Daugavpils cietoksnī atjaunos bastiona eskarpa sienu

0
910

Daugavpils cietoksnī ar Kultūras ministrijas piesaistītā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu tiks atjaunota 7.bastiona vaļņa eskarpa siena.

7. bastions ir zemes nocietinājums ar valni un aizsardzībai un munīcijas glabāšanai domātām pazemes telpām iepretī Daugavpils Marka Rotko mākslas centram. Eskarps ir no lieliem akmens bluķiem izbūvēta siena, ko ierīko aizsargvalnī uz pretinieka pusi. Vairākās vietās to sabojājušas koku saknes, tā ir izskalota hidroizolācijas trūkuma dēļ. Eskarpa sienas bojājumi šobrīd rada riskus vaļņa konstrukcijas stiprībai, cietokšņa apmeklētāju drošībai, kā arī negatīvi ietekmē pieminekļa vizuālo izskatu.

Sienas atjaunošanas rezultātā bastions iegūs pievilcīgāku izskatu, kā arī būs iespējams apmeklētājiem nodrošināt jaunu ekskursijas maršrutu pa cietokšņa aizsarggrāvi, gar eskarpa sienu, kas iepriekš nebija iespējams drošības apsvērumu dēļ. Eskarpa sienas restaurācijas paredzamās izmaksas ir ap 350 000 eiro.

Daugavpils cietokšņa kopējā platība ir 150 hektāri un tajā atrodas aptuveni 80 ēkas. Šobrīd stabilu apmeklētāju plūsmu visa gada garumā nodrošina Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, taču tiek domāts par iespējām izmantot cietokšņa kompleksa pilno potenciālu, atjaunojot tajā esošās tukšās ēkas un pilnveidojot tūrisma un kultūras piedāvājumu.

Projekta Rīteiropas vērtības gaitā Daugavpils cietoksnī šobrīd notiek Inženieru arsenāla ēkas atjaunošana, kur plānots izveidot Tehnikas un industriālā dizaina centru. Ar Kultūras ministrijas atbalstu piesaistīts valsts un ERAF finansējums arī jaunas promenādes izbūvei pie Daugavpils cietokšņa Daugavas ielā, kur paredzēts izveidot gandrīz kilometru garu atpūtas zonu – tas tiks īstenots 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa 3.kārtā.

Bastiona eskarpa sienas restaurācija līdz ar Ministru kabineta 27.oktobrī pieņemto lēmumu iekļauta darbības programmas Izaugsme un nodarbinātība prioritārā virziena Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus projektā Rīteiropas vērtības pēc tam, kad no dalības tajā atteicies viens no projekta partneriem – Aglonas bazilikas draudze. Projekta kopējās izmaksas šīs izmaiņas neietekmēs.

Projektā Rīteiropas vērtības kopā notiek sešu kultūras mantojuma objektu atjaunošana. Šobrīd turpinās darbs pie Vecticībnieku kultūras mantojuma centra un radošo darbnīcu izveides Slutišķu sādžā. Jau pabeigta un apmeklētājiem atvērta ekspozīcija Pī vīna golda Krāslavas pils kompleksa Amatu mājā. Tur iekārtota arī gleznotāja Valentīna Zlidņa piemiņas istaba, un tiek organizētas Krāslavas amatnieku un mākslinieku darbnīcas un meistarklases. Projekta gaitā notiek arī Ludzas pilsdrupu konservācija, izveidota jauna skatu platforma un papildināts esošais ekskursiju piedāvājums. Tāpat tiek veikti Preiļu pils saglabāšanas darbi, nomainot ēkas logus un durvis, kā arī siltinot jumtu un sienas.

Projekta Rīteiropas vērtības kopējās izmaksas ir 6 980 494,59 eiro. No tām 4 971 603,02 eiro ir ERAF finansējums, 244 538,98 eiro – valsts budžeta dotācija, 583 090,96 eiro – projektā iesaistīto pašvaldību līdzfinansējums.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit