Daugavpilī ceļ jaunu šķeldas katlumāju apkures tarifa stabilizēšanai

0
247
Foto no Daugavpils.lv

Līdz 2023.gada beigām Daugavpilī, otrās siltumcentrāles teritorijā plānots pabeigt jaunas šķeldas katlumājas celtniecību. Tā palielinās PAS Daugavpils siltumtīkli biokurināmā jaudas par vēl 20(+4) MW, ļaujot izmantot izdevīgāko kurināmā veidu, tādējādi stabilizējot apkures tarifu pilsētā, informē uzņēmumā Daugavpils siltumtīkli.

Projekta realizācijas ietvaros tiek plānots izbūvēt, uzstādīt un nodot ekspluatācijā biokurināmā centrālās apkures katlumāju ar nepieciešamajām iekārtam un palīgiekārtām. Projekts ir savdabīgs ar to, ka SC-2 teritorijā ir nelīdzens reljefs un jaunās katlumājas ēku izdevies ieprojektēt tā, lai esošā nogāze tiktu izmantota ērtākai šķeldas izkraušanai un uzglabāšanai. Būvdarbu gaitā katlumājas ēka tiks būvēta ap jau uzstādītiem katliem, ekonomaizeriem, dūmeni un pārējo aprīkojumu.

Pašlaik būvnieki jau ir sagatavojuši pamatus katlu uzstādīšanai. SC-2 teritorijā arī tika nojaukts vecais dūmenis, apsardzes ēka, pārcelts gāzes vads un inženierkomunikācijas, kas traucēja jaunās katlumājas būvniecībai.

Būvdarbi ir jāpabeidz līdz 2023.gada beigām, bet nākamā gada sākumā ir ieplānoti ieregulēšanas un palaišanas darbi, lai jau 2023./2024. apkures sezonā jaunajā katlumājā saražotā siltumenerģija tiktu izmantota daugavpiliešu mājokļu apsildei.

“Katlumāja tiks darbināta ar koksnes šķeldu, kas šobrīd joprojām ir ekonomiski izdevīgāks kurināmais nekā dabasgāze vai pat sašķidrinātā naftas gāze, ar ko tika kurināta SC-2 šoziem. Taču no gāzes katliem SC-2 nav plānots atteikties, jo tos varēs izmantot gadījumā, ja gāze kļūs izdevīgākā par šķeldu, un pīķa slodžu nodrošināšanai īpaši aukstajās dienās. Līdz ar to PAS Daugavpils siltumtīkli spēs diversificēt izmantojamā kurināmā veidus, stabilizējot apkures tarifu Daugavpilī”, skaidro uzņēmuma valdes loceklis Aleksandrs Karpenko.

Jaunās katlumājas jauda būs 20(+4) MW, un tā strādās tikai apkures sezonas laikā, jo vasarā pilsētnieku pieprasījumu pēc karstā ūdens pilnībā nodrošina SC-3 teritorijā 2021.gadā uzbūvētā un 2022.gada sākumā ekspluatācijā nodotā šķeldas katlumāja ar 30(+6) MW jaudu. Tāpat Daugavpilī darbojas vēl divas lokālās katlumājas, kuras tiek darbinātas ar biokurināmo. Proti, katlumāja Križi strādā uz šķeldas, bet katlumāja Kalkūni – uz koksnes granulām.

Jaunās katlumājas projekta būvuzņēmējs ir SIA Monum.