Ekspluatācijā pieņemta Dobeles Livonijas ordeņa pils kapela

0
1878

Pēc pārbūves ekspluatācijā pieņemta Dobeles Livonijas ordeņa pils kapela, informē Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB).

Dobeles Livonijas ordeņa pils atdzimusi daudzfunkcionāla kultūras, amatniecības un tūrisma attīstības centra veidolā. Tiek lēsts, ka kapela uzbūvēta 17.gadsimtā iepriekšējās Livonijas ordeņa konventa ēkas vietā. Atjaunotajās telpās izveidota multifunkcionāla zāle, kurā būs iespējams organizēt lekcijas, seminārus un izstādes. Pils apmeklētājiem būs iespēja doties uz kapelas jumta stāvu un apskatīties Dobeles pilsētu no augstākā pieejamā skatu punkta. Autentiski rekonstrukcijas darbi ir veikti rietuma sienas un tornīša atjaunošanā, iekļauts autora izstrādātais vējrādītājs, kas akcentēs Dobeles pils dominanti.

Rekonstrukcijas darbu laikā pilsdrupās tika atrasts kultūrslānis ar 13. un 14.gadsimta senlietām.

Rekonstrukcijas un pārbūves darbi Dobeles Livonijas ordeņa pils kapelā īstenoti no 2018.gada. Būvdarbus pils kapelā veica pilnsabiedrība RERE Meistari 1. Projektu izstrādāja SIA Konvents un SIA Arhitektes Ināras Caunītes birojs, projekta koncepcijas autors ir arhitekts Pēteris Blūms, būvuzraudzību veica SIA RS Būvnieks.

Pils kapela tiek pārbūvēta Eiropas Savienības (ES) finansētā projekta īstenošanas gaitā. Kopējās projekta izmaksas ir 2 193 308 eiro. Daļu no tiem līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) un valsts, bet pašvaldība līdzfinansējuma nodrošināšanai ņēmusi aizņēmumu Valsts kasē.

Labiekārtošanas darbi turpinās arī pils ziemeļu pagalmā, kur pēc arheoloģisku darbu veikšanas tika konstatēts, ka pie atsegta pagrabstāva ieejas mezgla rietumu pusē atklājas vēsturiskais bruģis un 16.–17.gadsimta mūru konstrukcijas. Arheoloģijas darbu veicēja uzraudzībā un sadarbībā ar būvprojekta autoru tika izstrādāts jauns risinājums iekšpagalma labiekārtošanai, kas paredz labiekārtotu telpisko struktūru pamatā izmantot 1880.gados arheoloģisko izrakumu laikā atsegto un arheoloģiskajā slānī saglabāto mūru sienu struktūru materiālu interpretāciju. Svarīgi atzīmēt, ka būvprojekta projekta autors ir ņēmis vērā Ziemeļu pagalma vēsturisko veidolu, plānam par pamatu ņemot Jūliusa Dēringa 1869.gada pilsdrupu zīmējumu un izbūvējot pagalma lietus ūdens drenāžu sistēmu, līdz ar to izmantojot vēsturisko lietus ūdens noteces kanālu rietumu mūrī.

Ziemeļu pagalms būs pieejams ikvienam apmeklētājam kā pils ārtelpas ekspozīcijas paplašinājums – izcili autentiska, kompakta pils ārtelpa sastāvdaļa muzikālajiem un citiem interesantiem pasākumiem.