiek aizgūta vieta, resursi, taču nekas netiek atdots atpakaļ. Izbūvējot zaļo jumtu, vismaz daļēji tiek nodrošināts līdzsvars.

10. Nekustamā īpašuma vērtība
Ņemot vērā visu priekšrocību simbiozi, tiek lēsts, ka vidēji apzaļumots jumts palielina nekustamā īpašuma vērtību līdz pat 7%. Zaļais jumts nodrošinās projektiem iespēju iegūt LEED un BREEM kredītpunktus.

Sopranature sistēmas zaļajiem jumtiem

Dažkārt zaļo jumtu mēģina radīt daba, taču to varētu dēvēt par imitāciju. Lai risinājums kalpotu ilgtermiņā, saknes nebojātu konstrukciju, ir jāizvēlas pārdomāti risinājumi. 

Soprema jau vairāk nekā 32 gadus nodrošina pārdomāta un uz ilgtermiņu vērsta zaļā jumta sistēmas Sopranature. Tie ir risinājumi plakanajiem jumtiem, slīpiem jumtiem (līdz 45°), lielveikaliem, pazemes autostāvvietām u. c. konstrukcijām. Augu veģetācijā var tikt izmantoti laimiņu sugas augi (ekstensīvie zaļie jumti), zāliens, graudzāles, krūmāji, koki (intensīvie jumti). Tas var būt arī bruģis, rotaļu laukums, papildu stāvvieta, ja risinājums tiek izbūvēts virs pazemes autostāvvietas, tehniskās telpas. Šo gadu laikā Sopranature risinājumi ir realizēti jau vairāk nekā 6000 projektos dažādās pasaules valstīs. 

Pekinas Nacionālais stadions. Izmantota “Sopranature” zaļā jumta sistēma “Lande” un bitumena pretsakņu hidroizolācija “Sopralene Flam Jardin”.
Kafejnīca Albatross Ķesterciemā. Izmantota “Sopranature” zaļā jumta sistēma “Tundra Sloped”.

Sopranature sistēmu anatomija

1. Substrāts/augsne
Augsnes izvēlei ir ļoti liela nozīme. Augsnei jābūt pietiekami porainai, lai caur to drenētu ūdens lietusgāžu laikā, un nepieciešams atbilstošs pH līmenis, lai uzņemtu barības vielas. Pastāv maldīgs uzskats, ka zaļajiem jumtiem var izmantot pie mājas izraktu melnzemi. Šāda izvēle parasti noved pie visa zaļā jumta maiņas, jo laika gaitā zeme sablietējas un cauri augsnei vairs nedrenē lietusūdens, tādējādi uz jumta veidojot purvu. Tāpat jārēķinās, ka melnzeme būs 2–3 reizes smagāka nekā speciāli veidots substrāts.
Lai zeme pēc kāda laika nebūtu jāmaina un nebūtu jādzer ibumetīns pret galvassāpēm, Sopranature piedāvā augsni, kurā ir visas nepieciešamās komponentes, lai zaļais jumts kalpotu ilgtermiņā.

2.–3. Filtrēšana un drenāžas sistēma
Drenāžas slānim ir izšķiroša nozīme pareiza zaļā jumta veidošanā. Slānim ir jānodrošina pietiekams līdzsvars starp ūdens uzkrāšanu, novadīšanu un gaisa aerāciju, lai zaļā jumta līmeņos nerastos puve. Savukārt filtrs palīdzēs neizskaloties augsnei lietus vai laistīšanas laikā.

4. Hidroizolācijas jumta segums ar pretsakņu aizsardzību
Agresīvas saknes var sabojāt hidroizolācijas slāni, tāpēc šāda aizsardzība ir ļoti būtiska (tests EN 13948). Smalkie sakņu gali var iekļūt nelielās membrānu plaisās, šuvēs, cauraugot hidroizolāciju un veidojot vietas ūdens migrācijai. SOPRALENE FLAM JARDIN bitumena hidroizolācijas seguma sastāvs šādu risku novērsīs pilnībā. Pirms ieklāt hidroizolācijas segumu, ir vērts pārliecināties, ka šāda aizsardzība ir iekļauta. 

Veģetācijas slānis
Iepazīstot zaļā jumta sistēmas, noteikti būs jāsaskaras ar tādiem terminiem kā ekstensīvais jumts un intensīvais jumts.

Ekstensīvais jumts

Jumta veģetāciju veido laimiņu (sedum) sugas augi, jo tie spēj izturēt skarbus klimatiskos apstākļus. Tiem nepieciešama sekla augšanas vide (6–8 cm), tādējādi būs neliela slodze jumtam. Laimiņi ir pateicīgi ar savām minimālajām apkopes prasībām, izturību pret karstumu un estētisko atšķirību atkarībā no gadalaika. Sopranature ekstensīvo jumtu sistēmās ir iekļautas 14 dažādas laimiņu dzimtas sugas, kas paredzētas tieši Baltijas klimatiskajiem apstākļiem. 

Sopranature ekstensīvo jumtu sistēmas

Tundra Pack
Ekstensīvo jumtu sistēma Tundra Pack ir modulārais risinājums, kas ietver sevī visas zaļā jumta komponentes (veģetācija, augsne, filtrs, drenāža) vienā pakā.
To būs vienkārši ieklāt, neinvestējot lielus līdzekļus darbaspēkā vai speciālas tehnikas īrē (celtnis). Pacel un sastum pakas kopā! Noteikti jāizceļ tās svars – vien 48 kg/m2 pie maksimālas ūdens absorbcijas –, un arī tas, ka sistēma paredzēta līdz 15° slīpumam. Sistēmas veģetāciju veido laimiņu sugas augi (sešas dažādas sugas vienā kvadrātmetrā).

Tundra
Tundra sistēmas veģetāciju veido laimiņu stādi. Jumts pilnībā tiek apzaļumots aptuveni divu gadu laikā. Sistēmā tiek izmantota īpaši veidota Sopraflor E augsne, lai stādiem attīstības laikā būtu auglīga vide. Visbiežāk šo risinājumu izvēlas tie, kuri vēlas sekot līdzi sava jumta attīstībai vai arī papildu laimiņiem grib iestādīt vēl kādus augus (piemēram, zemenes).

Tundra Mata
Ja ir vēlēšanās iegūt pilnvērtīgi apzaļumotu jumtu uzreiz, tad ekstensīvo jumtu sistēma Tundra Mata būs viens no atbilstošākajiem risinājumiem. Tie ir pilnībā apzaļumoti veģetācijas paklāji, ko nepieciešams izklāt citu citam blakus. Aptuveni trīs mēnešu laikā paklāji saaug un sasakņojas, veidojot vienmērīgu jumta izklājumu.

Tundra Light
Vieglākām konstrukcijām – piemēram, lielveikaliem, tirdzniecības centriem u. tml. – šis ekstensīvo jumtu risinājums būs optimālais. Sistēmas svars būs vien 40 kg/m2 pie maksimālas ūdens absorbcijas. Lai iegūtu šādus parametrus, daļa substrāta tiek nomainīta pret minerālvati, kura veido papildu ūdens rezervuāru augiem. Savukārt laimiņu veģetācijas paklājs (biezums 25 mm) nodrošinās estētiku lielajai jumta platībai.

Tundra Sloped
Slīpākiem jumtiem (līdz pat 45°) paredzēts ekstensīvo jumtu risinājums Tundra Sloped. Lai substrāts un augi nenoslīdētu lejā, sistēmā tiek integrēts speciāls siets un šūnas, kas palīdz noturēt sistēmu stabilā pozīcijā. Šādiem risinājumiem ir vēl atsevišķas nianses, un to nepieciešamība tiek izvērtēta atkarībā no projekta specifikas.

