Ekonomikas ministrijas pērn paveiktais būvniecības jomā

0
57
Attēls ilustratīvs

Aizvadītajā gadā Ekonomikas ministrija īstenojusi vairākus nozīmīgus pasākumus būvniecības nozares uzlabošanā un sakārtošanā, informē ministrijas pārstāvji.

Administratīvā sloga mazināšanai nekustamā īpašuma attīstīšanas jomā valdība pieņēma rīcības plānu, kurā ietverti ap 60 pasākumiem, lai vienkāršotu un padarītu efektīvāku nekustamā īpašuma attīstības procesu, kur katrs nākamais posms ir iepriekšējā posma loģisks turpinājums, un vienlaikus tiek saglabātas sabiedrības tiesību un drošības garantijas. Nekustamā īpašuma īpašnieks pēc iespējas agrīnā stadijā iegūs skaidru atbildi, vai un ko konkrētajā teritorijā drīkst būvēt, bet process garantēs tiesisko paļāvību, sākot no teritorijas plānošanas līdz būvju ierakstīšanai zemesgrāmatā. Apstiprinātais plāns ir nozīmīgs birokrātijas mazināšanai un investīciju piesaistei, tas palīdzēs palielināt Latvijas konkurētspēju reģionā un veicinās nekustamo īpašumu attīstības un būvniecības nozaru izaugsmi.

Sagatavoti arī grozījumi likumā Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās, būtiski atvieglojot ierakstīšanas zemesgrāmatā procesu ēkām, kas ir uzbūvētas vienkāršotajā procesā, t.i. pamatojoties uz paziņojumu par būvniecību. Savukārt grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā saīsinās teritorijas plānošanas dokumentu apstiprināšanu.

Ēnu ekonomikas ierobežošanai būvniecībā no 2025. gada tiks ieviesta elektroniskā darba laika uzskaite (EDLUS) būvobjektos, kuru būvdarbu izmaksas ir vismaz 170 tūkst. eiro, kā arī samazināta EDLUS datu pieļaujamā neatbilstība, kas ļaus precīzāk novērtēt nostrādāto darba stundu apjomu.

Pasākumi vienotā būvju reģistrācijas procesa ieviešanai, kas paredz atteikties no būvju kadastrālās uzmērīšanas būvniecības procesā (inventarizācijas), nodrošinot būvju reģistrāciju, pamatojoties uz būvniecības procesā iegūtiem datiem.

Noslēgti deleģēšanas līgumi ar nevalstiskajām organizācijām par būvspeciālistu kompetences novērtēšanu un patstāvīgās prakses uzraudzību uz 10 gadiem (nevis uz 3 gadiem, kā līdz šim).