Diskutē par Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna pasākumu izpildi

0
45
Attēls ilustratīvs

Trešdien, 26. februārī, notika ēnu ekonomikas ierobežošanas pasākumu vadības un koordinēšanas sanāksme, kurā piedalījās nozaru ministriju pārstāvji, kā arī sociālie un sadarbības partneri. Sanāksmes dalībnieki diskutēja par Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna 2024.-2027. gadam pasākumu izpildes progresu 2024. gadā, aktuālajiem nozaru jautājumiem, kā arī izrunāja turpmāk veicamos darbus, informē Finanšu ministrijas pārstāvji.

“Aizvadītā gada laikā kopā ar sadarbības partneriem esam paveikuši nozīmīgu darbu ēnu ekonomikas ierobežošanā. Ir ieviesti jauni pasākumi, kas vērsti uz caurspīdīgāku uzņēmējdarbības vidi – skaidras naudas aprites kontrole, e-rēķinu ieviešana, stingrāka uzraudzība būvniecības nozarē un citi būtiski risinājumi. Vienlaikus apzināmies, ka darbs pie ēnu ekonomikas izskaušanas ir nepārtraukts process, tāpēc turpināsim īstenot plānā noteiktās iniciatīvas arī nākamajos gados, lai nodrošinātu godīgu konkurenci, stiprinātu nodokļu maksāšanas kultūru un veidotu ilgtspējīgu ekonomikas attīstību,” uzsver Finanšu ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne.

Plāna pasākumu ieviešanā 2024. gadā noritēja aktīvs darbs un ir panākts nozīmīgs progress. Ir veiktas izmaiņas normatīvajā regulējumā, lai ieviestu ēnu ekonomiku ierobežojošus pasākumus, tostarp skaidras naudas lietošanas ierobežošanas jomā. Noteikts pienākums kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem reizi gadā iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) informāciju par klientiem, kuru maksājumu kontā iepriekšējā gadā ieskaitītā skaidrās naudas kopējā summa ir 7 000 eiro vai vairāk. Pasākums ir vērsts uz labprātīgu nodokļu nomaksas veicināšanu. Tāpat ir noteikts pienākums nodokļu maksātājam, kura iepriekšējā gada apgrozījums pārsniedzis 50 000 eiro, nodrošināt klientam iespēju norēķināties arī bezskaidrā naudā, tādējādi ierobežojot skaidras naudas apriti un veicinot bezskaidras naudas norēķinus mazumtirdzniecībā. Savukārt darba devējam noteikts pienākums informēt VID par faktu, ka darbiniekam darba alga tiek izmaksāta skaidrā naudā, lai mazinātu aplokšņu algu izmaksas.