Intensīvais jumts

Jumts sevī ietver neierobežotas dizaina un augu šķirņu iespējas. Intensīvā jumta apzaļumošanā var izmantot zālienu, ziemcietes, vasaras puķes, krūmus un pat lielus kokus. Tas paver iespējas ainavu arhitektiem veidot plašas un apdzīvotas zonas. Jāņem vērā, ka šādām sistēmām ir lielāks svars (atkarībā no augsnes biezuma) un to apkope ir jāveic intensīvāk (no tā arī cēlies nosaukums intensīvais jumts) nekā ekstensīvā jumta laimiņu augiem. Ļoti bieži intensīvo jumtu izvēlas kā risinājumu, būvējot pazemes autonovietnes, kombinējot sistēmas ar gājēju celiņiem, brauktuvēm, rotaļu laukumiem u. c.

Sopranature intensīvo jumtu sistēmas

Green
Sistēmas veģetāciju veido zaļš zāliens. Izvēloties šo risinājumu, noteikti jāizvērtē konstrukcijas nestspēja, jo sistēmas svars pie maksimālas absorbcijas sasniegs 300 kg/m2. Ekstensīvo jumtu nav ieteicams izmantot kā ekspluatējamu, taču intensīvo jumtu gadījumā to var darīt droši. Sistēma Green var būt gan kā daļa no terases, gan arī kā pilnībā viss jumts. Rekomendējamais augsnes biezums sistēmai būs 20 cm (retākos gadījumos izvēlas arī 15 cm).

Lande
Intensīvo jumtu sistēmas Lande veģetāciju var veidot zāliens, graudzāles, garšaugi, krūmāji, koki u. c. Ekstensīvo jumtu laimiņu augiem apkopes un laistīšanas prasības ir minimālas, taču intensīvo jumtu augiem prasības būs daudzkārt augstākas. Šī ir vienīgā sistēma, kuras svars būs atkarīgs no izvēlētās veģetācijas, tāpēc tā lielākoties tiek izmantota biroja centru, daudzdzīvokļu ēku apzaļumošanā, kur konstrukciju nestspēja ir iepriekš paredzēta.

Sistēmas virs pazemes autostāvvietām

Ceļi, trotuāri, autostāvvietas un citas satiksmei paredzētās teritorijas arvien biežāk atrodas uz ēku vai garāžu jumtiem, un ļoti bieži tie būs kombinēti ar Green vai Lande zaļā jumta sistēmām. Progresīvākas ēkas rada nepieciešamību šādā veidā attīstīt jaunas teritorijas. Sopranature piedāvā pārdomātas sistēmas, kas ļauj īstenot ceļa, bruģa vai autostāvvietas ierīkošanu uz jumta. Ja zaļā jumta drenāžas sistēma veic ūdens drenēšanas un uzkrāšanas funkciju, tad šādās sistēmās ir svarīgi, lai drenāža izturētu lielo spiedi. Drenāža Sopradrain Plat T ar kompresijas izturību no 150 līdz 700 kN/m2 ir viens no galvenajiem elementiem gājēju vai transportlīdzekļu satiksmes sistēmās. 

Zaļais jumts ir risinājums, kas nāk par labu visiem. Rakstā aprakstītie iemesli ir gana loģiski, lai līdz šādam secinājumam nonāktu katrs. 2012. gada NASA veiktie pētījumi atklāj, ka jumti, kas pārklāti ar veģetāciju, nodrošina tīrāku vidi, enerģijas ietaupījumu un siltumizolāciju. Turklāt zaļo jumtu izmantošana var ievērojami samazināt pilsētas virsmas temperatūru, kas ir ļoti svarīgi vecāka gadagājuma cilvēkiem un citām sensitīvām iedzīvotāju grupām.

Andrejs Siliņš, Soprema pārdošanas speciālists
www.izolacijas.lv
Specializēts veikals-centrs Maskavas ielā 246, Rīgā


Attēli – no Soprema arhīva