Covid-19 uzliesmojuma dēļ pasaule cīnās ar iepriekš nepieredzēta apmēra pandēmiju, kas izraisījusi liela mēroga medicīnisku krīzi.
Šo paziņojumu ir parakstījušas Eiropas asociācijas, kas pārstāv būvniecības nozari, kuras ieguldījums Eiropas Savienības IKP ir 9% un kurā strādā vairāk nekā 16 miljoni Eiropas iedzīvotāju. Šajā sarežģītajā laikā vēlamies atkārtoti paust savu apņēmību atbalstīt publiskās iestādes, kā arī nodrošināt mūsu svarīgākā aktīva, proti, darbinieku, labjutību.
Gan ekonomiski, gan rūpnieciski šī ir iepriekš nepieredzēta situācija, kam var būt ļoti negatīvas ilgtermiņa sekas. Krīzes dēļ var apsīkt uzņēmumu naudas plūsma un uz vairākiem gadiem tikt iznīcināta būvniecības vērtību ķēde, sagraujot ne tikai miljoniem mazo un vidējo uzņēmumu, bet arī lielus un rūpnieciskus uzņēmumus.
Dalībvalstis īsteno dažādus pasākumus, lai palēninātu un apturētu Covid-19 izplatīšanos. Dažās valstīs šie pasākumi ļauj turpināt būvniecību, nodrošinot strādājošo veselību un drošību, savukārt citās valstīs ekonomiskā aktivitāte tiek ierobežota, pieļaujot tikai tādas darbības, kas tiek uzskatītas par būtiskām.
Dažus no šiem nozīmīgajiem pakalpojumiem, piemēram, kritiski svarīgās infrastruktūras uzturēšanu, atbilstošu ūdensapgādes, elektroapgādes un gāzes apgādes sistēmu darbību ēkās un slimnīcās sniedz būvniecības nozares uzņēmumi. Tādas problēmas kā ūdens noplūdes, kas nekavējoties jānovērš, tiešām var pasliktināt dzīves apstākļus, atrodoties izolācijā.
Veiktspējīga būvniecības piegādes ķēde ir kritiski nozīmīga, lai saglabātu ekonomisko aktivitāti, vienlaikus izpildot veselības aizsardzības un drošības nosacījumus. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi garantēt būvniecības materiālu un aprīkojuma apriti un pakalpojumu sniegšanu, pilnībā ievērojot sabiedrības veselības aizsardzības iestāžu norādījumus.
Šajā kontekstā mēs aicinām publiskās iestādes ņemt vērā, cik lielā mērā ir traucēta mūsu nozares darbība, un novērst to, ka prognozētā ekonomiskā lejupslīde kļūst par milzīga apmēra sabrukumu ar tālejošās sociālām sekām.
Tāpēc, pirms tiek apsvērti vidēja termiņa un ilgtermiņa pasākumi, ir steidzami vajadzīgi īstermiņa nosacījumi, lai aizsargātu Eiropas visdarbietilpīgākās vērtību ķēdes, tā iespējojot atgūšanos, tiklīdz beidzas krīze.
Mēs aicinām Eiropas iestādes un Eiropas Savienības dalībvalstis rīkoties koordinēti, lai veiktu norādīto:
• īstenotu individuāli izstrādātus veselības aizsardzības un drošības pasākumus, protokolus un vadlīnijas, aktīvi iesaistot attiecīgās ieinteresētās personas un ļaujot darba devējiem garantēt vajadzīgo darbinieku aizsardzību;
• atbalstītu būvniecības piegādes ķēdi, ieviešot pasākumus, kas ļauj efektīvi funkcionēt Eiropas Savienības iekšējam tirgum. Šajā ziņā mēs atbalstām Eiropas Komisijas paziņojumu par zaļo joslu īstenošanu atbilstīgi vadlīnijām par robežu pārvaldības pasākumiem;
• īstenotu plašas atbalsta un stimulēšanas programmas. Šie pasākumi nedrīkst aptvert vien dažas par ikonu kļuvušas stratēģiski vai politiski nozīmīgas nozares, kam var būt vajadzīga pilna mēroga glābšana – ir ārkārtīgi svarīgi iekļaut arī tādus darba devējus kā būvniecības nozares uzņēmumi, kam arī būtu jābūt iestāžu redzeslokā;
• mazinātu administratīvo slogu un atvieglotu nosacījumus darba devējiem pagaidu bezdarba pasākumu īstenošanai.
Mēs aicinām Eiropas Komisiju sākt dialogu, tiklīdz to pieļauj esošā situācija, lai kopīgi noteiktu un īstenotu atbilstošus pasākumus lejupslīdes ierobežošanai un visu būvniecības darbību ātras ekonomiskās atlabšanas sekmēšanai.