Digitālie dvīņi atjaunotai pilsētvidei

0
612

Digitālais dvīnis ir digitāls fiziska objekta, teritorijas, procesa, sistēmas vai inženiertehniskās informācijas attēlojums, kas digitālā vidē ļauj vizualizēt un modelēt sasniedzamo rezultātu.

Pašlaik vairums Eiropas pilsētu mērķtiecīgi strādā ar digitalizāciju. Ceļā uz to ir arī Latvijas lielākās pilsētas.

Pieaugošās apdzīvotības dēļ lielajām pilsētām nākas attīstīt jaunas un pilnveidot esošās teritorijas, uzlabojot pilsētvidi un palielinot tās kapacitāti, kā arī radīt apstākļus, lai cilvēki konkrētajā teritorijā izvēlētos dzīves vai darba vietu.

Viens no nozīmīgākajiem teritorijas plānošanas aspektiem ir sabiedrības iesaiste. Attīstoties digitalizācijai un cilvēkiem arvien vairāk izmantojot digitālo vidi, varētu šķist, ka sabiedrības iesaiste kļūst vienkāršāka. Taču pašvaldībām aktualizējas nepieciešamība pēc efektīva iedzīvotāju informēšanas kanāla, kas nodrošinātu ne tikai ikdienas saziņu ar cilvēkiem, bet arī saskaņošanu un iesaistītu iedzīvotājus pilsētplānošanā.

Lai ievērotu sadarbības, līdzdalības un atklātības principus teritorijas attīstības plānošanā, bez atbilstošas komunikācijas platformas tas var izrādīties nomācoši un neefektīvi, un rezultāts ir iedzīvotāju neapmierinātība, pārpratumi un papildu izmaksas.

Vairāki programmatūras izstrādātāji piedāvā risinājumus digitālo pilsētu izveidei un uzturēšanai. Saskaņā ar aktualitātēm pilsētplānošanas projektu dzīves ciklā Bentley Systems izstrādājis programmatūru OpenCities Planner. Tas ir tīmeklī balstīts pilsētplānošanas un vizualizācijas rīks, viens no risinājumiem pilsētas mēroga digitālo dvīņu izveidei un teritorijas attīstības plānošanas principu nodrošināšanai.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris decembra numurā (Nr.77).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.