Demontēts pirmais nelegālais gaisa vads Rīgā

0
400
Attēls ilustratīvs

Lai novērtētu progresu un līdz šim paveikto, saistībā ar nelegāli izbūvēto gaisa vadu likvidēšanu, Rīgā notikusi publiska iesaistīto pušu diskusija Vados sa[at]pinušies.

Jau ziņots, ka vairāk nekā 15 gadus spēkā esošais regulējums par nelegālo gaisa vadu aizliegumu Rīgas vēsturiskajā centrā līdz šim nav būtiski ievērots. Sadarbojoties iesaistītajām pusēm ir izdevies gan izveidot saprotamu un visiem pieejamu procesu nelegālo gaisa vadu demontāžai, gan arī reāli demontēt pirmo šādu vadu Rīgā, Tērbatas ielā 28, lai rādītu priekšzīmi citiem namu apsaimniekotājiem.

Diskusijā Vados sa[at]pinušies Tērbatas ielas 28 nama īpašnieka Tervetia filistru biedrība valdes priekšsēdētājs Edgars Kvālis dalījās ar pieredzi par procesu, lai atbilstoši normatīvajiem aktiem demontētu nelegāli izvilktu gaisa vadu no ēkas šajā adresē: “Kopumā par iespēju demontēt vadu esam cīnījušies vairākus gadus, iesaistot arī medijus un dažādas atbildīgās institūcijas, jo šie vadu mudžekļi degradē visu vidi. Jāatzīst, ka process bija ilgs, tādēļ ir būtiski, ka ir pateikti skaidri soļi, kā rīkoties, lai veiktu šādu vadu demontāžu. Ir gandarījums, ka beidzot, pēc pērnā gada publiskās diskusijas, tiešām ir bijis progress un šobrīd esam te, jau runājot par pavisam praktiskiem jautājumiem un reālu atbalsta mehānismu, lai citiem jau to izdarīt būtu daudz vieglāk.”

Šādi patvaļīgi izbūvēti gaisa vadi uz Rīgas jumtiem nedrīkstētu atrasties, turklāt Rīgas vēsturiskajā centrā jau 16 gadus spēkā ir saistošie noteikumi, kas paredz – šādi vadi ir jādemontē. Lai atvieglotu un padarītu šo procesu saprotamāku, ir izveidots informatīvs materiāls 8 soļi pareizai nelegālu gaisa vadu demontāžai, kurā pieejama arī papildu informācija, piemēram, kur atrast nepieciešamos speciālistus. Ja būvniecības nozarē šīs lietas var šķist pašsaprotamas, ir skaidrs, ka, piemēram, namu apsaimniekotājiem, kam ikdienas pienākumi var būt atšķirīgi, process ir jāpadara pēc iespējas skaidrāks, izskanēja diskusijā.

Savukārt Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange pauda pārliecību, ka ar šo simbolisko pirmo demontētu nelegālo gaisa vadu, būs iekustināts process pilsētvides sakārtošanai un jumtu atbrīvošanai no pārlieku blīvā gaisa vadu apjoma. “Nevienam nepiederoši un patvaļīgi starp ēkām izvilkti vadi un kabeļi sagādā raizes daudziem daudzdzīvokļu ēku pārvaldniekiem un īpašniekiem. Tie bieži vien apgrūtina gan ēkas remonta darbus, gan arī tās uzturēšanu kārtībā. Šobrīd pašvaldībā ir skaidra kārtība, kas būtu jādara namu apsaimniekotājiem, lai risinātu šo problēmu, un jautājumu gadījumā apsaimniekotāji aicināti sazināties ar Pilsētas attīstības departamentu,” stāsta Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.

“LIKTA, kā nozares asociācija, vienmēr ir iestājusies par godīgu konkurenci un šāda nesakārtota situācija met ēnu uz visu nozari. To ir iespējams atrisināt tikai visām pusēm sadarbojoties un dažādas diskusijas ir bijušas ļoti ilgas. Mēs visi vēlamies dzīvot sakārtotā pilsētā, kur mūs neapdraud vadi, kas karājas vai krīt no gaisa. Ceru, ka tie laiki, kad uzņēmumi domāja tikai par to, kā izdarīt ātrāk un lētāk, ir pagājuši un bizness tiek veidots tā, lai tas būtu konkurētspējīgs, ilgtspējīgs un vienlaikus rūpētos par vidi, kur dzīvojam. Šis ir ļoti būtisks solis pretim sakārtotākai un caurspīdīgākai nozares darbībai,” uzsver Signe Bāliņa, LIKTA prezidente.

Tet valdes loceklis Edgars Grandāns diskusijā pauda: “Beidzot ir uzsākts process, lai tiešām reāli sakārtotu gaisa vadu mudžekli. Nelegālu gaisa vadu drošības riskiem esam uzmanību pievērsuši jau sen un beidzot ir sagaidīta reāla darbība. No tā, ka nelegālie gaisa vadi demontēti, ieguvēji būs visi. Gan valsts, iegūstot nodokļus, ko šobrīd nesaņem, gan komersanti, nodrošinot godīgu un tiesisku konkurenci, gan iedzīvotāji, saņemot legālu pakalpojumu, kurš arī ir kvalitatīvāks un drošāks. Šis ir simbolisks solis, kas parāda – vairs netiks tolerēta ēnu ekonomika, kura reāli eksistē virs mūsu galvām. Turklāt ieguvēja būs arī pilsētvides ainava un daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, kuriem vairs nebūs jāsaskaras ar jaunu, nelegāli izbūvētu gaisvadu radītajiem apgrūtinājumiem īpašuma apsaimniekošanā, ko bieži dzirdam no namsaimniekiem.”