Daugavpilī šķeldas kvalitāti noteiks trīs minūtēs

0
231
Attēls ilustratīvs

Jauna iekārta – koksnes šķeldas kvalitātes analizators – iegādāta PAS Daugavpils siltumtīkli vajadzībām. Iekārta ražota Vācijā un tās būtiskākais ieguvums ir iespēja noteikt piegādātās šķeldas galvenos kvalitatīvos rādītājus trīs minūšu laikā, vēstī uzņēmumā Daugavpils siltumtīkli.

Iekārta ir uzstādīta trešās siltumcentrāles ēkā Mendeļejeva ielā, kas uzsāka savu darbību 2022. gada sākumā, un šobrīd tās jauda (30+6 MW) tiek maksimāli izmantota pilsētas siltumapgādes nodrošināšanai. Katru nedēļu uz šejieni atved aptuveni 85 kravas mašīnas ar koksnes šķeldu. Tai ir nolīgta cena pēc siltumenerģijas apjoma, taču līgums paredz arī cenas samazināšanu gadījumā, ja piegādātā šķelda neatbilst noteiktiem kvalitatīvajiem rādītājiem. Galvenie no tiem ir siltumspēja (cik daudz siltumenerģijas var saražot, šo šķeldu sadedzinot), mitrums (tā nedrīkst būs pārāk sausa, kā arī pārāk mitra) un pelnu saturs (tas liecina par dažādu piejaukumu esamību).

“Pateicoties jaunajai iekārtai, mēs varēsim ātri un precīzi noteikt, cik daudz siltuma ir atvedusi katra kravas mašīna”, skaidro iekārtas priekšrocības PAS Daugavpils siltumtīkli tehniskais direktors Viktors Lukjančiks.

Iepriekš Daugavpils siltumtīkli darbinieki vāca atvestās šķeldas paraugus ik dienu un nodeva tos testēšanai laboratorijā. Rezultāts bija jāgaida līdz pat trim dienām.

“Šobrīd mēs varēsim noteikt katras atbraukušās kravas mašīnas satura kvalitāti vien trīs minūšu laikā. Lai to izdarītu, jāpaņem šķeldas neliels daudzums un jāievieto jaunajā iekārtā. Tā veic spektrālo analīzi un uzrāda rezultātu”, stāsta Viktors Lukjančiks.

Savukārt uzņēmuma izpilddirektore Oļesja Duškeviča papildina: “Piegādātājs veica iekārtas kalibrēšanu, balstoties uz mūsu iesūtītajiem koksnes šķeldas paraugiem. Tagad mēs kādu laiku veiksim gan ierastos laboratorijas testus, gan analīzes ar jaunās iekārtas palīdzību, lai pārliecinātos par tās darbības korektumu. Tās iegādes mērķis ir, protams, vēlme maksāt piegādes līgumā noteikto cenu tikai par tiešām kvalitatīvo kurināmo, precīzi nosakot siltumenerģijas daudzumu”.

Pirmais lielais Latvijas siltumapgādes operators, kas uzsāka šādas iekārtas izmantošanu, ir SIA Jūrmalas siltums. Tagad otrā tāda iekārta ir Daugavpilī.