Ekspluatācijā pieņemta elektropārvades līnija no Rīgas TEC-2 uz Rīgas HES

0
158
Publicitātes foto.

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) ir pieņēmis ekspluatācijā no jauna izbūvēto 330 kilovoltu (kV) elektropārvades līniju no Rīgas TEC-2 uz Rīgas hidroelektrostaciju (HES), kā arī pārbūvētos esošās 330 kV līnijas posmus no Rīgas TEC-2 līdz Salaspils apakšstacijai, aģentūru LETA informēja pārvades sistēmas operatora AS Augstsprieguma tīkls pārstāvji.

Realizētais projekts ir viens no posmiem ceļā uz Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju ar kontinentālo Eiropu, paaugstinot elektroapgādes drošumu un Latvijas pārvades tīkla tranzīta spēju, kā arī uzlabojot pilsētvidi Salaspilī, jo kabeļu izpildījumā ir pārbūvēta pagājušā gadsimta 60.gados celtā gaisvadu līnija.

“Jaunā līnija ir viens no priekšdarbiem Latvijas ceļā uz elektrotīklu sinhronizāciju ar kontinentālo Eiropu – tas ir svarīgs Latvijas iekšējā tīkla pastiprinājums, kas ļaus pilnvērtīgi funkcionēti jaunajam Igaunijas-Latvijas trešajam starpsavienojumam, kura būvniecība noslēgsies šogad. Abas šīs līnijas pastiprinās Latvijas elektroapgādes drošumu un elektroenerģijas tranzīta spējas, kā arī ļaus pilnvērtīgāk izmantot elektroenerģijas tirgus priekšrocības, piegādājot lētāku elektroenerģiju Latvijas patērētājiem no kaimiņvalstīm,” pauda Augstsprieguma tīkla valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Inovāciju un tīklu izpildaģentūras (INEA) direktors Dirks Bekers norādīja, ka šī līnija pastiprinās iekšējo Latvijas 330kV pārvades tīklu, nodrošinās stabilu un drošu Igaunijas un Latvijas trešā starpsavienojuma darbību, kas ir viens no galvenajiem pārrobežu infrastruktūras projektiem reģionā. 

Kopējās projekta izmaksas ir 14,58 miljoni eiro, no kuriem 10,66 miljoni eiro ir izlietoti līnijas izbūvei, kamēr apakšstacijas pārbūve TEC-2 ir izmaksājusi 0,55 miljonus eiro, bet apakšstacijas pārbūve Rīgas HES – 3,37 miljonus eiro. Projektam tika saņemts Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējums 50% apmērā.

Jaunās līnijas kopējais garums ir 12,83 kilometri – izeja no Rīgas TEC-2 ir izbūvēta kabeļu izpildījumā 1,49 kilometru garumā, tālāk ir uzbūvēta gaisvadu līnija 6,41 kilometra garumā līdz dzelzceļam Salaspilī. Salaspilī līnija divu kilometru garumā ir kabeļu izpildījumā līdz rotācijas aplim pie Rīgas HES ūdenskrātuves, bet līdz Rīgas HES apakšstacijai tā izbūvēta kā gaisvadu līnija 2,85 kilometru garumā. Kopumā jaunajā līnijā ir izbūvēti 28 balsti.

Līnijas izbūve sākās 2019.gadā, bet tā tika pabeigta šogad vasarā. Darbus pēc Augstsprieguma tīkla pasūtījuma veica SIA Energoremonts Rīga.

Projekta laikā rekonstruēta arī esošā līnija no Rīgas TEC-2 uz Salaspils apakšstaciju – no TEC-2 tā ir izbūvēta kopīgā posmā 6,41 kilometra garumā ar jauno līniju gaisvadu izpildījumā, savukārt tālākais posms Salaspilī no dzelzceļa līdz Gaismas ielai 1,43 kilometru garumā ir pārbūvēts kā kabeļu līnija. Kopumā Salaspilī ir demontēti pieci vecās līnijas balsti.

Ņemot vērā projekta nozīmīgumu, Ministru kabinets noteica tam nacionālo interešu objekta statusu. Nacionālo interešu objekta statusa piešķiršana ir veids, kādā valsts realizē politisko izšķiršanos saistībā ar plānoto valsts attīstību enerģētikas jomā un uzņemto starptautisko saistību izpildi.

Augstsprieguma tīkls ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. Augstsprieguma tīkls pieder valstij. 2019.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 184,74 miljoni eiro, bet peļņa – 7,06 miljoni eiro.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit